Objawy ciąży: jak rozpoznać pierwsze oznaki?

Telemedycyna

Brak miesiączki, obrzmiałe piersi, problemy z apetytem - czy to znaczy, że jesteś w ciąży? Jakie są pierwsze objawy ciąży?

 

Objawy ciążowe: opóźniona miesiączka

 

Na długo zanim urośnie brzuszek, wiele kobiet może dostrzec pierwsze oznaki ciąży. Najbardziej charakterystycznym, prawie zawsze wywołującym alarm, jest opóźnienie menstruacji. Wiele kobiet ma jednak nieregularne miesiączki, a nawet okresy amenorrhea (spontaniczne ustąpienie miesiączki, krwawienia co kilka miesięcy), co w rzeczywistości czyni ten znak mało wiarygodnym we wczesnej ciąży.

 

Z drugiej strony, spóźniony lub brak okresu może mieć wiele przyczyn fizjologicznych, hormonalnych lub psychologicznych. Nie wszyscy wiedzą jednak, że nawet w ciąży, może się pojawić lekkie krwawienie zwane plamieniem implantacyjnym. Niektóre kobiety mają poczucie, że to miesiączka, tymczasem wywołuje je zagnieżdżenie się zarodka w macicy. Jeśli kobieta na ogół ma skąpe miesiączki, może uznać takie plamienie za menstruację.

 

Bolesne i obrzmiałe piersi

 

Wiele innych sugestywnych objawów może wystąpić we wczesnej ciąży, wszystkie związane są z gwałtownym wzrostem wydzielania hormonów płciowych. Zwiększenia się poziomu estrogenów i progesteronu w organizmie – piersi stają się tkliwe. Często są napięte z wybrzuszonymi brodawkami sutkowymi, które stają się ciemniejsze, mogą być oznaką ciąży. Czasami pokrywają się one drobnymi ziarnistymi krostkami, które mogą stać się bolesne w dotyku. Zmiany piersi są często bardzo wczesne. Dla niektórych matek w ciąży może to powodować dyskomfort, a nawet ból. Piersi będą się zmieniać, a za kilka tygodni pojawi się na nich siateczka żyłek, świadcząca o tym, że komórki gruczołowe rozpoczęły przygotowania do karmienia mlekiem.

 

Mdłości i inne zaburzenia trawienia: zgaga, skurcze brzucha

 

Problemy gastryczne zaczynają dokuczać zwykle między 5–12 tygodniem, a nasilają się około 9–10 tygodnia. Niektóre ciężarne z uporczywymi mdłościami i wymiotami zmagają się niemal aż do porodu i muszą korzystać ze wsparcia lekarza. Według niektórych szacunków nawet połowa wszystkich kobiet w ciąży jest dotknięta tym problemem.

 

Zwiększony ślinotok i zaostrzenie zmysłu węchu często wywołują mdłości i wymioty. Najczęściej występują rano lub wieczorem, ale zdarza się też, że mogą występować przez całą dobę . Oprócz zaburzeń trawiennych zmienia się również smak. Wcześniej lubiane produkty spożywcze są nagle porzucane na rzecz innych. Czasami pojawia się wręcz obrzydzenie do niektórych potraw.

 

Mdłości, nudności, wymioty nie zawsze oznaczają też, że kobieta spodziewa się dziecka. Powodem złego samopoczucia może być zatrucie pokarmowe, problemy żołądkowe, niewłaściwa dieta, a nawet stres, który często jest powodem zaburzeń cyklu menstruacyjnego.

 

Ciągłe zmęczenie

 

Przyczyną osłabienia w czasie ciąży są najczęściej fizjologiczne zmiany w organizmie kobiety. Senność jest wynikiem zmian hormonalnych, jakie zachodzą w organizmie przyszłej mamy. Za obniżoną formę odpowiada gwałtowny wzrostu progesteronu. Hormon ten działa rozszerzająco na naczynia krwionośne, co wpływ na niskie ciśnienie. Poza tym organizm kobiety może być zmęczony nudnościami i wymiotami.

 

Czasem osłabienie jest wynikiem braku apetytu na początku ciąży. Z kolei estrogen oddziałuje na fazę snu głębokiego. Dzięki niemu przyszła mama śpi twardym snem, ale niespokojnym, ciągłe wybudzanie się w nocy, problemy z zaśnięciem powodują, że następnego dnia odczuwa ciągłe zmęczenie.

 

Zaburzenia ginekologiczne: lekkie krwawienie, wydzielina z pochwy

 

Delikatne plamienia, częste oddawanie moczu, wydzielina z pochwy występują rzadziej, ale mogą pojawić się w związku ze zmianami fizjologicznymi spowodowanych ciążą (powiększenie macicy, które może uciskać na inne organy, zmiany hormonalne).

 

Najczęstszą przyczyną upławów jest fakt zagnieżdżenia się zarodka w macicy. Brązowe plamienie pojawia się w okolicach spodziewanego okresu i trwa 1-2 dni. W czasie ciąży dochodzi do ogromnych zmian hormonalnych, które również mogą powodować delikatne krwawienie.

 

Wzrost masy ciała

 

Z początkiem ciąży kobiety zauważają zmiany w wyglądzie ciała, gdyż w organizmie zachodzi mnóstwo procesów, niezbędnych do wydania na świat dziecka. Zanim kobieta dostrzega powiększony brzuch, już od samego początku ciąży organizm zaczyna gromadzić płyny, rozwijają się także gruczoły mleczne. W pierwszych tygodniach kobieta ma wrażenie, że cała jest opuchnięta, a obolałe piersi wydają się być znacznie większe.

 

Może pojawić się wzmożony apetyt, zwłaszcza u kobiet, które planowały ciążę, a test ją potwierdził. Jednak zbyt duży przyrost masy ciała na wczesnym etapie ciąży ma największy wpływ na masę urodzeniową dziecka. Często zdarza się, że przyszła mama w pierwszych tygodniach ciąży gubi kilogramy. Spadek wagi jest skutkiem częstych wymiotów i braku apetytu. 

 

Uporczywy trądzik

 

W czasie ciąży może pojawić się lub nasilić trądzik. Zmiany trądzikowe mogą być szczególnie zauważalne na początku ciąży, gdy zaczyna się „burza hormonów”. Trądzik pojawia się u wielu kobiet w ciąży, nawet jeśli wcześniej nie miały problemów z cerą. Rozwija się najczęściej w pierwszym trymestrze, jeśli nie pojawia się na początku ciąży, to mało prawdopodobne jest że pojawi się w drugim lub trzecim trymestrze.

 

Zaburzenia nastroju

 

Huśtawki nastroju (płacz, zwiększona wrażliwość, uczucie smutku lub euforii) mogą pojawić się nawet jeśli trudno jest zweryfikować ten stan z medycznego punktu widzenia. Za te emocjonalne wzloty i upadki jest odpowiedzialny przede wszystkim wzrost poziomu hormonów, a szczególnie: adrenaliny, noradrenaliny i endorfiny. Wahania nastroju w ciąży to zupełnie normalna rzecz, na którą jednak nie wszystkie kobiety są gotowe. Każdy organizm jest inny i każdy będzie reagował inaczej.

Najczęściej zadawane pytania
(FAQ)
Czy dowolny test ciążowy jest wiarygodny?

Poprawnie wykonany test może być traktowany jako wiarygodne źródło, jednak żaden test nie zastąpi profesjonalnego badania USG, które wykona lekarz ginekolog w celu potwierdzenia ciąży.

Czy każda ciąża daje takie same objawy?

Nie. Kobieca ciąża ma zespół objawów, które dotyka wiele kobiet, natomiast nie wszystkie będą je miały na 100%. Każdy przypadek jest indywidualny. 

Czy dostanę L4 z powodu ciąży?

L4 w ciąży dostanie ta kobieta, której stan zdrowia uniemożliwia kontynuowanie pracy zarobkowej. Złe samopoczucie z powodu ciąży również może być powodem do wystawienia e-Zwolnienia przez lekarza. Niekoniecznie zwolnienie musi wystawić ginekolog, może he wystawić lekarz dowolnej specjalizacji.

Zobacz także

Menopauza - jak ją rozpoznać? Kiedy wykonać test ciążowy? Nieregularna menstruacja - kiedy należy się martwić? Ciąża pozamaciczna - rozpoznanie objawów i reagowanie Ginekolog online – bez skierowania i bez ubezpieczenia Antykoncepcja powodem spadku libido? Krwawienie po ustąpieniu miesiączki Menstruacja - najczęściej zadawane pytania