Krwawienie po ustąpieniu miesiączki

Telemedycyna

Menstruacja, prawdziwy metronom w życiu kobiety, jest czasem źródłem niepokoju. Niezależnie od tego, czy pojawia się za wcześnie, za późno, zbyt obficie, czy też zanika, cała równowaga wydaje się być zakwestionowana. Co dzieje się w organizmie kobiety, gdy krwawienie pojawią po miesiączce?

 

Od najmłodszych lat kobiety zwracają uwagę na częstotliwość miesiączek. Trwają one od 3 dni do tygodnia i na początku może im towarzyszyć ból o różnym natężeniu. Kobiety "nie zawsze pamiętają datę ostatniej miesiączki, ale mają dość dokładne wyobrażenie o przypuszczalnym terminie następnej. Zwłaszcza, że wybór doustnej antykoncepcji sprzyja regularności cykli, które są "szwajcarską precyzją". Z tego powodu krwawienie poza cyklem miesiączkowym jest często uzasadnionym problemem dla kobiet.

 

Jakie są konsekwencje krwawienia poza okresem?

W większości przypadków krwawienie z przełomu nie jest poważne. Ważne jest jednak, aby upewnić się, że nie jest to oznaka infekcji, włókniaka lub innej patologii wymagającej leczenia.

Jeśli krwawienie jest związane z metodą antykoncepcyjną (wkładka wewnątrzmaciczna, pigułka, itp.), może stanowić problem dla życia seksualnego i zakłócać codzienne życie kobiety (nieprzewidywalne krwawienie). Również w tym przypadku należy o tym porozmawiać, aby w razie potrzeby znaleźć bardziej odpowiednie rozwiązanie.

 

Jakie są możliwe przyczyny krwawienia poza okresem?

Istnieje kilka możliwych przyczyn krwawień międzymiesiączkowych u kobiet.

Utrata krwi może być mniej lub bardziej obfita i związana z innymi objawami (ból, wydzielina z pochwy, oznaki ciąży, itp.).

Przede wszystkim lekarz upewni się, że krwawienie nie jest związane z trwającą ciążą. Na przykład, zagnieżdżenie się zarodka poza macicą w jajowodzie, może prowadzić do krwawienia i bólu.

Poza ciążą przyczynami, które mogą prowadzić do przedwczesnych krwawień są m.in.

 

U młodych dziewcząt i kobiet przed menopauzą nieregularne cykle są normalnym zjawiskiem, dlatego nie jest łatwo przewidzieć datę wystąpienia miesiączki.

Wreszcie, infekcje (przenoszone drogą płciową lub nie), może powodować krwawienie z pochwy:

 

Nie wpadaj w panikę w przypadku plamienia

Pierwszą rzeczą, o której należy pamiętać, jest to, że jeśli zaczniesz krwawić i jesteś pewna, że nie zapomniałaś tabletki, nie przerywaj opakowania. Ryzykujesz spowodowanie ponownego rozpoczęcia owulacji, a wraz z nią płodności. Bardzo lekkie krwawienie, znane jako plamienie, wskazuje, że pigułka nie zawiera wystarczającej ilości estrogenu. Nie oznacza to, że tabletka jest nieskuteczna, ale jeśli krwawienie trwa dłużej niż 3 miesiące, ginekolog powinien ponownie ocenić dawkowanie.

 

Stres, podróże i cykl menstruacyjny

Istnieją proste wytłumaczenia niespodziewanego krwawienia. Na przykład odstawienie pigułek, które ukrywają nieregularność cykli. Okresy stresu emocjonalnego lub zawodowego, długie podróże, szczególnie gdy występuje różnica czasu lub gdy jest to kraj, w którym panuje wysoka temperatura.

Dla innych odpowiedzialne za zaburzenia krwawienia, będą pyłki uwalniane wiosną i niosące estrogeny. Wreszcie, stosunek płciowy lub higiena intymna mogą również wywołać krwawienie.

W przypadku włókniaka dochodzi do zwiększenia objętości macicy. Włókniak jest często bezobjawowy i nie przekształca się w nowotwór. Powoduje przedłużające się i obfite miesiączki, uczucie ciężkości w miednicy, zwiększenie rozmiarów brzucha, zaparcia i częste oddawanie moczu.

W miarę zbliżania się okresu menopauzy, przy współistnieniu przyczyn czynnościowych i organicznych, nierzadko dochodzi do niewielkich krwotoków.

W każdym razie, nie wahaj się skonsultować z lekarzem, wydzielina nie przeszkadza w badaniu klinicznym.

Najczęściej zadawane pytania
(FAQ)
Czy krwawienie po miesiączce może oznaczać krwotok?

Jedynie w ekstremalnych przypadkach takie krwawienie po miesiączce może być skutkiem krwotoku. Jednak w przypadku obfitych krwawień niezwiązanych z miesiączką, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. 

Czy lekarz może pomóc na krwawienie między miesiączkowe?

Tak. Po odnalezieniu przyczyny krwawień między miesiączkami, lekarz może zastosować odpowiednie leczenie farmakologiczne, które ureguluje cykl miesiączkowy.

Czy hormonalne tabletki antykoncepcyjne mogą powodować krwawienie między miesiączkami?

Tak. Dzieje się tak często w przypadku tych kobiet, które rozpoczynają swoją przygodę z antykoncepcją hormonalną. Wszelkie niedogodności warto konsultować z lekarzem online na platformie haloDoctor. 

Zobacz także

Menstruacja - najczęściej zadawane pytania Bolesne miesiączki - dysmenorrhoea Zaburzone cykle miesiączkowe a ryzyko wystąpienia cukrzycy Bolesna owulacja - jak sobie z nią radzić Menorrhagia: gdy miesiączki stają się zbyt obfite Co może być przyczyną opóźnienia miesiączki? Nieregularna menstruacja - kiedy należy się martwić? Objawy ciąży: jak rozpoznać pierwsze oznaki?