Gdzie do lekarza na wakacjach?

Telemedycyna

Wakacje to wyczekiwany czas, który wszyscy chcieliby spędzić relaksując się i nie martwiąc o problemy dnia codziennego. Niestety w czasie tym mogą pojawić się również różnego rodzaju dolegliwości zdrowotne, które w wielu przypadkach będą wymagać konsultacji lekarskiej. Jak jednak szybko znaleźć lekarza podczas urlopu wypoczynkowego? Okazuje się, że jest to możliwe.

 

Pomoc lekarska w czasie wakacji

 

Znalezienie pomocy medycznej podczas urlopu to prawdziwe wyzwanie, nawet wtedy, gdy nie wyjeżdża się za granicę. Dlatego też w przypadku wystąpienia dolegliwości chorobowych, urlopowicze niejednokrotnie są zdani sami na siebie lub po prostu są zmuszeni wcześniej wrócić do domu.

 

Na szczęście aktualnie z pomocą przychodzi telemedycyna oraz porady medyczne online. Cieszą się one coraz większą popularnością, są bowiem nie tylko wygodne, ale również dostępne niemalże od zaraz i to niezależnie od miejsca pobytu. Jakie „wakacyjne dolegliwości” można dzięki nim konsultować?

 

Zatrucia pokarmowe

 

Jedną z najczęstszych dolegliwości pojawiających się w czasie wakacji jest zatrucie pokarmowe. Do najczęstszych objawów zatrucia pokarmowego należą dokuczliwe bóle brzucha, wymioty, biegunki, a także ogólnie złe samopoczucie. Podobnie wygląda zatrucie pokarmowe u dziecka, które dla malucha jest szczególnie uciążliwe oraz wycieńczające zwłaszcza, gdy problem pojawia się poza domem.

 

Przy tego typu dolegliwościach najlepiej skonsultować się z lekarzem online, co można zrobić przy pomocy platformy haloDoctor.pl. Pomoc na niej oferują nie tylko lekarze rodzinni, ale również gastrolodzy, których wsparcie przy objawach zatrucia pokarmowego będzie nieocenione.

 

Ważną wskazówką przy takiej chorobie będzie m.in. to, co jeść przy zatruciu pokarmowym. Zdecydowana większość osób podczas pierwszych godzin nie ma apetytu i negatywnie reaguje nawet na zapach jedzenia, dlatego też nietrudne jest utrzymanie ścisłego reżimu żywieniowego. Nie można jednak zapominać o przyjmowaniu płynów, bowiem są one postawą diety przy zatruciu.

 

Dodatkowo dieta przy zatruciu powinna obejmować lekkostrawne potrawy, np. na bazie ryżu oraz gotowanych na parze warzyw takich jak marchewka oraz cukinia bez skórki.

 

Poparzenia od słońca

 

Słoneczna pogoda to oczywiście marzenie zdecydowanej większości urlopowiczów. Niestety niezadbanie o ochronę ciała może zakończyć się poparzeniami od słońca, które są nie tylko bolesne, ale również mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Najlepszą ochroną przed nimi są oczywiście kremy z filtrem, przy czym na wakacjach powinien to być faktor z SPF 50+.

 

Co, jeśli jednak już pojawią się oparzenia od słońca? W zdecydowanej większości przypadków uszkodzenia na skórze są dość łagodne, dlatego też ból można próbować leczyć samodzielnie lub z pomocą dermatologa online. Metodą jest chłodzenie uszkodzonych miejsc oraz używanie dobrych kremów na oparzenia słoneczne. W składzie takich kremów na oparzenia słoneczne zazwyczaj znajdują się substancje o działaniu regenerującym i nawilżającym, a także kompleksy witamin, w tym przede wszystkim E.

 

Warto stosować również maści na oparzenia słoneczne zwłaszcza, gdy ból doskwiera nieco bardziej i potrzebne są preparaty o właściwościach odbudowujących naskórek.

 

Dodatkowo rodzice oraz opiekunowie muszą pamiętać, że oparzenia słoneczne u dzieci pojawiają się o wiele szybciej ze względu na ich pięciokrotnie cieńszą skórę. Właśnie z tego powodu ich ciało powinno być smarowane kremami z wysokim filtrem kilka razy dziennie, także po wyjściu z wody.

 

Choroba lokomocyjna

 

Na wakacjach wiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że cierpią na chorobę lokomocyjną, która może skutecznie zepsuć urlop. Do jej głównych objawów należą:

 

 

Jeśli objawy te są bardzo uciążliwe i powtarzają się, warto skontaktować się z lekarzem rodzinnym online, który doradzi, po jakie preparaty sięgnąć. Skuteczne są przede wszystkim leki na chorobę lokomocyjną, które powinny być przyjmowane około pół godziny przed podróżą, aby uchronić przed pojawieniem się objawów. Leki na chorobę lokomocyjną dla dzieci również dostępne są w ofercie aptek, jednak warto dopytać o nie pediatrę lub innego lekarza online.

 

Co ważne, warto poznać też inne, sprawdzone i niedrogie sposoby na chorobę lokomocyjną. Do najbardziej skutecznych należą:

 

 

Pęcherze na stopach oraz odciski

 

Chyba każdy z nas miał do czynienia z odciskami na stopach, które mogą skutecznie utrudnić chodzenie. Najczęściej pojawiają się po długich spacerach w niewygodnym obuwiu, gdy dodatkowo panuje dość wysoka temperatura powodująca wzmożone pocenie się i następnie ocieranie skóry na stopach.

 

Wówczas prowadzi to do rogowacenia oraz niszczenia skóry na stopach, co zazwyczaj nie jest niebezpieczne (o ile w miejscu tym dba się o higienę), ale bardzo uciążliwe. Jak sobie poradzić z tym problemem?

 

W aptekach oraz drogeriach dostępne są m.in. plastry na odciski, których zadaniem jest zabezpieczenie uszkodzonego fragmentu na skórze. Dodatkowo niektóre są pokryte substancjami przeciwbólowymi, co przyspiesza proces gojenia.

 

Często warto sięgnąć też po specjalne płyny na odciski. Użycie takiego płynu na odciski ma na celu przede wszystkim zmiękczenie naskórka, co pozwala na szybsze złuszczanie i pozbycie się przykrych dolegliwości bólowych. Produkty te warto zabrać ze sobą zwłaszcza w dłuższe podróże, by bolesne pęcherze na stopach i odciski nie uniemożliwiły realizacji wakacyjnych planów.

 

Co ważne, jeśli leczone doraźnie odciski na stopach są naprawdę bolesne, a dolegliwości zamiast mijać nasilają się, wówczas należy skontaktować się z dermatologiem online, który zaleci odpowiednie preparaty.

 

Infekcje intymne u kobiet

 

Infekcje intymne dokuczają kobietom także w okresie wakacyjnym. Często jest to bakteryjne zapalenie pochwy objawiające się nieprzyjemnym pieczeniem oraz upławami. Zakażenie bakteryjne pochwy leczy się zarówno poprzez medykamenty, jak i różnego rodzaju maści oraz żele. Aby pozyskać na nie e-Receptę, w okresie wakacyjnym zdecydowanie najlepiej skorzystać z bardzo wygodnej porady ginekologicznej online, bez konieczności rezygnacji z urlopu.

 

Oczywiście infekcjom intymnym na wakacjach zdecydowanie lepiej zapobiegać, co można zrobić dzięki kilku krokom. Podstawy to:

 

 

Infekcja intymna u dziewczynki to także częsty problem w okresie wakacji, do którego dochodzi zwłaszcza po korzystaniu z niezadbanych kąpielisk i chodzeniu zbyt długo w zamoczonej bieliźnie.

 

Choroby odkleszczowe

 

Problem z kleszczami oraz roznoszonymi przez nie chorobami jest znany większości osób, przynajmniej w teorii. Najpoważniejszą jest borelioza, która w stadium początkowym objawia się rumieniem po kleszczu. Nie jest on jednak widoczny u każdej zarażonej osoby, szacuje się bowiem, że pojawia się w średnio w około 50 proc. przypadków. Właśnie dlatego istotna jest prewencja, by uniknąć ukąszenia kleszcza.

 

Pomogą w tym preparaty na kleszcze, które należy stosować na skórę oraz ubrania przed udaniem się do lasu lub na łąkę. To jednak nie wszystko. Trzeba też po powrocie dokładnie obejrzeć ciało, natomiast ubrania wyprać w wysokiej temperaturze.

 

Warto też posiadać wiedzę, jak usunąć kleszcza. Najważniejsze jest to, aby nie nakładać na niego żadnych substancji, w tym przede wszystkim tłustych kremów. Trzeba po prostu delikatnie wyjąć pajęczaka przy użyciu pęsety oraz przez kilka następnych dni obserwować ślad po kleszczu. Jeśli pojawią się jakiekolwiek niepokojące objawy, wówczas trzeba skonsultować się z lekarzem online.

 

Alergie oraz uczulenia

 

Przebywanie w nowym miejscu w okresie urlopu zwiększa też ryzyko pojawienia się alergii, do czego przyczynia się ekspozycja na zupełnie nowe bodźce. W okresie wakacyjnym częste są więc alergie pokarmowe, a także uczulenie na chlor. Okazuje się jednak, że w przypadku tego ostatniego nie chodzi o sam chlor, ale raczej o nieprawidłowe przygotowanie kąpielisk oraz basenów, co może doprowadzić do pojawiających się na ciele wysypek oraz zaczerwienienia.

 

Czas wakacji to również okres wysypek u dzieci, które mogą pojawić się zwłaszcza po spożyciu owoców lub innych pokarmów, których dziecko wcześniej nie jadło. Częstym problemem jest ponadto uczulenie na słońce u dzieci objawiające się wysypką na brzuchu oraz innych częściach ciała, a także krostami oraz obrzękami.

 

Wysypkę od słońca trzeba leczyć przy użyciu odpowiednich środków, warto jednak omówić ten problem z alergologiem dostępnym online poprzez serwis haloDoctor.

 

Objawy chorób przewlekłych

 

Osoby chorujące przewlekle muszą zachować czujność zwłaszcza na wakacjach, aby nie doszło do nasilenia objawów chorobowych. Jeśli do tego dojdzie, niezbędna jest konsultacja z lekarzem online, by móc szybko zareagować i kontynuować urlop. Co ważne, osoby korzystające z haloDoctor mogą skorzystać z pomocy medyków 40 różnych specjalizacji, w tym lekarzy chorób wewnętrznych, endokrynologów oraz psychiatrów.

 

Dodatkowo osoby przyjmujące na stałe różnego rodzaju leki, jeśli zapomniały zabrać ich ze sobą w podróż, mogą skorzystać z porady lekarskiej online, by uzyskać na nie e-Receptę. Wszystko wygodnie i to z dowolnej lokalizacji, bez konieczności rezygnowania z urlopu.

 

Jeszcze kilka lat temu skorzystanie z pomocy medycznej w czasie wakacji było trudne, a często nawet niemożliwe. Dziś jednak pacjenci mogą korzystać z możliwości jakie daje im telemedycyna, pozwalająca na kontakt z lekarzem online o wybranej przez siebie porze, dokładnie wtedy, gdy pacjentowi najbardziej to odpowiada. Wejdź na haloDoctor i sprawdź, jakie to łatwe.

Najczęściej zadawane pytania
(FAQ)
Czy lekarz może mnie przyjąć na konsultację gdziekolwiek jestem?

Tak. Lekarz online ma ten komfort, że może przeprowadzić konsultację z osobą, która znajduje się nawet na drugim końcu globu, dzięki temu pacjent może czuć się bezpieczniej przebywając na wakacjach. 

Zapomniałem leków na wyjazd! Czy lekarz przepisze mi nową e-Receptę?

W przypadku leczenia przewlekłego, lekarz online może wystawić nową e-Receptę na leki, którą pacjent będzie mógł zrealizować podczas wyjazdu. 

Czy różnica czasu to problem, gdy chcę skorzystać z konsultacji online?

Platforma medyczna haloDoctor oferuje dostęp do ponad 400 lekarzy o rożnych specjalizacjach. Lekarze online pracują o różnych porach, dlatego żaden pacjent nie powinien mieć problemu ze znalezieniem lekarza, który go skonsultuje – nawet w przypadku, gdy dzieli ich ogromna różnica czasowa.

Zobacz także

Telemedycyna w obliczu epidemii koronawirusa – raport dotyczący opinii Polaków | Lekarze online Lekarz rodzinny online. Ułatwione konsultacje z lekarzem pierwszego kontaktu Jak skorzystać z teleporady u lekarza online. L4. eRecepta Jak rozpoznać grypę dzięki teleporadzie? Jak uzyskać e-Receptę w czasie urlopu? Analiza wyników badań obrazowych przez Internet Wpływ COVID-19 na korzystanie z telemedycyny