Wysoki cholesterol, czy powinieneś się martwic?

 

Twoje badanie krwi wykazało, że masz wysoki poziom cholesterolu. Co powinieneś o tym myśleć? Czy powinieneś być zaniepokojony? Co możesz z tym zrobić?

 

Cholesterol to substancja niezbędna do życia. W normalnych dawkach bierze udział w produkcji komórek mózgu, serca, skóry itp., niektórych hormonów, w tym hormonów płciowych, oraz w syntezie witaminy D, która jest niezbędna do wiązania wapnia w kościach. Ale uwaga: jest dobry cholesterol i jest  zły cholesterol.

Cholesterol całkowity we krwi, który jest transportowany w postaci lipoprotein, jest sumą cholesterolu HDL, czyli "dobrego cholesterolu", i cholesterolu LDL, czyli "złego cholesterolu".

 

Lipoproteiny LDL zapewniają transport i dystrybucję cholesterolu do wszystkich komórek organizmu. W nadmiarze sprzyjają tworzeniu się blaszki miażdżycowej. HDL jest korzystny, ponieważ przejmuje nadmiar cholesterolu w komórkach i wysyła go do wątroby. Lipoproteiny HDL chronią zatem zdrowie układu sercowo-naczyniowego.

Jeśli poziom cholesterolu HDL jest zbyt niski lub poziom cholesterolu LDL jest zbyt wysoki, może to prowadzić do choroby wieńcowej.

Co wpływa na poziom cholesterolu?

 

Jaki jest idealny poziom cholesterolu?

Idealny poziom cholesterolu dla kobiet i mężczyzn wynosi od 1,80 do 2 g/l. Idealny poziom zależy jednak od wieku i płci, ale także od poziomu HDL-cholesterolu i trójglicerydów. Należy zauważyć, że kobiety mają wyższy poziom cholesterolu LDL niż mężczyźni, wynika to z różnic hormonalnych.

 

Ryzyko związane z wysokim poziomem cholesterolu

Poziom cholesterolu uważa się za dopuszczalny pomiędzy 2 a 2,50 g/l i za wysoki powyżej 2,50 g/l. Ale czy nadmiar cholesterolu jest powodem do niepokoju?

Nadmiar cholesterolu odkłada się w ścianach tętnic, szczególnie w sercu, co powoduje ich zatkanie, zmniejszenie dopływu krwi do mięśnia sercowego (dusznica bolesna) i sprzyja tworzeniu się skrzepów, co może prowadzić do zawału serca. Wysoki cholesterol jest jednym z głównych czynników ryzyka choroby wieńcowej serca, wraz z paleniem tytoniu i wysokim ciśnieniem krwi, ale można go odwrócić. Warto wiedzieć, że spadek cholesterolu o 1% zmniejsza ryzyko sercowo-naczyniowe o 2%! Nie ma potrzeby wpadać w panikę, ale konieczne jest podjęcie działań poprzez naukę kontrolowania poziomu cholesterolu całkowitego, a także cholesterolu HDL i LDL we krwi. Jeśli twój poziom cholesterolu przekracza podane normy warto skontaktować się z lekarzem.

 

Obniżenie złego cholesterolu, podwyższenie dobrego cholesterolu

Celem jest więc obniżenie poziomu "złego cholesterolu", gdy jest on wysoki, unikając jednocześnie obniżenia poziomu "dobrego cholesterolu". Aby uregulować swój profil lipidowy, dietetycy zalecają zmianę nawyków żywieniowych.

Kontroluj swoją wagę, aby kontrolować swój cholesterol. Nadwaga, nawet niewielka, może prowadzić do hipercholesterolemii. A prosta redukcja masy ciała w połączeniu z odpowiednią i regularną aktywnością fizyczną, wszystko to bez nadmiernych nakazów, pozwoli Ci na poprawę gospodarki lipidowej. To jest warte wysiłku!