Bolesna owulacja - jak sobie z nią radzić

Telemedycyna

Dla niektórych kobiet okres owulacji, w środku cyklu miesiączkowego, przebiega zupełnie niezauważalnie. Czy to normalne, że odczuwasz ból? Co oznacza ten ból i czy można go złagodzić?

 

Co to jest bolesna owulacja?

W 14 dniu cyklu nagle czujesz kłujący ból w podbrzuszu, po jednej lub drugiej stronie. Czy znasz to zjawisko (aż za dobrze)? Prawdopodobnie jesteś jedną z tych kobiet, które czują swoją owulację. Nie jesteś sama, a to można wyjaśnić mechanicznie. Bolesna owulacja to nagłe pojawienie się bólu brzuszno-miednicowego, w połowie cyklu miesiączkowego, u kobiety, która nie przyjmuje hormonalnego środka antykoncepcyjnego, (działaniem środka antykoncepcyjnego jest blokowanie owulacji).

 

Co właściwie dzieje się w organizmie kobiety? 

To właśnie w tym momencie dominujący pęcherzyk, który rósł przez całą pierwszą część cyklu w jajniku (prawym lub lewym), osiągając niekiedy średnicę do 25 mm, wysyła hormonalną wiadomość, która powoduje jego otwarcie i uwolnienie jajeczka, niczym pęknięcie balonika. Brutalne uwolnienie, które wyrzuca, oprócz komórki jajowej, cały płyn zawarty w pęcherzyku bezpośrednio do jamy miednicy, przy czym niekiedy dochodzi do podrażnienia ściany jajnika i otrzewnej.

 

Jakie są objawy bolesnej owulacji?

 

Krwawienie, wydzielina, czy to normalne?

Krwawienie nie jest jednym z najczęstszych objawów i jest bardzo rzadkie, lub nie jest związane z owulacji. Z drugiej strony, nie trzeba się martwić o wydzieliny. W środku cyklu, ciało kobiety wytwarza bardzo płynny śluz szyjkowy, który jest znacznie cieńszy niż zwykle, co jest związane z owulacją. Mówi się, że ma konsystencję białka jajka. To właśnie ten śluz i struktura szyjki macicy ułatwiają przedostawanie się plemników w przypadku poczęcia, kiedy kobieta jest najbardziej płodna. Ten rodzaj wydzieliny jest więc całkowicie normalny.

 

Jak złagodzić ból jajników?

 

A działanie ciepła?

Nie istnieją do tej pory żadne wiarygodne badania nad działaniem ciepła (słynna butelka z gorącą wodą!) przeciwko bólowi owulacyjnemu. Niemniej jednak, jeśli wydaje się, że działa na Ciebie i przynosi Ci ulgę, nawet chwilową, nie ma żadnych przeciwwskazań.

 

Oznaka ciąży?

U większości kobiet pojawia się biała wydzielina śluzowa, która jest objawem okresu płodnego. Niektóre z nich będą miały nawet krwawy śluz lub lekko brązową wydzielinę. Podczas gdy objawy te oznaczają, że doszło do owulacji, nie są one równoznaczne z ciążą.

 

Kiedy i z kim należy się konsultować?

Jeśli objawy nasilają się, towarzyszy im gorączka lub mdłości, najlepiej skonsultować się z lekarzem rodzinnym lub ginekologiem. Zaburzenia miesiączkowania mogą być objawem poważniejszej dysfunkcji.

Najczęściej zadawane pytania
(FAQ)
Czy mogę brać leki przeciwbólowe podczas bolesnej owulacji?

Jak najbardziej warto sobie pomóc niewielką dawką leków przeciwbólowych z zawartością ibuprofenu. Jednak jeśli ból towarzyszy każdej owulacji, należ zgłosić się do lekarza aby znaleźć przyczynę. 

Czy antykoncepcja hormonalna przynosi ulgę?

Antykoncepcja hormonalna hamuje owulację, dlatego bolesna owulacja u kobiet przyjmujących antykoncepcję hormonalną nie istnieje.

Czy owulacja może się przesunąć w czasie?

Oczywiście. Na owulację ma wpływ wiele czynników, takich jak stres lub choroba.

Zobacz także

Bolesne miesiączki - dysmenorrhoea Menstruacja - najczęściej zadawane pytania Zaburzone cykle miesiączkowe a ryzyko wystąpienia cukrzycy Menorrhagia: gdy miesiączki stają się zbyt obfite Krwawienie po ustąpieniu miesiączki Co może być przyczyną opóźnienia miesiączki? Nieregularna menstruacja - kiedy należy się martwić? Menopauza - jak ją rozpoznać?