Poronienie: jego objawy, przyczyny i przebieg

Telemedycyna

To nas przeraża, rodzi wiele pytań. Poronienie jest bolesnym doświadczeniem, które dotyka prawie 15% ciąż.

 

Jakie są objawy poronienia?

Twoja ciąża przebiegała prawidłowo, a nagle zauważyłaś utratę krwi z pochwy. Jest to tak zwane "plamienie" i nie musi oznaczać, że doszło do poronienia. Możesz odczuwać skurcze w podbrzuszu, które są w rzeczywistości skurczami macicy. Innym sygnałem ostrzegawczym jest zanikanie oznak ciąży (brak mdłości, rozluźnienie piersi).

 

Do którego miesiąca ciąży może dojść do poronienia?

To "spontaniczne przerwanie ciąży", w języku medycznym, odpowiada wydaleniu nieżywotnego płodu przed upływem sześciu miesięcy. Dziecko nie byłoby w stanie żyć poza łonem matki. Większość poronień występuje w pierwszym trymestrze ciąży.

 

Czy należy skonsultować się z lekarzem? Czy należy przeprowadzić badania?

Natychmiast po wystąpieniu pierwszego krwawienia konieczna jest konsultacja lekarska. Przyczynę może ustalić tylko lekarz. Ginekolog wykona badanie pochwy, aby sprawdzić, czy szyjka macicy jest otwarta. We wszystkich przypadkach przeprowadza się kontrolne badanie ultrasonograficzne, aby sprawdzić, jak daleko posunęło się poronienie. Czasami konieczne jest odczekanie kilku dni, aby potwierdzić lub nie ten stan. Często konieczne jest wykonanie badania krwi, aby obliczyć poziom hormonu ciążowego (beta HCG).

 

Czy poronienie w pierwszym trymestrze ciąży wymaga hospitalizacji?

Zależy to od rodzaju poronienia. Jeżeli przebieg poronienia jest prawidłowy: wydalenie płodu jest samoistne i całkowite. Musi być ona potwierdzona kontrolnym badaniem ultrasonograficznym. Nie ma żadnej interwencji medycznej, można wrócić do domu.

Jeżeli cały płód nie zostanie wydalony w ciągu 24 godzin, konieczna jest operacja. Jest to zabieg as w znieczuleniu ogólnym, miejscowym lub rdzeniowym. Jeśli poronienie nastąpiło po pierwszym trymestrze, konieczna jest hospitalizacja, ponieważ może wystąpić ryzyko krwotoku. Po przekroczeniu czwartego miesiąca ciąży kobieta musi przygotować się na prawdziwy poród.

 

Co jest przyczyną poronienia?

Zasadne jest zadanie sobie pytania, dlaczego doszło do poronienia, aby uniknąć kolejnego.

Należy zbadać przyczynę, aby uniknąć ponownego poronienia. Wiele badań wykazało, że zbyt duży stres lub zbyt duże obciążenie mogą również powodować poronienie.

 

Jak długo należy czekać na kolejną ciążę?

Po poronieniu wszystko dość szybko wraca do normy. Z medycznego punktu widzenia nowa ciąża jest więc możliwa od momentu powrotu miesiączki (około jednego miesiąca).

Ale nie chodzi tylko o ciało, bardzo ważny jest również twój umysł. Para czasami opłakuje ciążę. Daj sobie czas na zbudowanie nowej ciąży. Naucz się odzyskiwać wiarę w siebie.

 

Poronienia są powszechne, dotykają jednej na dziesięć kobiet w ciągu całego życia: na całym świecie co roku dochodzi do 23 milionów poronień.

Wpływ i konsekwencje poronienia są niedostrzegane, co powoduje, że system opieki nad  kobietami może być niskiej jakości. Najpilniejszą potrzebą jest zapewnienie lepszego wsparcia psychologicznego dla kobiet, zwłaszcza tym które doświadczyły nawracających poronień, często muszą odwiedzać wiele klinik w poszukiwaniu przyczyny.

Szacuje się, że średnio jedna na dziesięć kobiet doświadczyła w swoim życiu poronienia, ale poronienia nawracające są mniej powszechne (2% kobiet doświadczyło dwóch poronień).

 

 

 

 

Najczęściej zadawane pytania
(FAQ)
Czy poronienie jest bolesne?

Poronienie często wiąże się z silnymi skurczami i bólem podbrzusza. Jest to związane z tym, że zarodek musi zostać wydalony z macicy. 

Czy lekarz może rozpoznać, że kobieta poroniła?

Poronienie czasem jest możliwe do zweryfikowania, ale nie zawsze. Warto jednak odwiedzić lekarza i zweryfikować, czy wszystko odbyło się jak należy i nie ma ryzyka powikłań np. w postaci krwotoku. 

Czy poronienie samoistne przebiega inaczej niż te wywołane przez tabletki poronne?

Poronienie i cały proces przebiega tak samo. Lekarz ginekolog nie ma możliwości z reguły odróżnienia w jaki sposób doszło do poronienia.

Zobacz także

Kiedy wykonać test ciążowy? Ciąża pozamaciczna - rozpoznanie objawów i reagowanie Ginekolog online – bez skierowania i bez ubezpieczenia Antykoncepcja powodem spadku libido? Objawy ciąży: jak rozpoznać pierwsze oznaki? Tabletka dzień po - kiedy zastosować? Pominięcie pigułki antykoncepcyjnej – skutki Co może być przyczyną opóźnienia miesiączki?