Ciąża pozamaciczna - rozpoznanie objawów i reagowanie

Telemedycyna


Zdarza się, że na samym początku ciąży zapłodnione jajeczko nie znajduje się we właściwym miejscu i niestety zagnieżdża się poza jamą macicy. Jest to tak zwana ciąża pozamaciczna, powikłanie ginekologiczne, które musi być skonsultowane z ginekologiem.



Ciąża pozamaciczna, sytuacja awaryjna


Ciąża pozamaciczna, nie jest rzadka: dotyka 2% znanych ciąż i jest główną przyczyną śmiertelności matek w pierwszym trymestrze ciąży. Jest niebezpieczna dla kobiety ciężarnej, która nie zdaje sobie sprawy ze swojego stanu. W ciąży pozamacicznej, zarodek zazwyczaj zagnieżdża się w jajowodzie, pomiędzy macicą a jajnikiem, ale może też zagnieździć się w szyjce macicy, na przykład na bliźnie po cesarskim cięciu. Niebezpieczeństwo polega na tym, że rośnie tam, w złym miejscu i pęka, powodując jednocześnie krwotok wewnętrzny, być może śmiertelny dla matki.



Test, USG, poziom hcg: jakie są objawy ciąży pozamacicznej?


W jaki sposób lekarz może wykryć nieprawidłowe ułożenie zarodka przy braku objawów zagrożenia? W przypadku ciąży pozamacicznej lekarz stawia diagnozę na podstawie badania ultrasonograficznego i poziomu beta-hcg (hormonu ciążowego). Podwyższony poziom beta-hcg, na przykład w teście ciążowym, wskazuje na trwającą ciążę, a badanie USG ma na celu wykrycie woreczka zarodkowego. Jednak nie zawsze łatwo jest rozpoznać problematyczną ciążę podczas badania. Podczas gdy istnieją ciąże wewnątrzmaciczne (wewnątrz macicy) i pozamaciczne, które są dobrze widoczne na zdjęciu, istnieje również okres zbyt wczesny, w którym worek zarodkowy nie jest jeszcze widoczny. Przy hcg powyżej 1500, jeśli nie widać woreczka zarodkowego, jest duża szansa, że to ciąża pozamaciczna.


Ciąża pozamaciczna jest zawsze rozpoznawana w pierwszym trymestrze, w pierwszych kilku tygodniach ciąży. Możliwe jest również, że nie zostanie ona rozpoznana, zostanie wyeliminowana w wyniku samoistnego poronienia.



Jakie są sygnały ostrzegawcze wczesnej ciąży?

Ważne jest, aby zachować czujność. Niektóre kobiety udają się do ginekologa nie odczuwając nawet najmniejszego dyskomfortu i odkrywają ciążę pozamaciczną przez przypadek, kiedy jest ona jeszcze wczesna. W wielu przypadkach występują jednak silne objawy, które powinny skłonić Cię do zasięgnięcia porady:

 

Dlatego należy reagować.

Należy jednak pamiętać, że większość krwawień na początku ciąży wewnątrzmacicznej jest całkowicie łagodna i nie powoduje żadnych komplikacji. Z drugiej strony, w przypadku bólu konsultacja lekarska jest pilna.

 

Palenie tytoniu, choroby przenoszone drogą płciową, czynniki ryzyka ciąży pozamacicznej.

Jeśli przyczyna ciąży pozamacicznej nie zawsze jest określona i często jest związana z anomaliami mechanicznymi (zbyt duże jajo, nieprawidłowości w jajowodzie...) Istnieją dwa główne czynniki, które są wspólne.

 

Palenie papierosów i infekcje intymne są najczęstszymi czynnikami powikłań. Palenie ma tu duży udział, a wiele kobiet nie zdaje sobie z tego sprawy. Dotyczy to również biernego palenia. Przyczyną jest dym papierosowy, który uszkadza małe, wibrujące rzęski, właśnie te rzęski, które swoim ruchem kierują jajeczko do macicy, jak taśmociąg. Jeśli rzęski są uszkodzone przez dym, jajeczko ma trudności z przemieszczaniem się do właściwego miejsca.

 

Powtarzające się, nieleczone lub źle leczone infekcje oraz choroby przenoszone drogą płciową mogą powodować uszkodzenia i zrosty w jajowodach. Czasami może nawet zablokować przewody. W tym przypadku, jeśli przewód jest zbyt uszkodzony, niemożliwe jest, aby jajo znalazło drogę do miejsca przeznaczenia.

 

Co robić w przypadku ciąży pozamacicznej?

Poza macicą ciąża nie może być kontynuowana. Jeśli chodzi o naturalną ewolucję ciąży pozamacicznej, to właśnie ona prowadzi do krwotoku wewnętrznego, bólu i sytuacji zagrażającej życiu.  Po potwierdzeniu rozpoznanie ciąży pozamacicznej, wykonywany jest zabieg chirurgiczny.  

 

Płodność: jakie są konsekwencje po ciąży pozamacicznej?

Po ciąży pozamacicznej nie ma przeciwwskazań do podjęcia kolejnej próby: Każda kobieta ma dwa jajowody. Jeśli przez nieszczęście jeden z nich został uszkodzony lub usunięty chirurgicznie, drugi pozostały jajowód może być użyty do osiągnięcia spontanicznej ciąży, nie ma powodu do rozpaczy. Jeśli nawroty występują, nie są one spowodowane poprzednią ciążą pozamaciczną, ale czynnikami, które je spowodowały.

Najczęściej zadawane pytania
(FAQ)
Czy ciąża pozamaciczna wyjdzie na teście ciążowym?

Ciąża pozamaciczna jest jedynie możliwa do wykrycia na badaniu USG, które wykonuje ginekolog. Test ciążowy po prostu potwierdzi ciążę, nie ma możliwości zweryfikowania czy to ciąża pozamaciczna.

Czy będąc w ciąży pozamacicznej można donosić dziecko?

Niestety nie ma takiej możliwości, ponieważ płód ma prawo rozwinąć się jedynie w macicy. Zarodek zagnieżdżony w innym miejscu, np. w jajowodzie może doprowadzić do krwotoku, a w konsekwencji do śmierci matki. 

Czy można ponownie zajść w ciążę?

Kobieta po ciąży pozamacicznej jak najbardziej może ponownie zajść w ciążę. Jednak przed rozpoczęciem starań, warto skonsultować się z ginekologiem, który odpowiednio zbada kobietę i zleci wykonanie badań laboratoryjnych. 

Zobacz także

Ginekolog online – bez skierowania i bez ubezpieczenia Kiedy wykonać test ciążowy? Antykoncepcja powodem spadku libido? Objawy ciąży: jak rozpoznać pierwsze oznaki? Menopauza - jak ją rozpoznać? Nieregularna menstruacja - kiedy należy się martwić? Poronienie: jego objawy, przyczyny i przebieg Tabletka dzień po - kiedy zastosować?