Menstruacja - najczęściej zadawane pytania

Telemedycyna

Dlaczego mój okres się spóźnia?

Jeśli miesiączka spóźnia się od kilku dni do kilku miesięcy, powinnaś pomyśleć o zrobieniu testu ciążowego. Jeśli jednak upewniłaś się, że nie jesteś w ciąży, winne mogą być inne czynniki.

Inny czynnik, mniej znane:

W każdym przypadku zalecana jest konsultacja z ginekologiem. Lekarz będzie w stanie określić przyczynę opóźniania się miesiączki.

 

Dlaczego mam krwawienia poza miesiączką?

Nieprawidłowa utrata krwi w różnych ilościach poza okresem.

 

Dlaczego moje miesiączki są bardzo bolesne?

Bolesne miesiączki, zwane inaczej dyzmenorrhoea, pojawiają się zwykle pierwszego lub drugiego dnia okresu i kończą się pod koniec okresu.

Jeśli jesteś młoda, ból podczas miesiączki jest powszechny. Szyjka macicy działa jak zamek, na którym macica kurczy się, aby umożliwić przepływ menstruacyjny, który składa się z endometrium, które oddziela się od jamy macicy. Ulga odczuwalna jest około trzeciego dnia, kiedy szyjka macicy rozluźnia się, otwiera, a przepływ menstruacyjny jest uwalniany i zwiększa się jego ilość. Po normalnym porodzie naturalnym dolegliwości te znikają lub zmniejszają się, ponieważ szyjka macicy rozwarła się podczas porodu.

 

Czy kolor coś znaczy?

Krew menstruacyjna, która normalnie jest czerwona, może stać się ciemniejsza, gdy wejdzie w kontakt z powietrzem. Co powinno Cię zaalarmować? Nagła zmiana koloru, konsystencji lub wyglądu miesiączki.

 

Czy mogę uprawiać normalny seks, kiedy mam miesiączkę?

Tak, możesz uprawiać uprawiać seks podczas miesiączki. Nie ma przeciwwskazań medycznych. Jednak wiele kobiet i mężczyzn niechętnie uprawia seks w tym okresie ze względu na wstyd, higienę lub kulturę.

 

Mam krwawienia podczas ciąży. Czy to na poważnie?

Nie powinnaś krwawić podczas ciąży. Jeśli tak się stanie, należy jak najszybciej zgłosić się do ginekologa.

Podczas pierwszego trymestru ciąży krwawienie może być spowodowane zagrażającym poronieniem,  ciążą pozamaciczną (poza macicą, np. w jajowodach) lub odłączeniem się jaja od endometrium.

Lekarz sprawdzi żywotność jajeczka, tzn. obecność zarodka i czynność serca, za pomocą badania ultrasonograficznego.

Najczęściej zadawane pytania
(FAQ)
Czy ginekolog pomoże mi z problemem podczas konsultacji online?

Lekarz online wiele problemów może rozwiązać prowadząc jedynie konsultację online. Warto jednak pamiętać, że wizyta w gabinecie może być konieczna, jeśli będzie konieczność wykonania badań, takich jak cytologia czy USG.

Czy pierwsza konsultacja z ginekologiem musi być w gabinecie?

Nie ma obowiązku pojawiania się w gabinecie. Co więcej – dla młodej kobiety to może być doskonałe rozwiązanie, ponieważ podczas konsultacji online, może bezpiecznie i swobodnie rozmawiać z lekarzem z domu. Dzięki temu oswoi się z procedurami, o których opowie lekarz online i psychicznie przygotuje się na wizytę w gabinecie i pierwsze badanie.

Czy ginekolog wystawi mi receptę na tabletki, aby opóźnić menstruację?

W sytuacji, gdy nie ma żadnych przeciwwskazań, do przesunięcia o kilka dni menstruacji, lekarz ginekolog może przepisać tabletki antykoncepcyjne, które przesuną menstruację. Należy pamiętać, aby takie sytuacje zawsze przeprowadzać pod okiem lekarza ginekologa.

Zobacz także

Nieregularna menstruacja - kiedy należy się martwić? Bolesne miesiączki - dysmenorrhoea Menopauza - jak ją rozpoznać? Zaburzone cykle miesiączkowe a ryzyko wystąpienia cukrzycy Bolesna owulacja - jak sobie z nią radzić Krwawienie po ustąpieniu miesiączki Menorrhagia: gdy miesiączki stają się zbyt obfite Co może być przyczyną opóźnienia miesiączki?