Dlaczego mój okres się spóźnia?
Jeśli miesiączka spóźnia się od kilku dni do kilku miesięcy, powinnaś pomyśleć o zrobieniu testu ciążowego. Jeśli jednak upewniłaś się, że nie jesteś w ciąży, winne mogą być inne czynniki.
- Często jest to przyczyna psychologiczna. Jeśli jesteś zestresowana, zmartwiona lub przechodzisz przez trudny okres, prawdopodobnie opóźnienie miesiączki ma podłoże psychologiczne. W tym przypadku miesiączka powróci, gdy odzyskasz równowagę.
Inny czynnik, mniej znane:
- przyjmowanie pigułek przez długi czas. Poprzez swoje działanie na endometrium, błonę śluzową wyściełającą jamę macicy, ten środek antykoncepcyjny często zmniejsza intensywność i czas trwania miesiączki. Pod wpływem działania pigułki, endometrium staje się cieńsze. W rezultacie, gdy endometrium jest co miesiąc usuwane przy braku zapłodnienia (jest to okres), przepływy menstruacyjne są mniej obfite niż normalnie, a czasami ograniczone do kilku śladów. Jeśli stosujesz pigułki antykoncepcyjne na e-receptę od kilku lat i przyjmujesz je regularnie, brak miesiączki nie powinien Cię martwić. Amenorrhoea, tj. brak miesiączki przez co najmniej sześć miesięcy, jest powszechna.
- rola niektórych stanów chorobowych. Przyczyną amenorrhoea może być również stan jajników, nadmierne wydzielanie prolaktyny, hormonu laktacyjnego, wywołane przez leki psychotropowe lub niewielki łagodny guz w przysadce mózgowej.
- A co z menopauzą? Czasami może wystąpić przed 40 rokiem życia, a nawet w niektórych przypadkach przed 35 rokiem życia (wczesna menopauza). Ale jej nadejście nigdy nie jest nagłe: poprzedza ją mniej lub bardziej długi okres nieregularnych cykli i uderzeń gorąca, którym towarzyszą nocne poty.
W każdym przypadku zalecana jest konsultacja z ginekologiem. Lekarz będzie w stanie określić przyczynę opóźniania się miesiączki.
Dlaczego mam krwawienia poza miesiączką?
Nieprawidłowa utrata krwi w różnych ilościach poza okresem.
- Może być spowodowana podczas stosunku seksualnego poprzez kontakt penisa z szyjką macicy, gdy jest ona zaczerwieniona i zaogniona.
- Rola zaburzeń hormonalnych. Czasami nieprawidłowe krwawienie może być mylone z wczesną miesiączką. Ta wczesna miesiączka może być spowodowana źle dostosowanym lub źle tolerowanym leczeniem hormonalnym. Niewielkie ślady krwi (plamienie), w środku cyklu, w czasie owulacji, przez kilka godzin (maksymalnie jeden dzień), mogą wystąpić u niektórych kobiet i nie powinny być uważane za nienormalne.
- Rola wkładki wewnątrzmacicznej. Jeśli masz wkładkę wewnątrzmaciczną, krwawienia podczas lub między miesiączkami są częstsze. Dzieje się tak dlatego, że pigułka zwykle ogranicza przepływy miesiączkowe, podczas gdy konwencjonalna miedziana wkładka wewnątrzmaciczna zwykle je zwiększa. Ważne: upewnij się, że krew wypływa z pochwy, a nie z pęcherza moczowego lub hemoroidów.
Dlaczego moje miesiączki są bardzo bolesne?
Bolesne miesiączki, zwane inaczej dyzmenorrhoea, pojawiają się zwykle pierwszego lub drugiego dnia okresu i kończą się pod koniec okresu.
- Bolesne skurcze i rozkurcze są spowodowane skurczami, rozkurczami mięśnia macicy. U niektórych kobiet bólom tym mogą towarzyszyć bóle głowy, mdłości lub zmęczenie. Mogą one występować od okresu dojrzewania (pierwotna dysmenorrhoea) lub pojawić się późno (wtórna dysmenorrhoea).
Jeśli jesteś młoda, ból podczas miesiączki jest powszechny. Szyjka macicy działa jak zamek, na którym macica kurczy się, aby umożliwić przepływ menstruacyjny, który składa się z endometrium, które oddziela się od jamy macicy. Ulga odczuwalna jest około trzeciego dnia, kiedy szyjka macicy rozluźnia się, otwiera, a przepływ menstruacyjny jest uwalniany i zwiększa się jego ilość. Po normalnym porodzie naturalnym dolegliwości te znikają lub zmniejszają się, ponieważ szyjka macicy rozwarła się podczas porodu.
- Endometrioza jest często odpowiedzialna za wtórną dysmenorrhoea. Choroba ta charakteryzuje się obecnością endometrium w nieprawidłowych miejscach, takich jak pochwa, jajniki czy jajowody. Te "małe endometrium" podążają za cyklami menstruacyjnymi. Jeśli odczuwasz ból podczas stosunku seksualnego i menstruacji, warto skonsultować się z ginekologiem, ponieważ endometrioza może być odpowiedzialna za niepłodność.
- Infekcje narządów płciowych, polipy lub niektóre włókniaki macicy mogą być przyczyną bólu, który można złagodzić, przyjmując środki przeciwbólowe, takie jak paracetamol lub leki przeciwskurczowe. Istnieją również leki przeciwzapalne, antyprostaglandyny, które są często przepisywane w przypadku bolesnych miesiączek. Aspiryny należy unikać podczas miesiączki, ponieważ zwiększa ona ilość wydzieliny miesiączkowej.
Czy kolor coś znaczy?
Krew menstruacyjna, która normalnie jest czerwona, może stać się ciemniejsza, gdy wejdzie w kontakt z powietrzem. Co powinno Cię zaalarmować? Nagła zmiana koloru, konsystencji lub wyglądu miesiączki.
- Jeśli zawsze miałaś bardzo obfite krwawienia, nie ma powodu do obaw. Jeśli jednak staną się one cięższe, należy skonsultować się z lekarzem.
- Jeśli stosujesz pigułki, których hormony oddziałują na endometrium, wygląd i konsystencja miesiączki ulegną zmianie. Jej kolor jest ciemniejszy.
- Jeśli zbliżasz się do menopauzy, zmiany w poziomie hormonów powodują wahania w cyklu, który może stać się nieregularny. Jednak po 40 roku życia, jeśli miesiączki wydłużają się lub są bardziej obfite, z obecnością skrzepów, konieczne jest wykonanie badania ultrasonograficznego i/lub histeroskopii. Zmiana ta może wskazywać na obecność polipa, włókniaka podśluzówkowego (narośl w jamie macicy) lub adenomiozy (endometriozy zlokalizowanej w mięśniu macicy).
Czy mogę uprawiać normalny seks, kiedy mam miesiączkę?
Tak, możesz uprawiać uprawiać seks podczas miesiączki. Nie ma przeciwwskazań medycznych. Jednak wiele kobiet i mężczyzn niechętnie uprawia seks w tym okresie ze względu na wstyd, higienę lub kulturę.
Mam krwawienia podczas ciąży. Czy to na poważnie?
Nie powinnaś krwawić podczas ciąży. Jeśli tak się stanie, należy jak najszybciej zgłosić się do ginekologa.
Podczas pierwszego trymestru ciąży krwawienie może być spowodowane zagrażającym poronieniem, ciążą pozamaciczną (poza macicą, np. w jajowodach) lub odłączeniem się jaja od endometrium.
Lekarz sprawdzi żywotność jajeczka, tzn. obecność zarodka i czynność serca, za pomocą badania ultrasonograficznego.