Przyznanie, że możesz potrzebować pomocy, jest pierwszym krokiem w poszukiwaniu leczenia psychiatrycznego. Zdrowie psychiczne jest kluczową częścią każdego etapu życia. Wizyta u psychiatry może być początkiem Twojej podróży. Przeczytaj do końca, aby poznać niektóre powody, dla których warto udać się do psychiatry.
W czym specjalizują się psychiatrzy?
Psychiatrzy mają ogromną wiedzę na temat zdrowia psychicznego i fizycznego. Specjalizują się w leczeniu i diagnozowaniu osób cierpiących na choroby psychiczne, w tym ADHD, depresję i lęki. Psychiatra może:
- Przepisywać leki,
- Udzielać porad o chorobach psychicznych,
- Pomagać w radzeniu sobie z długotrwałymi problemami zdrowia psychicznego,
- Skierować do innych specjalistów medycznych, jeśli to konieczne,
- Opracowywać plany leczenia,
- Wystawić zwolnienie lekarskie w razie konieczności.
4 powody, dla których warto skonsultować się z psychiatrą
Istnieje wiele powodów, dla których możesz rozważać wizytę u psychiatry. Rozumiejąc objawy, na które warto zwrócić uwagę, można rozpoznać, czy ty lub ktoś bliski może skorzystać z oceny psychiatrycznej. Pamiętaj, że nie ma nic wstydliwego w szukaniu pomocy. Im wcześniej się zgłosisz, tym szybciej będziesz mógł rozpocząć odpowiednie leczenie. Oto cztery najczęstsze powody, dla których warto skonsultować się z psychiatrą:
1. Trudności w kontrolowaniu emocji
Jest całkowicie normalne czasem czuć się smutnym, zdenerwowanym lub przytłoczonym. Czasami może się wydawać, że to po prostu nie jest Twój dzień. Niezależnie od tego, czy jest to stres związany z pracą, czy zbyt dużo obowiązków, życie może być trudne do przejścia. Kiedy mówimy o trudnościach w kontrolowaniu emocji, może się wydawać, że nie jesteś w stanie nimi zarządzać, a te emocje mogą być nadmierne. Może to objawiać się nagłym napadem złości czy furii. Ważne jest, aby zauważyć brak kontroli.
2. Problemy z nadużywaniem substancji
Wiele osób z chorobami psychicznymi ma także zaburzenia używania substancji. Około 50% osób z poważnymi zaburzeniami psychicznymi cierpi na nadużywanie substancji. Jeśli ktoś regularnie stosuje substancje lub nie może czuć się szczęśliwy bez nich, może to być sygnałem ostrzegawczym. Osoby z problemami zdrowia psychicznego mogą sięgać po substancje takie jak narkotyki i alkohol, aby radzić sobie ze stresem lub się zrelaksować. Jeśli ty lub ktoś, o kim dbasz, używa narkotyków lub alkoholu jako ucieczki, może być potrzebna pomoc.
3. Wycofanie się ze społeczeństwa
Jeśli ktoś nagle zmienia swoje nawyki, wycofuje się z sytuacji społecznych i izoluje się, może to być znak, że potrzebuje wsparcia. Wycofanie społeczne może wskazywać na problem zdrowia psychicznego, takie jak depresja czy lęki. Może to również sugerować, że osoba ma trudności w radzeniu sobie, zarządzaniu emocjami lub obawia się odrzucenia. Chociaż wycofanie społeczne nie oznacza automatycznie, że coś jest nie tak, może to być sygnałem ukrytego problemu zdrowia psychicznego.
4. Nadmierne lęki lub smutek
Wiele sytuacji może sprawić, że poczujesz się zestresowany i zdenerwowany. Może masz nadchodzącą rozmowę o pracę lub spotkanie, które jest trochę przytłaczające. Całkowicie normalne jest odczuwanie lęku lub stresu. Jeśli jednak lęk lub smutek opanowuje twoje życie, lub przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu, pracy lub dbaniu o siebie, rozmowa z psychiatrą może być korzystna.
Dlaczego warto udać się do psychiatry?
Wielu ludzi myli psychiatrów z psychologami, ponieważ obie grupy skupiają się na zdrowiu psychicznym. Ważne jest jednak, aby wiedzieć, że psycholog nie może przepisywać leków czy wystawiać zwolnienia z pracy. Istnieją różnice między psychiatrią a terapią, a obie mogą stanowić część planu leczenia różnych stanów zdrowia psychicznego.
Psychiatrzy, psycholodzy i inni specjaliści od zdrowia psychicznego mogą znacznie pomóc w odzyskaniu zdrowia psychicznego. To właśnie psychiatra online jest najczęściej osobą, do której trafia się po leki i która może wystawić zwolnienie lekarskie. Zwolnienie od psychiatry możliwe jest do uzyskania już w kilka chwil podczas e-Wizyty na platformie telemedycznej.