Zapalenie żył - co oznacza

Telemedycyna

 

Zapalenie żył jest zaburzeniem układu krążenia, w którym w żyle tworzy się skrzep krwi. Skrzep ten całkowicie lub częściowo blokuje przepływ krwi w żyle, jak korek.

W zależności od rodzaju dotkniętej żyły (głęboka lub powierzchowna), zapalenie żył jest mniej lub bardziej poważne.

W zdecydowanej większości przypadków, tworzy się w żyle nogi, ale może wystąpić w każdej żyle (ramię, brzuch, itp.).

 

Jak rozpoznać zapalenie żył?

Ważne jest, aby rozróżnić 2 rodzaje zapalenia żył, które mają bardzo różne konsekwencje i sposoby leczenia.

 

 Kto jest narażony na zapale żył?

Głębokie zapalenie żył dotyka więcej niż 1 na 1,000 osób każdego roku. Na szczęście skuteczne strategie prewencyjne mogą zmniejszyć częstość zatorów płucnych i zgonów związanych z głębokim zapaleniem żył. Osoby zagrożone:

Ryzyko wystąpienia zapalenia żył bardzo silnie wzrasta wraz z wiekiem.

 

Czynniki ryzyka

 

Co powoduje zapalenie żył?

Chociaż przyczyny nie zawsze są znane, zapalenie żył jest ogólnie związane z 3 głównymi czynnikami.

 

 Jakie są możliwe powikłania?

Głównym zagrożeniem związanym z głębokim zapaleniem żył jest wystąpienie zatorowości płucnej. Dochodzi do tego, gdy skrzep krwi, który utworzył się w nodze, odrywa się, "wędruje" do płuc i blokuje tętnicę płucną. Tak więc ponad 70% przypadków zatorowości płucnej jest spowodowanych skrzepem krwi, który początkowo utworzył się w żyle nogi.

Ponadto, gdy dotknięta jest żyła głęboka, mogą wystąpić objawy niewydolności żylnej, takie jak uporczywy obrzęk nóg, żylaki i owrzodzenia nóg. Objawy te wynikają z uszkodzenia zastawek przez skrzep krwi. Zastawki są rodzajem "klapek", które zapobiegają cofaniu się krwi przez żyły i ułatwiają jej przepływ do serca (patrz schemat na początku ulotki). Z medycznego punktu widzenia jest to zespół poflebitalny. Ponieważ zapalenie żył często dotyczy tylko jednej nogi, zespół ten jest zazwyczaj jednostronny.

Powierzchowne zapalenie żył często "ukrywa" głębokie zapalenie żył, które może pozostać niezauważone. 25% zakrzepicy żył powierzchownych towarzyszyło głębokie zapalenie żył lub zatorowość płucna.

 

Dlaczego zapobiegać?

Aby uniknąć wielu dyskomfortów, które towarzyszą zapaleniu żył, jak również jego potencjalnie śmiertelnych powikłań.

Środki zapobiegające głębokiemu zapaleniu żył, szczególnie w przypadku operacji lub długotrwałego pobytu w szpitalu, są skuteczne w ponad 90% przypadków, jeśli są właściwie dobrane we współpracy z lekarzem.

Zapobieganie nawrotom: jeśli odpowiednio nie zapobiega się zakrzepicy żył głębokich, nawraca w ciągu 5 lat od pierwszego ataku u około 1 na 33 osoby.

 

Środki zapobiegające zapaleniu żył i jego nawrotom

W przypadku niewydolności żylnej lub żylaków istnieją środki, które można podjąć, aby zapobiec pogorszeniu się sytuacji i ryzyku wystąpienia zapalenia żył.

Najczęściej zadawane pytania
(FAQ)
Jaki lekarz wyleczy zapalenie żył?

Chorobami układu krążenia i jego następstw zajmuje się flebolog. Zapaleniem żył może również zając się chirurg oraz angiolog, który prowadzi konsultacje online na platformie medycznej haloDoctor.

Czy zapalenie żył można całkowicie wyleczyć?

Leczenie zapalenia żył nie jest łatwe, ale może przynieść odpowiednie skutki, gdy zostanie poprawnie przeprowadzone. Niektóre przypadki będą wymagać jedynie przyjmowania leków na receptę, a inne zastrzyków z heparyny. 

Jaką aktywność można uprawiać podczas leczenia zapalenia żył?

Lekarze i fizjoterapeuci zalecają pływanie, marsze oraz jazdę na rowerze. Ważne jest, aby zadbać o odpowiednią masę ciała, która znacząco wpływa na jakość żył.

Zobacz także

Trombofilia - czym jest? 5 rzeczy, które warto wiedzieć o żyłach w nogach Interpretacja wyników badań krwi i moczu przez Internet Prawidłowe ciśnienie krwi: normy i profilaktyka Wszystko o anemii Wysoki cholesterol, czy powinieneś się martwic? Krew w stolcu - przyczyny Hepatocyty- niezbędne komórki wątroby