Jakie są objawy zakrzepicy przewodu pokarmowego?

Zakrzepica przewodu pokarmowego jest następstwem całkowitej niedrożności gałęzi lub pnia tętnicy krezkowej górnej lub żyły znajdującej się w jelicie. Może to być blaszka miażdżycowa, która stopniowo zagęszcza i blokuje tętnicę, lub zator (lub skrzep) pochodzący z serca, który zatrzymuje się na poziomie tętnicy krezkowej. Jest to odpowiednik zapalenia żył nóg: żyła zostaje zablokowana przez skrzep.

 

Co powoduje zakrzepicę?

Zakrzepica przewodu pokarmowego może być spowodowana niedrożnością tętnicy lub żyły.

Przyczyny niedrożności tętnic są dwojakiego rodzaju:

Dla przyczyn niedrożności żył, to są to

 

Objawy

Głównym objawem zakrzepicy przewodu pokarmowego jest ból brzucha, który jest zawsze bardzo intensywny, ponieważ jelito nie jest już żywotne i nie funkcjonuje na terytorium zablokowanego naczynia. Jeśli tętnica jest zablokowana, mówimy o zawale jelit, bardzo szybko rozwija się wstrząs z niewydolnością podstawowych funkcji.

 

Jeśli jest to niedrożność żylna, ból jest mniej silny, ponieważ jelito pozostaje unaczynione przynajmniej na początku, ale staje się zastoinowe, "puchnie" i przestaje pracować. Następnie występują nudności, po których następują wymioty i zatrzymanie tranzytu, jak w przypadku okluzji. Jeśli uda się rozpuścić skrzep, dochodzi do rewaskularyzacji obszaru, który był dotknięty niedokrwieniem.

 

Blokując tętnicę krezkową górną, skrzeplina uniemożliwia przepływ krwi i powoduje niedokrwienie jelit. Ból brzucha jest pierwszym objawem, który się pojawia. Pojawia się po posiłkach, jeśli niedrożność jest częściowa. Zakrzepica jelitowa objawia się innymi zaburzeniami trawiennymi, takimi jak krwawa biegunka. U niektórych osób występuje zespół niedrożności jelit, który powoduje wzdęcia i zaparcia.

 

Kto jest najbardziej narażony na zakrzepicę?

 

 

Jakie są sposoby leczenia?

Jeśli jest to niedrożność tętnicza, konsultacja lekarska musi zostać prowadzona w trybie pilnym, tętnica musi być odblokowana. Wykonuje się arteriografię w celu poszerzenia zablokowanej tętnicy, założenie "stentu" (jak do tętnic wieńcowych w zawale serca) w celu poszerzenia kalibru naczynia, wstrzyknięcie środka niszczącego skrzep. Kiedy zakrzepica przewodu pokarmowego, niezależnie od jej pochodzenia, prawdopodobnie już nieodwracalnie uszkodziła jelito i może ono być już "martwe" , wówczas konieczna jest interwencja chirurgiczna.