Antykoncepcja powodem spadku libido?

Antykoncepcja

Pigułki antykoncepcyjne chronią przed niechciana ciążą, ale co z jej wpływem na popęd seksualny? Badania pokazują, że mogą mieć wpływ na poziom libido. Dlaczego przyjmowanie antykoncepcji hormonalnej może wpływać na nasze libido? Co robić w takiej sytuacji?

 

Rozdrażnienie po stosunku

 

Pigułka o niskiej zawartości estrogenu może prowadzić do ogólnego wysuszenia pochwy, która staje się mniej nawilżona i podatna na otarcia. Nie jest oznaką braku chęci na zbliżenie. Doznanie może być mniej przyjemne w czasie stosunku, a to może ostatecznie wpłynąć na niesatysfakcjonujący seks. Dyskomfort podczas stosunku może sprawić, że ochota na zbliżenie maleje, a gdy jest już „po” pojawia się rozdrażnienie.

 

Nie jest to sytuacja bez wyjścia. Warto wypróbować dostępne na rynku lubrykanty i żele intymne, które doskonale przywracają prawidłowe nawilżenie pochwy. Można też umówić się na wizytę do ginekologa, by zmienić antykoncepcję hormonalną na tę  z wyższą zawartością estrogenu.

 

Okres a antykoncepcja

 

Kobiety stosujące antykoncepcję w postaci tabletek nie przechodzą owulacji. Pojawiające się krwawienie wynika z odstawienia tabletek, nie jest jednak krwawieniem menstruacyjnym.

 

Mniejsza ochota na seks

 

Wiele kobiet przyznaje, że biorąc tabletki antykoncepcyjne odczuwa mniejszą ochotę na seks. Dzieje się tak, ponieważ niektóre pigułki mają działanie antyandrogenne – poprawia się wygląd skóry, włosy są ładniejsze, ale tym samym zmniejsza się ochota na seks. 

 

Nie w każdym przypadku, ale jest to jeden ze znanych skutków ubocznych doustnej antykoncepcji hormonalnej. Nie każda tabletka powoduje zmniejszenie libido, w Polsce są już dostępne pigułki antykoncepcyjne, które nie hamują apetytu kobiety na seks. 

 

Na libido wpływa nie tylko antykoncepcja

 

Warto też zastanowić się, czy za spadek libido odpowiedzialna jest antykoncepcja hormonalna. Jedną z przyczyn niskiego libido może być kryzys w związku, mniejsze zainteresowanie swoim partnerem. W dzisiejszych czasach olbrzymi wpływ na libido też ma stres. Kolejnymi czynnikami są: niska samoocena, zmęczenie i bezsenność, które zmniejszają zainteresowanie sferą seksualną nawet u zdrowej, młodej osoby.

 

Warto porozmawiać z lekarzem ginekologiem o problemach z libido i wspólnie dobrać najlepsze rozwiązanie. Możesz porozmawiać też z lekarzem bez wychodzenia z domu. Wejdź na haloDoctor.pl i porozmawiaj z ginekologiem jak chcesz: za pomocą czatu, wideo bądź rozmowy telefonicznej.

 

Najczęściej zadawane pytania
(FAQ)
Każda antykoncepcja hormonalna wpływa na libido?

Każda ingerencja z gospodarkę hormonalną ma swoje skutki i jednym z nich może, ale nie musi być spadek libido.

Czy można zmienić tabletki, jeśli odczuwa się spadek libido?

Każde tabletki antykoncepcyjne mają idealnie współgrać z kobiecym organizmem, więc jeśli odczuwalny jest spadek libido, można spróbować zmienić tabletki. Lekarz online podczas konsultacji zapozna się z sytuacją i podejmie decyzję jaką antykoncepcję zastosować, aby spróbować przywrócić kobiecie libido. 

Czy zmiana tabletek na wkładkę domaciczną, pomoże przywrócić libido?

Wkładka domaciczna niekoniecznie może wpłynąć na poziom libido, ponieważ wkładka również uwalnia hormony, które na ten poziom wpływają.

Zobacz także

Tabletka dzień po - kiedy zastosować? Pominięcie pigułki antykoncepcyjnej – skutki Ginekolog online – bez skierowania i bez ubezpieczenia Palenie papierosów i antykoncepcja: czy to dobre połączenie? Tabletki poronne - czym są i jak działają? Tabletki poronne, a antykoncepcja awaryjna - jak wygląda różnica pomiędzy nimi Menopauza - jak ją rozpoznać? Nieregularna menstruacja - kiedy należy się martwić?