Chrapanie – nocny problem

Telemedycyna

Lekki lub głośny szum w gardle, pojawiający się okresowo podczas snu, najczęściej przy wdechu, ale czasami przy wydechu, kiedy to tkanki miękkie podniebienia i języczka wibrują w powietrzu. Jedni uważają je za uspokajający hałas, inni za uciążliwe zachowanie. Dla otoczenia osoby chrapiącej chrapanie, jest często irytującym, a nawet niemożliwym do zniesienia hałasem.

 

Za wyjątkiem przypadków bezdechu sennego, chrapanie nie jest uważane za problem zdrowotny i nie przeszkadza chrapiącemu. Istnieją jednak obawy dotyczące zaburzeń snu, jakie powoduje u osób z ich otoczenia. Przeciętne chrapanie z łatwością osiąga poziom 45 dB do 60 dB (dźwięk głosu), podczas gdy poważne chrapanie może przekroczyć 95 dB, co odpowiada dźwiękowi przejeżdżającej ciężarówki! Oczywiście, zakłóca to sen osób, które chrapią, czasami do tego stopnia, że powoduje to chroniczną bezsenność.

Wielu chrapiących nie zdaje sobie sprawy z tego, że chrapie, trudno jest oszacować częstość występowania tego zaburzenia

 

Przyczyny

Kiedy ludzie zasypiają, język, jak również tkanki w tylnej części podniebienia i gardła, rozluźniają się. U niektórych osób, zwłaszcza z powodów anatomicznych, tkanki te częściowo blokują przepływ powietrza i zaczynają wibrować podczas oddychania. Powoduje to chrapanie.

 

Ten dźwięczny oddech może być spowodowany lub uwydatniony w każdej z poniższych sytuacji:

 

Chrapanie jest z reguły łagodne i nie ma żadnych konsekwencji zdrowotnych. Jednak w niektórych przypadkach wiąże się to z przerwami w oddychaniu, które zakłócają sen. Zjawisko to znane jest jako bezdech senny. Bezdech prowadzi do zmęczenia i senności w ciągu dnia i wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia wysokiego ciśnienia krwi, chorób układu krążenia (w tym udaru i zawału serca)

U około 10% chrapiących występuje intensywne chrapanie (powyżej 95 dB), a u około 3% bezdech senny. Bezdech senny charakteryzuje się częstymi przerwami w oddychaniu w nocy. W większości przypadków osoba śpiąca nie jest tego świadoma. Spowodowane jest to rozluźnieniem mięśni języka i gardła, co uniemożliwia przepływ powietrza. Chrapanie jest wtedy przeplatane momentami ciszy, trwającymi od kilku sekund do ponad minuty, kiedy oddech jest zatrzymany. W tym przypadku konieczna jest konsultacja z lekarzem. Im głośniejsze jest chrapanie, tym większe prawdopodobieństwo, że towarzyszy mu bezdech.

 

Osoby zagrożone

Częstotliwość chrapania wzrasta wraz z wiekiem, co jest spowodowane głównie utratą napięcia tkanek wraz z wiekiem.

 

Czynniki ryzyka

Najczęściej zadawane pytania
(FAQ)
Jak się wyleczyć z chrapania?

Najważniejszym założeniem jest konieczność zmiany stylu życia, czyli odpowiedniej masy ciała, odpowiednia dieta. Należy zadbać o higienę snu oraz wyeliminować przed snem picie alkoholu czy palenie papierosów. Lekarz online może zaproponować również medykamenty, które zminimalizują chrapanie.

Czy istnieją skuteczne leki na chrapanie?

Na każdego może działać coś innego, dlatego nie ma jednego uniwersalnego leku, który pomoże każdemu. Na rynku farmaceutycznym jest dostępne wiele preparatów, które pomagają w walce z chrapaniem.

Czy chrapanie zależy od wieku?

Badania wykazują, że wraz z rosnącym wiekiem, rośnie prawdopodobieństwo pojawienia się lub natężenia chrapania. 

Zobacz także

Przyczyny i leczenie bezsenności Zespół przewlekłego zmęczenia - jak go rozpoznać i czy jest groźny? Bezdech senny: mimowolne przerwy w oddychaniu Nocne poty - wszystko, co musisz wiedzieć Jak dobrze spać mimo zatkanego nosa? - wskazówki