Zaburzenie dwubiegunowe – podstawowe informacje

Telemedycyna

W Polsce zaburzenie dwubiegunowe dotyka prawie 2 na 100 osób, a mimo to ta wciąż niedostatecznie zdiagnozowana choroba wiąże się z odsetkiem samobójstw na poziomie prawie 20%. Co to jest choroba afektywna dwubiegunowa? Jak je rozpoznać? Jak powinniśmy się zachowywać?

Zaburzenie dwubiegunowe jest chorobą psychiczną znaną wcześniej jako psychoza maniakalno-depresyjna. Ta choroba psychiczna prowadzi do zaburzeń nastroju z naprzemiennymi fazami pobudzenia od drażliwości do euforii i okresami głębokiej depresji. Prawie 60% osób z zaburzeniem dwubiegunowym jest lub kiedyś było/będzie uzależnionych od alkoholu lub narkotyków. Ryzyko zgonu z powodu samobójstwa jest wysokie i dotyczy od 15% do 20% chorych. Jednak stała opieka psychiatryczna pozwala większości osób dwubiegunowych zachować życie społeczne i zawodowe.

 

Zaburzenie dwubiegunowe: kogo dotyczy?

Zaburzenie to dotyczy wszystkich osób, bez względu na płeć, wiek, kategorię społeczną czy pochodzenie etniczne. Choroba zazwyczaj zaczyna się we wczesnej dorosłości, rzadziej w okresie dojrzewania. U ponad połowy chorych objawy zaczynają się przed dwudziestym rokiem życia. Często jednak diagnoza stawiana jest dopiero po latach. Rzadko zaburzenia to wykrywane jest po 50 roku życia, ale należy wówczas wykluczyć wszelkie inne możliwe przyczyny (zwyrodnienie neurologiczne, guz mózgu itp.). 

 

Różne postacie choroby

Chorzy, u których objawy maniakalne są spowodowane przyjmowaniem leków przeciwdepresyjnych;

Chorzy, którzy są w depresji, ale mają historię rodziny z zaburzeniami dwubiegunowymi

 

Przyczyny choroby

Uważa się, że zaburzenie dwubiegunowe jest związane z kombinacją różnych czynników genetycznych i psychospołecznych.

Symptomy

Zaburzenie dwubiegunowe charakteryzuje się występowaniem naprzemiennych faz

 

Fazy mogą trwać kilka dni lub dłużej.

Objawów choroby dwubiegunowej nie można tłumaczyć zażywaniem narkotyków, piciem alkoholu, zaburzeniami hormonalnymi (niedoczynność tarczycy) ani żadną inną patologią neurologiczną czy mózgową. Pozytywne lub negatywne wydarzenie (lęk, smutek, trauma) jest często czynnikiem wyzwalającym chorobę dwubiegunową.

Objawy maniakalne

 

Objawy depresji:

Wskazówki dotyczące profilaktyki

Nie ma sposobu, aby zapobiec wystąpieniu zaburzeń dwubiegunowych. Po rozpoznaniu choroby możliwe jest zapobieganie pojawieniu się niektórych objawów, do czego zaleca się przestrzeganie zdrowego trybu życia.

 

Jeśli podejrzewa się chorobę dwubiegunową, diagnozę może potwierdzić tylko konsultacja psychiatryczna. Wywiad ma na celu ustalenie, czy nie występuje uzależnienie od alkoholu lub narkotyków oraz czy przyjmowanie leków na e-receptę nie jest związane z wystąpieniem objawów.

Najczęściej zadawane pytania
(FAQ)
Jak leczy się zaburzenia dwubiegunowe?

Leczenie jest bardzo złożone, ponieważ składa się z farmakoterapii, psychoterapii i psychoedukacji. Platforma haloDoctor umożliwia odbycie psychoterapii online, co w wielu przypadkach jest jedynym rozwiązaniem, ponieważ konsultacja online daje osobom chorym poczucie bezpieczeństwa.

Ile może trwać epizod maniakalny przy chorobie dwubiegunowej?

Osoby chore mogą różnie przechodzić to zaburzenie i może trwać od kilku dni, do nawet kilku miesięcy. Epizody mają tendencję do nawrotów.

Jak niebezpieczna jest choroba dwubiegunowa?

Zaburzenie dwubiegunowe jest niezwykle niebezpieczną chorobą, ponieważ epizody maniakalne mogą doprowadzić chorego nawet do popełnienia samobójstwa. Konieczna jest praca z psychoterapeutą oraz przyjmowanie leków, które pozwolą zapanować nad schorzeniem.

Zobacz także

Nerwica – profilaktyka, diagnozowanie i leczenie Depresja – objawy i leczenie Schizofrenia – objawy, diagnozowanie i leczenie Czy ból może być oznaką depresji? Przewlekła depresja czy obniżony nastrój? Jak zapobiec stresowi i uniknąć depresji Sprawdź ofertę lekarza online — wybierz odpowiedniego psychiatrę Skorzystaj z terapii dla par, aby uratować swój związek