Premenopauza to czas, w którym zaczynają się zaburzenia hormonalne i pojawiają się pierwsze objawy klimakterium. Początkowo łagodne, z czasem przybierają na sile. Pierwsze objawy związane są zwykle z nieregularnie występującą miesiączką i jej intensywnością, pojawiają się około 45-50 roku życia kobiety.
Co to jest menopauza?
Menopauza nie jest chorobą, jest naturalnym procesem fizjologicznym, który oznacza koniec okresu płodnego kobiety. Innymi słowy, menopauza oznacza trwałe przerwanie miesiączki.
Zauważalne staje się zaburzenie równowagi hormonalnej progesteronu i estrogenów (wartość ich obu spada), a rośnie poziom FSH i LH. Wynikiem zmian są krótsze i mniej obfite krwawienia, choć może się zdarzyć wręcz przeciwnie krwawienie będzie dłuższe i obfitsze niż do tej pory, mogą wystąpić także plamienia w środku cyklu.
Rzeczą naturalną jest stopniowe wygasanie funkcji hormonalnej jajników. Zgodnie z definicją Światowej Organizacji Zdrowia menopauza to ostatnia miesiączka, po której przez co najmniej 12 miesięcy nie wystąpiło krwawienie.
Kiedy zaczyna się menopauza?
Przeciętnie, menopauza pojawia się w okolicach pięćdziesiątki. Jednak może przejść wcześniej - wczesne klimakterium 40-45 lat i zatrzymanie miesiączki. Wcześniejsze zmiany wynikają głównie z przebytych chorób.
Do najczęstszych należą: choroby tarczycy, cukrzyca, nowotwory i związana z nimi chemioterapia, a także usunięcie jajników wraz z jajowodami. Menopauza może też się spóźnić, pojawić się około 55 lat oznacza to późne klimakterium. Również dziedziczność odgrywa ważną rolę w tym procesie: wiek, w którym kobiety w naszej rodzinie weszły w menopauzę.
Pierwsze oznaki menopauzy
Bardzo często różne objawy poprzedzają menopauzę na okres od 4 do 5 lat. Większość objawów klimakterium związana jest ze wzrastającym niedoborem hormonów jajnikowych. Już 2-3 lata przed menopauzą kobieta wchodzi premenopauzę, zaczyna obserwować, że miesiączki stają się nieregularne.
- miesiączki są nieregularne (28 dniowy cykl może wydłużyć się nawet do 40 dni)
- krwawienie zanika, bądź przeciwnie jest intensywniejsze niż kiedyś
- miesiączka zanika na jeden lub dwa miesiące, a następnie ponownie wraca
- uderzenia gorąca
- zimne poty
- suchość pochwy i ból podczas stosunku
- problemy z nietrzymaniem moczu
- częste infekcje moczowo-płciowe
- bóle rąk, kolan, pleców, sztywność stawów
- kołatania serca
- obrzęki i silne bóle piersi,
- bóle w podbrzuszu i bóle pleców,
- zwolnienie przemiany materii i przybieranie na wadze
- wypadanie włosów
- suchość skóry, utrata jej elastyczności, przez co bardziej uwidaczniają się zmarszczki
- zmęczenie, brak energii
- zaburzenia nastroju: drażliwość, skłonność do częstszego płaczu, lęk, depresja
- zaburzenia pamięci lub trudności z koncentracją
- bezsenność
Objawy te różnią się u każdej kobiety w czasie. Niektóre kobiety mogą nawet nie odczuwać żadnych objawów. Wiele zmian w okresie menopauzalnym związanych jest również z procesem starzenia się organizmu. Ważne by skonsultować objawy z ginekologiem, istnieje wiele skutecznych preparatów, łagodzących symptomy przekwitania.
Badanie krwi: TSH, FSH i estrogen
Aby potwierdzić, czy mamy do czynienia z menopauzą wskazane jest badanie krwi:
- TSH (hormonu uwalnianego przez przysadkę mózgową, która kontroluje pracę tarczycy) uwaga, niedoczynność tarczycy może powodować symptomy podobne do objawów menopauzy.
- FSH i estrogen, w okresie okołomenopauzalnym poziom FSH wzrasta, a poziom estradiolu maleje
Można też wykonać domowy test na menopauzę, który pozwali na wykrycie stale podwyższonego poziomu hormonu FSH w moczu.
Menopauza jest normalnym etapem w życiu każdej kobiety. Istnieje wiele skutecznych rozwiązań mających na celu ukojenie dolegliwości. Klimakterium nie musi oznaczać końca kobiecości ani seksualności. Sięgając po odpowiednio dobrany preparat, można znacznie ułatwić organizmowi przejście w nowy etap życia i nadal cieszyć się codziennością.