Depresja – objawy i leczenie

Telemedycyna

Depresja jest psychicznym zaburzeniem, które na całym świecie dotyka około 350 mln ludzi. Szacuje się jednak, że już za 10 lat, będzie ona na drugim miejscu wśród najczęstszych chorób. Czym jest dokładnie, jak ją rozpoznać, a także jak wygląda jej leczenie?

 

Jak definiuje się depresję i jakie są jej przyczyny?

 

Depresja stanowi zaburzenie cechujące się takimi objawami jak przygnębienie, głęboki smutek oraz poczucie braku sensu życia, przy czym występują one przez dłuższy okres, przynajmniej dwóch tygodni. Przyczyny depresji są zróżnicowane i najczęściej są to czynniki:

 

 

Ostatnią, ważną grupą przyczyn, są te natury psychologicznej. Zalicza się do nich choćby utratę bliskiej osoby, a także molestowanie i mobbing.

 

Rodzaje depresji

 

Badacze wyróżniają kilka rodzajów depresji. Zazwyczaj są to:

 

 

W zależności od literatury, można się spotkać również z innymi rodzajami depresji.

 

Definicja i leczenie choroby afektywnej dwubiegunowej

 

Epizody depresyjne spotykane są również u osób ciepiących na chorobę afektywną dwubiegunową, choć w ich przypadku leczenie wygląda inaczej, aniżeli przy depresji. Czym dokładnie ona jest? To zaburzenie objawiające się epizodami depresji pojawiającymi się naprzemiennie ze stanami euforii i uniesienia.

 

W przypadku tych pierwszych, objawy najczęściej obejmują spadek nastroju, powracające lęki, a nawet niezdolność do wykonywania prostych czynności życia codziennego. Mania objawia się natomiast stanem, gdy człowiek ma nadmiar sił, wiary w siebie, a także często nie ma potrzeby jedzenia oraz picia. Zdarza się również, że nie potrzebuje zbyt wiele snu, dlatego w takim czasie silnie rozwija się jego życie towarzyskie oraz zawodowe.

 

Ze względu na specyficzne objawy, a tym samym konieczność odpowiedniego leczenia, choroba afektywna dwubiegunowa musi być właściwie zdiagnozowana. W takiej sytuacji absolutnie niezbędna jest konsultacja z psychiatrą, który wdroży leczenie, w tym leki na receptę oraz zaleci odpowiednią terapię.

 

Depresja – u kogo może się pojawić?

 

Depresja to choroba pojawiająca się właściwie w każdej grupie wiekowej, od wieku nastoletniego, aż po starość. Statystyki wskazują, że dwa razy częściej dotyka ona kobiet, przy czym mężczyźni wciąż rzadziej korzystają z pomocy psychiatrów.

 

Poważnym problemem jest również depresja u dzieci oraz nastolatków, w skrajnych przypadkach prowadząca do myśli samobójczych, a nawet prób odebrania życia. W przypadku osób młodych także można korzystać z konsultacji psychiatrycznych dostępnych w formie online, przeprowadzanych bez wychodzenia z domu.

 

Depresja u kobiet w ciąży oraz depresja poporodowa

 

Depresja nie omija również kobiet w ciąży. Problem ten może dotyczyć nawet od 10 do 20 proc. z nich, przy czym często nie mija po porodzie. Depresja poporodowa jest równie częsta, jednak w naszym kraju wciąż jest tematem tabu. Najczęściej objawia się ona:

 

 

W przypadku posiadania małego dziecka korzystanie z pomocy terapeuty jest trudne, młoda matka może jednak uzyskać ją bez wychodzenia z domu. Konsultacje psychiatryczne odbywają się bowiem także online, co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem pozwalającym na zaoszczędzenie czasu i pieniędzy.

 

Depresja i ból emocjonalny po rozstaniu

 

Ból po rozstaniu nie jest niczym zaskakującym, o ile nie nasila się z czasem i o ile całkowicie nie zaburza życia codziennego. W przypadku załamania nerwowego oraz przedłużającej się niechęci do życia spowodowanej rozstaniem, można podejrzewać depresję, która będzie wymagała uzyskania wsparcia oraz pomocy specjalisty.

 

W jaki sposób zazwyczaj objawia się depresja u dorosłych?

 

Jednym z głównych objawów towarzyszących depresji jest najczęściej zmęczenie połączone z ogólną apatią i brakiem chęci do życia. Często pojawia się także niechęć do kontaktów towarzyskich i wyobcowanie. Niechęć do przebywania z ludźmi objawia się również w życiu zawodowym i powoduje lęk przed pracą. Ta ostatnia staje się dla chorego bardzo uciążliwa, gdyż obowiązki przyczyniają się do dodatkowego obniżenia nastroju.

 

Jakie są fizyczne objawy depresji?

 

Depresja to nie tylko objawy psychiczne, ale również somatyczne. Do najczęstszych należą chroniczne bóle głowy i ciała, nudności, problemy z apetytem oraz układem pokarmowym, a także ucisk w obszarze klatki piersiowej.

 

Ważne jest więc korzystanie z pomocy psychiatry, gdyż nieleczona depresja może skutkować licznymi, przewlekłymi problemami zdrowotnymi takimi jak:

 

Skutki depresji mogą być jak widać bardzo poważne, dlatego choroby tej bez wątpienia nie można ignorować.

 

Wychodzenie z depresji krok po kroku

 

Pierwszym etapem do wyleczenia zawsze jest diagnoza depresji. Nie sprawdzą się jednak próby samodzielnej diagnostyki oraz testy na depresję online – bezwzględnie potrzebne jest spotkanie ze specjalistą, który dodatkowo wskaże, jak walczyć z depresją.

 

Kolejnym krokiem niezbędnym, gdy osoba doświadcza ciężkiej depresji może być też wdrożenie farmakoterapii. Leki na depresję przepisywane są oczywiście na receptę wydawaną przez specjalistów w zakresie psychiatrii. Co ważne, obecnie stosuje się już antydepresanty nowej generacji, powodujące o wiele mniej skutków ubocznych. Wskazania do ich stosowania to m.in. bezsenności oraz lęki.

 

Kluczem do wyleczenia depresji, a raczej przeminięcia jej objawów, jest stała opieka lekarska i sumienne przyjmowanie leków na depresję. W przypadku tych ostatnich, okres ten zazwyczaj jest nie krótszy nić pół roku.

 

Pierwsza wizyta u psychiatry

 

Jak znaleźć sens życia oraz jak pokonać depresję to częste pytania, które zadaje sobie większość osób chorych na depresję. Jednak samodzielne szukanie na nie odpowiedzi jest trudne. Wyjście z depresji wymaga bowiem czasu, zaangażowania i przede wszystkim pomocy, którą można uzyskać bez wychodzenia z domu.

 

Możliwe jest jednak korzystanie z konsultacji psychiatrycznych online, które wyglądają podobnie do tych gabinetowych, a gwarantują pacjentom jeszcze większy komfort. Pierwsza wizyta u psychiatry wymaga przede wszystkim tego, aby chory miał chęć ją odbyć. Można odczuwać podczas niej wszystkie emocje, nawet te najbardziej skrajne i nie trzeba obawiać się niezręcznej ciszy. Dodatkowo psychiatra z pewnością będzie wiedział, jakie pytania zadać, aby zdiagnozować depresję i zalecić odpowiednie metody leczenia.

 

Czy można uzyskać zwolnienie lekarskie od psychiatry?

 

Depresja a praca to trudny temat, gdyż choroba ta ma na życie zawodowe ogromny wpływ. Część osób podczas epizodu depresyjnego nie jest w stanie wykonywać obowiązków i dlatego często zgłasza się po zwolnienie od psychiatry. Oczywiście można je otrzymać, zyskując tym samym szansę na spokojny powrót do zdrowia.

 

Pacjent ma możliwość uzyskania L4 od psychiatry również w trakcie konsultacji psychiatrycznej online, po przeprowadzonej dogłębnej rozmowie. Warto, aby chory zgłosił się nie tylko po zwolnienie, ale również podczas czasu wolnego od pracy aktywnie korzystał z pomocy specjalisty.

 

Jak można pomóc osobie z depresją?

 

Chorzy na depresję są wśród nas i wiele osób szuka odpowiedzi na pytanie, jak można im pomóc. Kluczowe jest przede wszystkim wsparcie oraz zrozumienie dla osoby przechodzącej przez epizod depresji. Jeśli bliska osoba nie uczestniczy w sesjach terapeutycznych, również warto ją do nich zachęcić, oczywiście bez przymuszania.

 

Pomóc osobie z depresją można również zachęcając ją do wykonywania prostych, codziennych aktywności. Dobrze, aby nie były one nazbyt wymagające, ale pozwalały odczuć dodatkowe, pozytywne skutki. Przydatny może być spacer na łonie natury czy wyprowadzenie psa, przy czym należy unikać zachęcania do tego typu działań na siłę oraz do „wzięcia się w garść”.

 

Osoby z depresją często starają się też unikać kontaktów międzyludzkich. Również nie warto do nich zmuszać, np. poprzez organizowanie imprez czy spotkań towarzyskich, których chory sobie nie życzy. Wystarczy zwyczajna troska najbliższych oraz rozmowa.

 

Jak jeszcze można pomóc osobie z depresją? Przede wszystkim nie powinno obawiać się przeprowadzania rozmów oraz zadawania pytań. Dotyczy to zwłaszcza młodzieży, która często ma problem z otwarciem się, a jednocześnie zazwyczaj chętna jest do głębokiej rozmowy, o ile zostanie jej zagwarantowana odpowiednia przestrzeń. Warto też pamiętać, że objawy depresji u nastolatków często są ukrywane, dlatego regularna rozmowa jest kluczem, aby takie sygnały dostrzec.

 

Depresja dotyka coraz więcej osób w Polsce i na świecie, często doprowadzając do zaniechania jakiejkolwiek aktywności i kontaktów międzyludzkich. Kluczem jest uzyskanie specjalistycznej pomocy, którą dzięki platformie haloDoctor można uzyskać również online. Konsultacje psychiatryczne organizowane w ten sposób są bowiem w pełni dyskretne i wygodne, zwłaszcza dla osób mających utrudniony dostęp do opieki lekarskiej.

 


 

Szukasz specjalisty leczącego depresję w Twojej okolicy? Sprawdź:

 

Najczęściej zadawane pytania
(FAQ)
Czy mogę leczyć depresję online?

Depresja jest ciężką chorobą, która wymaga specjalistycznego leczenia i podejścia. Z uwagi na komfort psychiczny pacjenta, konsultacja online przy depresji jest jak najbardziej możliwa, a wielu przypadkach jest jedynym wyjściem, aby poradzić sobie z chorobą.

Czy lekarz online przepisze mi leki na depresję?

Lekarz online, który jest psychiatrą i rozpozna u pacjenta depresję, jak najbardziej może wystawić e-Receptę na odpowiednie leki dla pacjenta. Należy pamiętać, że leczenie farmakologiczne warto wspierać psychoterapią, którą pacjent również można odbyć online. 

Czy otrzymam e-Zwolnienie od psychiatry podczas konsultacji online?

W przypadku głębokiej depresji i objawów z nią związanych, lekarz psychiatra może wystawić pacjentowi e-Zwolnienie, które pacjent powinien odpowiednio wykorzystać na powrót do zdrowia. 

Zobacz także

Przewlekła depresja czy obniżony nastrój? Nerwica – profilaktyka, diagnozowanie i leczenie Czy ból może być oznaką depresji? Zaburzenie dwubiegunowe – podstawowe informacje Jak zapobiec stresowi i uniknąć depresji Schizofrenia – objawy, diagnozowanie i leczenie Rodzaje, objawy i leczenie zaburzeń odżywiania Zespół Aspergera u dzieci – objawy i diagnoza