Prawidłowe ciśnienie krwi: normy i profilaktyka

Telemedycyna

Nadciśnienie tętnicze to poważny problem, który dotyczy co trzeciej osoby w naszym kraju i liczby te wciąż rosną. Trzeba więc wiedzieć, jakie powinno być prawidłowe ciśnienie, w jaki sposób je mierzyć, a także co zrobić, jeśli norma jest regularnie przekraczana. Oto najważniejsze informacje o ciśnieniu krwi, które powinna znać każda osoba.

 

Definicja ciśnienia krwi

 

Czym jest ciśnienie krwi? To w jednym zdaniu siła z która krew napiera na naczynia krwionośne. Istotne jest jednak to, że wartość ta jest zmienna i waha się pomiędzy wskazaniem maksymalnym określanym jako ciśnienie skurczowe, a minimalnym zwanym ciśnieniem rozkurczowym.

 

Kiedy ciśnienie jest w normie?

 

U zdrowych osób dorosłych, prawidłowe ciśnienie krwi wynosi 120/80 mm Hg. Może jednak wykraczać poza ten parametr i wciąż mieścić się w bezpiecznych granicach. Nie powinno jednak przekroczyć 140/90 mm Hg i jeśli tak się stanie, wówczas lekarz może zdiagnozować nadciśnienie tętnicze. W takiej sytuacji niezbędne będzie natomiast odpowiednie leczenie, aby zapobiec niebezpiecznym skutkom nadciśnienia.

 

Prawidłowe ciśnienie krwi w zależności od wieku

 

Wiadomo już, jakie jest odpowiednie ciśnienie u osób dorosłych. U dzieci do 8. roku życia może być ono niższe i wówczas powinno wynosić 110/75 mm Hg. W przypadku seniorów po 80. roku życia zazwyczaj ciśnienie skurczowe przekracza 150 mm Hg i w takiej sytuacji lekarz dąży do jego obniżenia. Służą do tego odpowiednio dobrane leki, które przy nadciśnieniu trzeba przyjmować już do końca życia i pod ścisłą kontrolą medyczną.

 

Wysokie lub niskie ciśnienie krwi w ciąży

 

Podobnie jak w przypadku zdrowych osób, u kobiet w ciąży normalne ciśnienie nie powinno przekraczać 140/90 mm Hg. Zwłaszcza w pierwszym trymestrze zdarza się jednak, że jest ono zbyt niskie, wówczas mówi się o niedociśnieniu. Pozytywną wiadomością jest to, że nie jest ono niebezpieczne dla rozwoju płodu.

 

Zdecydowanie większym wyzwaniem dla lekarzy jest nadciśnienie tętnicze w ciąży, które stwierdza się u 5 do 6 proc. kobiet. Jeśli jest ono umiarkowane, wówczas nie jest niezbędna hospitalizacja, a jedynie przyjmowanie leków mających na celu obniżenie ciśnienia.

 

Jakie mogą być skutki nadciśnienia w ciąży? Obejmują one przede wszystkim niedotlenienie płodu, a także przyczyniają się do zaburzeń jego rozwoju. Powikłania grożą też matce i jest to m.in. zawał serca czy udar mózgu. Właśnie dlatego tak niezbędna jest regularna kontrola ginekologiczna oraz częste mierzenie ciśnienia krwi.

 

Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie?

 

Aby uzyskać wiarygodny wynik, ciśnienie musi być mierzone w sposób prawidłowy. Warto bowiem pamiętać, że nawet tak niepozorne czynniki jak mówienie w trakcie pomiaru, mogą zaburzyć wynik. O czym warto więc pamiętać?

 

Przede wszystkim pomiaru trzeba dokonywać w pozycji siedzącej i na niedominującej ręce. Ważna jest też stabilna pozycja ciała, dlatego trzeba oprzeć plecy oraz luźno położyć stopy na podłodze. Kolejnym ważnym elementem jest niedokonywanie pomiaru od razu po posiłku (najlepiej odczekać około godziny), a także niespożywanie w tym czasie napojów, zwłaszcza kawy.

 

Najczęstsze przyczyny nadciśnienia tętniczego

 

Nadciśnienie tętnicze jest znakiem naszych czasów i w dużej mierze wynika z niezdrowego stylu życia. Przyczyną jest m.in. spożywanie zbyt dużych ilości soli, brak warzyw i owoców w diecie, a także zbyt mała dawka ruchu. Na podwyższenie ciśnienia krwi wpływ mają też używki, w tym nadmierne ilości alkoholu oraz produkty tytoniowe.

 

Istotną przyczyną jest ponadto przyjmowanie leków, w tym m.in. środków antykoncepcyjnych oraz glikokortykoidów.

 

Jakie są najczęstsze objawy zbyt wysokiego ciśnienia krwi?

 

Choć nadciśnienie jest niebezpieczne, to w wielu przypadkach przez długie lata może nie dawać żadnych specyficznych objawów. Niestety sprawia to, że wiele osób jest nieświadomych, że je ma, co doprowadza do pogłębiania się problemu.

 

Jeśli już pojawią się objawy nadciśnienia tętniczego, to zazwyczaj obejmują one:

 

 

Jeśli osoba dostrzega u siebie takie symptomy, a także podczas mierzenia ciśnienia parametr kilkukrotnie wykracza poza wskazaną normę, powinna ona uzyskać pomoc lekarską. Jeśli jest to trudne, warto skorzystać ze wsparcia lekarza online poprzez wygodną i szybką e-Wizytę. Można odbyć ją m.in. poprzez stronę haloDoctor.pl na której pomoc oferują lekarze ponad 40 różnych specjalizacji, w tym także kardiolodzy.

 

W jaki sposób leczy się nadciśnienie tętnicze?

 

Jeśli ciśnienie krwi nie jest prawidłowe i podczas kilku pomiarów przekracza normę, wówczas niezbędne jest wdrożenie leczenia. Stanowi ono połączenie zmian stylu życia z farmakologią, przy czym ta ostatnia to specjalnie dobrane leki, które najczęściej trzeba przyjmować już do końca życia.

 

Aby uzyskać na nie e-Receptę, także można skorzystać z wygodnej konsultacji online i poprosić kardiologa lub lekarza rodzinnego o jej wypisanie. W przypadku medykamentów przyjmowanych na stałe, całość powinna zająć nie więcej niż kilka minut.

 

Jakie mogą być skutki nieleczonego nadciśnienia?

 

Skutki nieleczonego nadciśnienia mogą być naprawdę poważne i prowadzić finalnie do śmierci. Wszystko w wyniku uszkodzenia naczyń krwionośnych oraz organów w ciele. Najgroźniejsze powikłania to przede wszystkim udar mózgu, zawał mięśnia sercowego oraz niewydolność nerek.

 

W wyniku nieleczonego nadciśnienia mogą powstawać również tętniaki aorty oraz pojawiać się problemy ze wzrokiem.

 

Monitorowanie ciśnienia krwi powinno wejść w nawyk każdemu człowiekowi, bowiem im szybciej zostanie wykryte nadciśnienie, tym leczenie będzie skuteczniejsze i możliwe będzie uniknięcie niebezpiecznych powikłań.

Najczęściej zadawane pytania
(FAQ)
Jaki lekarz pomoże, gdy mam problemy z ciśnieniem?

W pierwszej kolejności z reguły pacjenci udają się do lekarza POZ. W sytuacji, gdy problem ciśnienia wynika z choroby, np. kardiologicznej, należy konsultować to właśnie z kardiologiem.

Czy podczas konsultacji online otrzymam e-Receptę na problemy z ciśnieniem?

Lekarz online w przypadku problemów z ciśnieniem, na wstępie zweryfikuje problem. W sytuacji, gdy pacjent leczy się przewlekle i zabrakło mu leków, lekarz online może przedłużyć e-receptę na leki.

Czy wysokie ciśnienie może zagrażać życiu?

Tak. Nieleczone nadciśnienie może doprowadzić do wielu schorzeń, w tym śmierci.

Zobacz także

Interpretacja wyników badań krwi i moczu przez Internet Trombofilia - czym jest? Wszystko o anemii Zapalenie żył - co oznacza Wysoki cholesterol, czy powinieneś się martwic? Krew w stolcu - przyczyny Hepatocyty- niezbędne komórki wątroby Zbyt gęsta krew: dlaczego jest niebezpieczna i jak można ją rozrzedzić?