Menopauza - jak ją rozpoznać?

Telemedycyna

Premenopauza to czas, w którym zaczynają się zaburzenia hormonalne i pojawiają się pierwsze objawy klimakterium. Początkowo łagodne, z czasem przybierają na sile. Pierwsze objawy związane są zwykle z nieregularnie występującą miesiączką i jej intensywnością, pojawiają się około 45-50 roku życia kobiety.

 

Co to jest menopauza?

 

Menopauza nie jest chorobą, jest naturalnym procesem fizjologicznym, który oznacza koniec okresu płodnego kobiety. Innymi słowy, menopauza oznacza trwałe przerwanie miesiączki.

 

Zauważalne staje się zaburzenie równowagi hormonalnej progesteronu i estrogenów (wartość ich obu spada), a rośnie poziom FSH i LH. Wynikiem zmian są krótsze i mniej obfite krwawienia, choć może się zdarzyć wręcz przeciwnie krwawienie będzie dłuższe i obfitsze niż do tej pory, mogą wystąpić także plamienia w środku cyklu.

 

Rzeczą naturalną jest stopniowe wygasanie funkcji hormonalnej jajników. Zgodnie z definicją Światowej Organizacji Zdrowia menopauza to ostatnia miesiączka, po której przez co najmniej 12 miesięcy nie wystąpiło krwawienie.

 

Kiedy zaczyna się menopauza?

 

Przeciętnie, menopauza pojawia się w okolicach pięćdziesiątki. Jednak może przejść wcześniej - wczesne klimakterium 40-45 lat i zatrzymanie miesiączki. Wcześniejsze zmiany wynikają głównie z przebytych chorób.

 

Do najczęstszych należą: choroby tarczycy, cukrzyca, nowotwory i związana z nimi chemioterapia, a także usunięcie jajników wraz z jajowodami. Menopauza może też się spóźnić, pojawić się około 55 lat oznacza to późne klimakterium. Również dziedziczność odgrywa ważną rolę w tym procesie: wiek, w którym kobiety w naszej rodzinie weszły w menopauzę. 

 

Pierwsze oznaki menopauzy

 

Bardzo często różne objawy poprzedzają menopauzę na okres od 4 do 5 lat. Większość objawów klimakterium związana jest ze wzrastającym niedoborem hormonów jajnikowych. Już 2-3 lata przed menopauzą kobieta wchodzi premenopauzę, zaczyna obserwować, że miesiączki stają się nieregularne.

 

Krwawienia tracą swój zwyczajny charakter, na przykład stają się intensywniejsze i trwają dłużej albo przeciwnie, skracają się do dwu-, trzydniowych plamień. Cykl nadal jeszcze jest ustabilizowany, wciąż są owulacje, ale to nie oznacza, że zawsze są prawidłowe i że za każdym razem można zajść w ciążę.

 

Jajniki zaczynają uwalniać znacznie mniejszą ilość pęcherzyków, ale też z drugiej strony nie oznacza to, że w ciążę zajść się nie da.  Pojawienie się i nasilenie poszczególnych symptomów jest kwestią indywidualną. Jednak większość kobiet skarży się na bardzo ciężki przebieg klimakterium. Pojawiają się dolegliwości: 

 

Fizjologiczne:


 

 

Fizyczne:

 

 

Psychiczne:
 

 

Objawy te różnią się u każdej kobiety w czasie. Niektóre kobiety mogą nawet nie odczuwać żadnych objawów. Wiele zmian w okresie menopauzalnym związanych jest również z procesem starzenia się organizmu. Ważne by skonsultować objawy z ginekologiem, istnieje wiele skutecznych preparatów, łagodzących symptomy przekwitania. 

 

Badanie krwi: TSH, FSH i estrogen

 

Aby potwierdzić, czy mamy do czynienia z menopauzą wskazane jest badanie krwi:


 

 

Można też wykonać domowy test na menopauzę, który pozwali na wykrycie stale podwyższonego poziomu hormonu FSH w moczu.

 

Menopauza jest normalnym etapem w życiu każdej kobiety. Istnieje wiele skutecznych rozwiązań mających na celu ukojenie dolegliwości. Klimakterium nie musi oznaczać końca kobiecości ani seksualności. Sięgając po odpowiednio dobrany preparat, można znacznie ułatwić organizmowi przejście w nowy etap życia i nadal cieszyć się codziennością.

Najczęściej zadawane pytania
(FAQ)
Czy każda kobieta przechodzi menopauzę?

Menopauza dotyczy każdej kobiety, z tym wyjątkiem, że każda kobieta może ją przechodzić inaczej. Jedna kobieta będzie odczuwać silne skutki tego okresu, a druga wręcz przeciwnie.

Jak lekarz może pomoc przy menopauzie?

Przy silnych objawach związanych z menopauzą, lekarz online podczas konsultacji może przepisać leki łagodzące objawy.

Czy można zajść w ciążę mając menopauzę?

W okresie przedmenopauzalnym, który zwiastuje nadchodzącą menopauzę kobieta może zajść w ciążę. Natomiast sama menopauza, która jest potwierdzona badaniami oraz brakiem miesiączki od minimum roku, nie powinna narażać kobiety na ciążę. Przez cały okres lekarz ginekolog zaleca stosowanie antykoncepcji dla bezpieczeństwa.

Zobacz także

Nieregularna menstruacja - kiedy należy się martwić? Menstruacja - najczęściej zadawane pytania Ginekolog online – bez skierowania i bez ubezpieczenia Antykoncepcja powodem spadku libido? Objawy ciąży: jak rozpoznać pierwsze oznaki? Bolesne miesiączki - dysmenorrhoea Ciąża pozamaciczna - rozpoznanie objawów i reagowanie Bolesna owulacja - jak sobie z nią radzić