5 rzeczy, które warto wiedzieć o żyłach w nogach

Telemedycyna

Składająca się głównie z żył głębokich, sieć żylna nóg odgrywa istotną rolę. Jakie czynniki mogą wpływać na krążenie krwi? Dlaczego tworzą się żylaki?

Ruch pompowania mięśni przynosi krew z nóg do serca. Z każdym krokiem nacisk stopy na podłoże stymuluje przepływ krwi w górę, w kierunku serca. Kurcząc się, mięśnie ud i łydek uciskają żyły i wspomagają ten naturalny ruch pompowania. W zasadzie krew nie może spływać z powrotem w dół, ponieważ małe zastawki wewnątrz każdej żyły uniemożliwiają jej spływanie w dół. Żyły mają rozciągliwą ścianę, która pozwala im się rozszerzać, ale trudniej kurczyć. To dlatego, raz powstałe żylaki, nie może się cofnąć .

 

  1. 80% sieci żylnej składa się z żył głębokich

Żyły głębokie przechodzą przez masę mięśniową łydki i uda. Odprowadzają one 90% krwi krążącej w nogach. Ich słaby punkt? Ryzyko wystąpienia zapalenia żył. Jeśli skrzep krwi zatka żyłę głęboką, może się oderwać, przedostać do krwiobiegu i zablokować tętnicę płucną, powodując zator.

Żyły powierzchowne stanowią tylko 20% sieci żylnej w nogach. Znajdują się one pod skórą i komunikują się z siecią głęboką poprzez tzw. żyły "perforujące". Odprowadzają one 10% krwi krążącej w nogach. Ich słaby punkt? Ryzyko wystąpienia żylaków. Kiedy ściana żyły nie jest wystarczająco toniczna, rozszerza się i pojawiają się żylaki. Żylaki dotyczą głównie żył odpiszczelowych i ich dopływów:

 

  1. Wahania hormonalne osłabiają żyły

Przed miesiączką niektóre kobiety doświadczają obrzęków nóg i nasilonych problemów żylnych. Żeńskie hormony, estrogen i progesteron, mają wpływ na żyły. Rozszerzają je co spowalnia przepływ krwi, i może pogorszyć objawy niewydolności żylnej.

 

  1. U kobiet w ciąży

Problemy żylne są prawie nieuniknione, ponieważ poziom hormonów w czasie ciąży jest bardzo wysoki. Estrogen ma również wpływ na krzepnięcie krwi, co może prowadzić do tworzenia się skrzepów.

Tak więc kobieta stosująca antykoncepcję na e-receptę estrogenowo-progestagenową i paląca papierosy zwiększa ryzyko wystąpienia poważnych zaburzeń żylnych. To połączenie pigułki estrogenowo-progestagenowej i palenia nie jest zalecane po 35 roku życia. W przypadku rodzinnego występowania zapalenia żył, lepiej zdecydować się na pigułki progestynowe lub wkładkę wewnątrzmaciczną, a w okresie menopauzy skonsultować z ginekologiem leczenie hormonalne.

 

  1. Żyły nie wytrzymują dobrze ciśnienia

Wszystkie siły wywierane na żyły powodują ich ból.

 

  1. Żyły nie lubią ciepła

Kruche żyły nie lubią ciepła i rozszerzają się, gdy temperatura wzrasta. Tracą one częściowo zdolność do podnoszenia krwi, co sprzyja obrzękom i nocnym skurczom. Co może pomóc? Zimno, aby przywrócić równowagę. Jego działanie jest logicznie odwrotne. Zimno jest środkiem zwężającym naczynia krwionośne i pomaga zacieśnić rozszerzone naczynia, aby ograniczyć nieestetyczny i niekomfortowy obrzęk.

 

Pamiętaj o antyoksydantach

Niewydolność żylna jest chorobą przewlekłą, która jako taka jest szczególnie wrażliwa na zjawisko utleniania. Zaleca się więc spożywanie pokarmów bogatych w antyoksydanty:

Najczęściej zadawane pytania
(FAQ)
Czy żylaki na nogach bolą?

Osoby z żylakami na nogach często zgłaszają ból nóg, widoczny obrzęk oraz odczuwają ciężkość nóg. 

Jak dbać o żyły na nogach?

Nogi potrzebują ruchu, dlatego zalecane są spacery, pływanie, rekreacyjna jazda na rowerze. Nogi również warto jest masować, należy pamiętać, że masaż zaczynamy od dołu do góry, czyli w kierunku serca. 

Czy leki na żyły na nogach działają?

Leki mają działanie objawowe, czyli zadbają o niepowiększanie się żylaków, lub nie będą powstawać nowe. Leki nie działają na żylaki już powstałe.

Zobacz także

Zapalenie żył - co oznacza Spuchnięte stopy - przyczyny Prawidłowe ciśnienie krwi: normy i profilaktyka Jakie są objawy zakrzepicy przewodu pokarmowego? Objawy, diagnozowanie i leczenie hemoroidów Zawał serca u kobiet