Bolesna owulacja - jak sobie z nią radzić

Dla niektórych kobiet okres owulacji, w środku cyklu miesiączkowego, przebiega zupełnie niezauważalnie. Czy to normalne, że odczuwasz ból? Co oznacza ten ból i czy można go złagodzić?

 

Co to jest bolesna owulacja?

W 14 dniu cyklu nagle czujesz kłujący ból w podbrzuszu, po jednej lub drugiej stronie. Czy znasz to zjawisko (aż za dobrze)? Prawdopodobnie jesteś jedną z tych kobiet, które czują swoją owulację. Nie jesteś sama, a to można wyjaśnić mechanicznie. Bolesna owulacja to nagłe pojawienie się bólu brzuszno-miednicowego, w połowie cyklu miesiączkowego, u kobiety, która nie przyjmuje hormonalnego środka antykoncepcyjnego, (działaniem środka antykoncepcyjnego jest blokowanie owulacji).

 

Co właściwie dzieje się w organizmie kobiety? 

To właśnie w tym momencie dominujący pęcherzyk, który rósł przez całą pierwszą część cyklu w jajniku (prawym lub lewym), osiągając niekiedy średnicę do 25 mm, wysyła hormonalną wiadomość, która powoduje jego otwarcie i uwolnienie jajeczka, niczym pęknięcie balonika. Brutalne uwolnienie, które wyrzuca, oprócz komórki jajowej, cały płyn zawarty w pęcherzyku bezpośrednio do jamy miednicy, przy czym niekiedy dochodzi do podrażnienia ściany jajnika i otrzewnej.

 

Jakie są objawy bolesnej owulacji?

 

Krwawienie, wydzielina, czy to normalne?

Krwawienie nie jest jednym z najczęstszych objawów i jest bardzo rzadkie, lub nie jest związane z owulacji. Z drugiej strony, nie trzeba się martwić o wydzieliny. W środku cyklu, ciało kobiety wytwarza bardzo płynny śluz szyjkowy, który jest znacznie cieńszy niż zwykle, co jest związane z owulacją. Mówi się, że ma konsystencję białka jajka. To właśnie ten śluz i struktura szyjki macicy ułatwiają przedostawanie się plemników w przypadku poczęcia, kiedy kobieta jest najbardziej płodna. Ten rodzaj wydzieliny jest więc całkowicie normalny.

 

Jak złagodzić ból jajników?

 

A działanie ciepła?

Nie istnieją do tej pory żadne wiarygodne badania nad działaniem ciepła (słynna butelka z gorącą wodą!) przeciwko bólowi owulacyjnemu. Niemniej jednak, jeśli wydaje się, że działa na Ciebie i przynosi Ci ulgę, nawet chwilową, nie ma żadnych przeciwwskazań.

 

Oznaka ciąży?

U większości kobiet pojawia się biała wydzielina śluzowa, która jest objawem okresu płodnego. Niektóre z nich będą miały nawet krwawy śluz lub lekko brązową wydzielinę. Podczas gdy objawy te oznaczają, że doszło do owulacji, nie są one równoznaczne z ciążą.

 

Kiedy i z kim należy się konsultować?

Jeśli objawy nasilają się, towarzyszy im gorączka lub mdłości, najlepiej skonsultować się z lekarzem rodzinnym lub ginekologiem. Zaburzenia miesiączkowania mogą być objawem poważniejszej dysfunkcji.