Krew w stolcu - przyczyny

Telemedycyna

Obecność krwi w stolcu może być bardzo niepokojąca. Większość osób obawia się, że jest to oznaka raka jelita grubego. Chociaż krew w stolcu jest uważana za objaw trawienny "czerwonej flagi", nie oznacza to automatycznie, że cierpisz na chorobę zagrażającą życiu. A więc, co ten symptom może oznaczać?

 

Hemoroidy, które zaczęły krwawić są jedną z najczęstszych przyczyn krwi w stolcu. Hemoroidy występują, gdy naczynia krwionośne w odbycie lub odbytnicy stają się obrzęknięte i zaognione. Krwawienie z hemoroidów jest zazwyczaj jasnoczerwone.

 

Szczelina odbytu

Szczeliny odbytu są kolejną możliwą przyczyną pojawienia się krwi w stolcu. Szczelina odbytu to rozdarcie tkanki wyściełającej odbyt. Szczeliny odbytu nie tylko powodują pojawienie się jasnoczerwonej krwi w stolcu, ale również mogą powodować objawy w postaci bólu i/lub swędzenia odbytu, a także bólu podczas wypróżniania.

 

Mniej powszechne przyczyny

Polipy jelita grubego to narośla w okrężnicy, które mogą przekształcić się w guzy nowotworowe. Polipy zwykle nie powodują żadnych objawów, ale może pojawić się krwawienie, które uwidacznia się w stolcu lub na nim.

 

Choroba zapalna jelit w swoich dwóch postaciach (wrzodziejące zapalenie jelita grubego i choroba Leśniowskiego-Crohna) może powodować obecność krwi w stolcu.

 

Choroba uchyłkowa charakteryzuje się występowaniem małych kieszonek wzdłuż ściany jelita grubego. Chociaż nie jest to zbyt częste, kieszenie te mogą krwawić. Jeśli tak się stanie, w stolcu może pojawić się duża ilość krwi.

Najczęściej krwawienie z uchyłków zatrzymuje się nagle. Jednak w niewielkiej liczbie przypadków stan ten może zagrażać życiu i wymagać przyjęcia na oddział intensywnej terapii. Jeśli zauważysz dużą ilość krwi w stolcu, natychmiast szukaj pomocy medycznej.

 

Krew na lub w stolcu jest często pierwszym widocznym objawem raka jelita grubego. Dlatego ważne jest, aby zwrócić uwagę lekarza na wszelkie oznaki obecności krwi w stolcu. Krew z nowotworowego wzrostu w jelicie grubym może sprawić, że stolec będzie wyglądał ciemno, czarno lub smolisto.

 

Choroby w wyższych partiach przewodu pokarmowego (przełyk, żołądek lub jelito cienkie) mogą również powodować, że stolec jest ciemnoczerwony lub czarny. Możliwymi winowajcami są: choroba wrzodowa, zapalenie przełyku, rozdarcie przełyku i nowotwory.

 

Łagodne zmiany w kolorze stolca

Czasami kolor stolca może ulec zmianie w wyniku spożywania pewnych pokarmów lub przyjmowania pewnych suplementów. Możesz to pomylić z krwią w stolcu. Oto kilka przykładów:

 

Czarna lub czerwona krew: znaczenie w zależności od koloru

 

Krew w stolcu u kobiet w ciąży

W czasie ciąży lub podczas porodu (a nawet kilka tygodni po nim), kobiety mogą znaleźć krew w stolcu. Jest to często spowodowane zaparciami lub zaostrzeniem hemoroidów, którym sprzyja ciąża. Ogólnie rzecz biorąc, krwawienie nie jest poważne.

 

Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Jeśli znajdziesz krew w stolcu lub na papierze toaletowym, lub jeśli zauważysz jakiekolwiek inne objawy krwawienia z odbytu, pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, to zadzwonić do lekarza i umówić się na wizytę.

Lekarz oceni objawy i zdecyduje, czy konieczne jest wykonanie dalszych badań. Mimo że zazwyczaj są one spowodowane niewielką lub łagodną przyczyną, nadal należy je sprawdzić, aby można było leczyć poważną przyczynę.

 

W zależności od przebiegu objawów lekarz dobierze najbardziej odpowiednie badania diagnostyczne. Większość lekarzy przeprowadza dokładny wywiad i badanie fizykalne, które może obejmować cyfrowe badanie odbytnicy. Badania krwi mogą, ale nie muszą być wykonywane.

 

Nie należy ignorować żadnych oznak obecności krwi w stolcu. Chociaż nie ma potrzeby przesadnie reagować, właściwym działaniem jest konsultacja lekarska online. Dzięki prawidłowej diagnozie, problem leżący u podstaw choroby może być odpowiednio leczony.

Najczęściej zadawane pytania
(FAQ)
Czy lekarz POZ pomoże w ustaleniu skąd krew w stolcu?

Lekarz POZ może wystawić e-Skierowanie na badanie kału. Wyniki badań zadecydują, czy lekarz skieruje pacjenta do specjalisty, czyli do proktologa, który zajmie się bardziej zaawansowanym diagnozowaniem.

Czy krew w kale, kwalifikuje do kolonoskopii?

Kolonoskopia jest jednym z rozwiązań, które pozwolą na zbadanie dalszej części jelit, jeśli inne badania nie wykazały zmian, które mogą powodować krew w kale.

Czy leki mogą spowodować zmianę koloru stolca?

Tak, dlatego widząc zmiany w kolorze, warto skorzystać z konsultacji online na platformie haloDoctor, podczas której pacjent omówi z lekarzem online przyjmowane leki oraz ich skutki uboczne.

Zobacz także

Interpretacja wyników badań krwi i moczu przez Internet Prawidłowe ciśnienie krwi: normy i profilaktyka Trombofilia - czym jest? Wszystko o anemii Wysoki cholesterol, czy powinieneś się martwic? Zapalenie żył - co oznacza Hepatocyty- niezbędne komórki wątroby Zbyt gęsta krew: dlaczego jest niebezpieczna i jak można ją rozrzedzić?