Tabletka dzień po - kiedy zastosować?

Antykoncepcja

Antykoncepcją awaryjną określa się tabletkę dzień po, którą kobieta może przyjąć w wyjątkowej sytuacji, by zabezpieczyć się przed niechcianą ciążą. Zazwyczaj ma to miejsce wtedy, gdy zawiodła jedna z zastosowanych metod antykoncepcji. Kiedy jeszcze można zastosować tabletkę po, jaki jest jej sposób działania, a także jak pozyskać na nią e-Receptę, szybko i wygodnie?

 

Sposób działania antykoncepcji awaryjnej

 

Działanie pigułki dzień po polega na zahamowaniu owulacji oraz zagęszczeniu śluzu szyjkowego tak, by nie doszło do zapłodnienia. Na polskim rynku dostępne są dwa typy tabletek dzień po, które mają inne substancje czynne, a także różnią się nieco działaniem oraz czasem, który kobieta ma, by móc je przyjąć. Preparaty te to:

 

 

Istotną różnicą pomiędzy tymi preparatami jest to, jak dużo czasu kobieta ma na ich przyjęcie. W przypadku preparatu o nazwie EllaOne, jest to 120 godzin od niezabezpieczonego stosunku płciowego, zaś przy Escapelle jest to 72 godziny. Ważne jest jednak to, że antykoncepcja po stosunku jest najskuteczniejsza w ciągu pierwszej doby od przyjęcia i wówczas wskaźnik ten przekracza 98 proc.

 

Kiedy można zastosować tabletkę dzień po?

 

Pigułka dzień po jest bezpieczna wtedy, gdy kobieta przyjmuje ją okazjonalnie, w wyjątkowych okolicznościach. Chodzi tu o takie sytuacje jak:

 

 

Co ważne, w przypadku metod antykoncepcyjnych nie powinno się pomijać ich celowo, z zamiarem zastosowania antykoncepcji po stosunku. Taki preparat nie może być bowiem stosowany alternatywnie i regularnie, zamiast zabezpieczania się.

 

Jakie mogą być skutki uboczne tabletki dzień po?

 

Tabletka dzień po, gdy zostanie przyjęta w uzasadnionych okolicznościach, nie jest groźna dla zdrowia kobiety. Zazwyczaj jednak obserwowane są pewne skutki uboczne, które pojawiają się w ciągu kilku godzin lub kilku dni od jej przyjęcia. Zazwyczaj są to:

 

 

Kobieta powinna być także przygotowana na to, że antykoncepcja po doprowadzi do rozregulowania cyklu miesięcznego. Dlatego też zazwyczaj pojawi się on albo tydzień przed przewidywanym terminem, albo tydzień po nim.

 

Tabletka dzień po – gdzie kupić?

 

Tabletkę dzień po można oczywiście zakupić w aptece, aby jednak móc to zrobić, trzeba uzyskać na nią e-Receptę. Niestety wiąże się to z dużymi niedogodnościami, gdyż preparat ten, aby był skuteczny, musi być przyjęty jak najszybciej. Właśnie dlatego oczekiwanie na osobistą wizytę w gabinecie to zazwyczaj najgorsze rozwiązanie. Na szczęście kobiety mają dziś alternatywę i jest nią e-Wizyta u lekarza online, np. poprzez platformę haloDoctor.pl.

 

Aby dzięki niej uzyskać e-Receptę na tabletkę dzień po, wystarczy znaleźć na stronie lekarza zajmującego się jej wypisywaniem, umówić konsultację online na wybraną przez siebie godzinę i odbyć ją w komfortowych dla siebie warunkach.

 

E-Recepta zostanie następnie przesłana na adres e-mail w pliku PDF lub na numer telefonu, który pacjentka podała przy rejestracji. Dostarczony kod wraz z numerem PESEL trzeba następnie podać farmaceucie, który na tej podstawie wyda tabletkę po.

 

Ile kosztuje tabletka dzień po?

 

Koszt antykoncepcji awaryjnej różni się w zależności od tego, jaki preparat został wypisany. Zazwyczaj jednak jest to od 35 zł (Escapelle) do około 120 zł (EllaOne).

 

Co istotne, jeśli w ciągu około 3 godzin od przyjęcia środka doszło do wymiotów, wówczas należy skonsultować się z lekarzem, gdyż uzasadnione może być przyjęcie drugiej dawki.

 

Czy lekarz rodzinny może przepisać tabletkę po?

 

Tak, każdy lekarz – niezależnie od specjalizacji – może wypisać e-Receptę na tabletkę dzień po i może to być również lekarz rodzinny. Zdecydowanie nie jest to jednak najdogodniejszy sposób na pozyskanie antykoncepcji po stosunku, głównie ze względu na długi czas oczekiwania w kolejkach, który w tej sytuacji może opóźnić przyjęcie preparatu i tym samym obniżyć jego skuteczność.

 

Właśnie dlatego zdecydowanie lepiej zgłosić się do lekarza online, który e-Receptę na tabletkę dzień po wypisze w zaledwie kilka minut.

 

Zastosowanie antykoncepcji awaryjnej może być tylko sytuacją wyjątkową, każda kobieta powinna jednak wiedzieć, jaki jest sposób działania tabletki po oraz jak szybko i maksymalnie wygodnie uzyskać na nią e-Receptę. Na szczęście obecnie jest to naprawdę dogodne i to dzięki możliwościom, jakie pacjentom daje telemedycyna.

 

Poszukujesz szybkiej porady lekarskiej i recepty na tabletkę dzień po? Nie wahaj się - zarezerwuj wizytę online i odbierz receptę w 5 minut!

Najczęściej zadawane pytania
(FAQ)
Czy tabletka dzień po jest niebezpieczna?

Każdy lek przyjęty niezgodnie z przeznaczeniem może być niebezpieczny. Dlatego należy bezwzględnie stosować się do zaleceń na ulotce, bądź skorzystać z konsultacji z lekarzem, który wyjaśni całą procedurę.

Kto może przepisać mi tabletkę dzień po?

Każdy lekarz może przepisać pacjentce tabletkę dzień po. Lekarz online również może to zrobić w ciągu kilku minut za pośrednictwem platformy medycznej haloDoctor. 

Czy tabletkę dzień po kupię w każdej aptece?

Zgodnie z prawem – tak, każda apteka powinna sprzedać tabletkę dzień po, jeśli pacjentka posiada na nią e-Receptę. 

Zobacz także

Pominięcie pigułki antykoncepcyjnej – skutki Antykoncepcja powodem spadku libido? Tabletki poronne - czym są i jak działają? Palenie papierosów i antykoncepcja: czy to dobre połączenie? Tabletki poronne, a antykoncepcja awaryjna - jak wygląda różnica pomiędzy nimi Ginekolog online – bez skierowania i bez ubezpieczenia Wkładka wewnątrzmaciczna - 7 rzeczy, które warto wiedzieć Kiedy wykonać test ciążowy?