Kiedy wykonać test ciążowy?

Telemedycyna

Czas zrobienia testu ciążowego ma kluczowe znaczenie dla jego wiarygodności. Niestety podstawowym błędem popełnianym przez wiele kobiet jest wykonywanie go zbyt wcześnie. Kiedy więc najlepiej zrobić test ciążowy, aby mieć większą pewność co do wiarygodności wskazania? Dowiedz się tego razem z nami.

 

Wykonywanie testu ciążowego

 

Prawidłowe zrobienie testu ciążowego jest absolutną podstawą, aby móc zaufać jego wskazaniom. Znaczenie ma przede wszystkim czas od domniemanego zapłodnienia i nie powinno być to mniej niż 8 dni. Dlaczego przeprowadzenie testu ciążowego w czasie krótszym nie jest zalecane?

 

Trzeba pamiętać przede wszystkim o tym, że wędrówka zapłodnionego jajeczka aż do zagnieżdżenia się to czas około 6 dni. Właśnie dlatego 8 dób to bezpieczne minimum, przy czym producenci niektórych testów zalecają, aby próbę wykonać dopiero po upływie 14 dni.

 

Rodzaje testów ciążowych

 

Testy ciążowe wcale nie są jednorodną kategorią produktów i choć wszystkie pozwalają na wykrycie hormonu ciążowego, to różnią się one przede wszystkim sposobem przeprowadzania próby.

 

Zdecydowanie najpopularniejsze są testy ciążowe płytkowe, w przypadku których wystarczy w mniejsze okienko zakroplić mocz, zaś w większym odczytać wynik. Pierwsza linia zazwyczaj pojawia się po upływie zaledwie kilku minut, przy czym na rezultat nie powinno czekać się też zbyt długo, gdyż w wyniku reakcji chemicznych wskazanie może być nieprawidłowe.

 

Inne rodzaje testów ciążowych to:

 

 

Czułość testów ciążowych

 

Czułość testu ciążowego wyraża się w mlU/ml, przy czym warianty apteczne zazwyczaj cechują się tym parametrem na poziomie od 10 mlU/ml do 25 mlU/ml.

 

Dodatkowo należy pamiętać, że im niższa jest wartość mlU/ml, tym czulszy jest test ciążowy. Warto więc sprawdzić ten parametr na ulotce lub dopytać o to farmaceutę w aptece stacjonarnej.

 

Kiedy zrobić test ciążowy, czyli jak wybrać porę dnia

 

Wiarygodność testu ciążowego uzależniona jest także od tego, kiedy będzie on wykonany. Zaleca się jednak, aby robić to rano, bowiem w porannym moczu najwyższe jest stężenie hormonu ciąży, czyli gonadotropiny kosmówkowej.

 

Dla upewnienia się warto jednak dokładnie przeczytać ulotkę dołączoną do testu ciążowego, bowiem różni producenci mogę mieć różne zalecenia w tym zakresie.

 

Czy możliwe są błędne wskazania testów ciążowych?

 

Choć wiarygodność testów ciążowych jest wysoka i sięga nawet 95 proc., to w wyniku kilku sytuacji może zdarzyć się, że wynik testu ciążowego będzie zafałszowany.

 

Do takiej sytuacji może dojść choćby wtedy, gdy kobieta przyjmuje różnego rodzaju leki, w tym m.in. antydepresanty oraz leki psychotyczne.

 

Kolejnym przypadkiem są stany chorobowe doprowadzające do zwiększenia ilości hormonu hCG w organizmie kobiety. Może dotyczyć to m.in. torbieli, a nawet nowotworów dróg rodnych.

 

Trzeba jednak wspomnieć, że wynik pozytywny może pojawić się dodatkowo w przypadku ciąży pozamacicznej. Wówczas niezbędna jest jak najszybsza konsultacja ginekologiczna, gdyż ciąża taka zagraża życiu kobiety.

 

Co może oznaczać blada kreska na teście ciążowym?

 

Dwie grube kreski na teście ciążowym to dość oczywisty sygnał świadczący o zagnieżdżeniu się zarodka. Nie oznacza to jednak wcale, że takiego stanu nie wskaże również blada kreska. Zazwyczaj jest ona widoczna wtedy, gdy ciąża jest na wczesnym etapie, zaś próba została wykonana dość wcześnie.

 

Kolejnym powodem dla którego widoczna jest blada kreska na teście ciążowym może być spożycie dużej ilości płynów przed przeprowadzeniem próby.

 

Przyjęcie tabletki dzień po a wykonanie testu ciążowego

 

Tabletka dzień po przyjęta do 24 godzin po niezabezpieczonym stosunku jest naprawdę skuteczna i przekracza ona 98 proc. Wiele kobiet decyduje się jednak na kontrolne przeprowadzanie testu ciążowego, przy czym również nie powinno się robić tego zbyt wcześnie. Podobnie jak zazwyczaj, taką próbę zaleca się wykonać po około 8 dniach od stosunku, by móc liczyć na wiarygodny wynik.

 

Część kobiet ma jednak dodatkowe pytania co do antykoncepcji awaryjnej lub potrzebuje uzyskać na nią e-Receptę. W takiej sytuacji warto umówić się na e-Wizytę u ginekologa online, np. poprzez stronę haloDoctor.pl. Co ważne, można dzięki niej nie tyko omówić problem natury ginekologicznej przez Internet, ale też pozyskać e-Receptę na tabletkę dzień po czy antykoncepcję hormonalną przyjmowaną regularnie. Wszystko wygodnie i w odpowiadającej kobiecie porze.

 

Jaka jest cena testu ciążowego?

 

Wiarygodne, a przy tym tanie – właśnie takie są produkowane obecnie testy ciążowe, których cena rozpoczyna się od około 3 złotych. W przypadku bardziej zaawansowanych, cyfrowych urządzeń, może również przekraczać 30 złotych, przy czym cena nie jest tak ważna, jak właściwy czas przeprowadzenia próby.

 

Ważną informacją jest też to, że obecnie można zakupić testy ciążowe nie tylko w aptekach stacjonarnych czy internetowych, ale również w drogeriach. Także jest to bardzo dogodny sposób, jeśli kobieta nie ma w pobliżu właśnie apteki.

 

Kiedy zrobić test ciążowy? Przede wszystkim nie powinno się spieszyć, gdyż będzie to wiązało się z ryzykiem uzyskania błędnego wyniku. Trzeba więc odczekać około 8 dni i dopiero po tym czasie wykonać test ciążowy.

Najczęściej zadawane pytania
(FAQ)
Gdzie kupię test ciążowy?

Obecnie testy ciążowe są dostępne w wielu miejscach, można je nabyć w aptekach, marketach, drogeriach, czy stacjach benzynowych.

Czy test ciążowy jest wiarygodny?

Test ciążowy ma wysoki stopień wiarygodności, ale zawsze ciążę należy potwierdzić na badaniu USG u ginekologa.

Czy mogę sobie wybrać jaki test chcę kupić?

Tak. Oferta testów ciążowych jest szeroka i pacjent samodzielnie może dokonać wyboru jaki chce test. Może to być test strumieniowy, paskowy lub cyfrowy. 

Zobacz także

Objawy ciąży: jak rozpoznać pierwsze oznaki? Ciąża pozamaciczna - rozpoznanie objawów i reagowanie Poronienie: jego objawy, przyczyny i przebieg Ginekolog online – bez skierowania i bez ubezpieczenia Antykoncepcja powodem spadku libido? Tabletka dzień po - kiedy zastosować? Pominięcie pigułki antykoncepcyjnej – skutki Menopauza - jak ją rozpoznać?