Ból gardła – przyczyny i leczenie

Telemedycyna

Często używany do opisania choroby, ból gardła jest w rzeczywistości częstym objawem wielu schorzeń. Należą do nich angina, zapalenie krtani, zapalenie gardła i zapalenie jamy nosowo-gardłowej. Ale jak rozpoznawać przyczynę bólu gardła, aby lepiej go leczyć.

 

Ból gardła: wirusowy czy bakteryjny?

Ból gardła jest często powodowany przez wirusy, ale najczęściej zaczyna się nagle. Towarzyszy mu wysoka gorączka (do 40°C), która utrzymuje się do pięciu dni. Ból gardła jest bardzo intensywny i może uniemożliwić spożywanie pokarmów stałych. Anginie nie towarzyszą inne objawy (katar, kaszel, ochrypły głos).

Najczęściej wirusowy, ból gardła może być wywołany przez bakterie (częstą przyczyną jest paciorkowiec beta-hemolizujący). Ważne jest, aby znać przyczynę dolegliwości, ponieważ leczenie różni się w zależności od czynnika odpowiedzialnego za infekcję.

 

Jakie leczenie jest dostępne dla anginy?

Kiedy angina jest wirusowa, lekarze leczą objawy. Infekcję gardła i ból leczy się pastylkami. Jeśli dodatkowo pojawia się wysoka temperatura, powinna być monitorowana i skutecznie zbijana.

 

Jakie leczenie jest potrzebne w przypadku anginy bakteryjnej?

Antybiotykoterapia na e-receptę zapobiega powikłaniom wywołanym przez bakterie (np. gorączce reumatycznej) i zapobiega zarażeniu. Trwa ona do dziesięciu dni i musi być ściśle przestrzegana nawet wtedy, gdy stan ogólny się poprawi, aby zapobiec uodpornieniu się bakterii na antybiotyki.

 

Zapalenie gardła i zapalenie krtani: jakie są różnice?

Ostre zapalenie gardła ma takie same objawy jak ból gardła (ból gardła nasilający się przy przełykaniu i czasami gorączka). Zwykle jest pochodzenia wirusowego, ale może być, podobnie jak angina, wywołana przez bakterie (najczęstszym zarazkiem w bakteryjnym zapaleniu gardła jest paciorkowiec). Ta forma jest leczona środkami przeciwbólowymi i płynem do płukania jamy ustnej. Antybiotykoterapia jest zalecana przez lekarzy tylko w przypadku bakteryjnego zapalenia gardła.

 

Zakaźne zapalenie gardła może powodować ból gardła?

Infekcyjne zapalenie gardła powoduje rozlane zaczerwienienie i ból gardła, zwykle niezbyt intensywny, oraz niską gorączkę. Często obecne są inne zaburzenia błony śluzowej układu oddechowego.

 

Zapalenie krtani, tchawicy, oskrzeli może również powodować ból gardła?

Gdy pojawia się kaszel, jest to zapalenie tchawicy lub zapalenie oskrzeli.

Jeśli towarzyszy mu chrypka lub dyskomfort w krtani, jest to zapalenie krtani. W niektórych przypadkach zapalenie krtani może prowadzić do całkowitej utraty głosu, a czasami do trudności w oddychaniu (szczególnie u dzieci, gdy zapalenie dotyczy głośni podgłośniowej (mniejszej części krtani u dzieci).

Leczenie ma na celu łagodzenie objawów choroby, poprzez stosowanie pastylek na gardło, paracetamolu na gorączkę i/lub zatyczek do nosa.

 

Zapalenie jamy nosowo-gardłowej i przeziębienie: co odpowiada za ból gardła?

Kiedy zapaleniu gardła towarzyszy ból nosa i bóle, nazywa się to zapaleniem nosogardła i może powodować podrażnienie gardła.

 

Zapalenie jamy nosowo-gardłowej, choroba wieku dziecięcego

Zapalenie jamy nosowo-gardłowej jest bardziej chorobą dzieci niż dorosłych. To dzięki niej, między innymi, nabywa odporność w ciągu pierwszych pięciu lat życia: jest to choroba adaptacyjna, która bardzo często występuje u dzieci. Do szóstego miesiąca życia dziecko jest uodpornione na przeciwciała przekazane przez matkę w czasie ciąży. Od szóstego miesiąca życia dziecko wytwarza swoje własne przeciwciała i wtedy zaczyna chorować. Wirusy są często pierwszą przyczyną infekcji dróg oddechowych. Zapalenie jamy nosowo-gardłowej może później rozwinąć się w problemy z płucami lub infekcje ucha do piątego lub szóstego roku życia.

 

To normalne, że dziecko może mieć do pięciu ataków zapalenia jamy nosowo-gardłowej w odstępie kilku miesięcy w ciągu pierwszych trzech lat życia. Podobnie częściej chorują dzieci rodziców palących, z niedoborem żelaza oraz narażone na zbyt częste nagłe zmiany temperatury.

Leczenie zapalenia jamy nosowo-gardłowej opiera się na tych samych zasadach, co leczenie anginy. Jeśli choroba ma podłoże wirusowe, objawy łagodzi się paracetamolem. Jeśli jest to choroba bakteryjna, przepisuje się antybiotyki na okres około dziesięciu dni.

 

Co zrobić z bólem gardła podczas przeziębienia?

Przeziębienie może również powodować łagodny ból gardła. Aby zapobiec przekształceniu się jej w anginę lub zapalenie krtani, objawy leczy się szybko za pomocą pastylek, aerozolu do ust lub tabletek przeciwkaszlowych do ssania. W przypadku gorączki najlepszym wyborem jest paracetamol.

 

Ból gardła: podstawowe środki ostrożności, aby go uniknąć

Jama ustna i gardło są z reguły pierwszym miejscem, w którym pojawiają się ciała obce (bakterie) lub wszelkiego rodzaju czynniki zakaźne (wirusy). Więc bądźcie ostrożni! Aby uniknąć złapania lub przeniesienia bakterii lub wirusów związanych z bólem gardła, ważne jest, aby :

 

Kiedy należy szukać pomocy medycznej w przypadku bólu gardła?

Większość bólów gardła nie jest poważna i goi się samoistnie w ciągu kilku dni. Istnieje jednak kilka sytuacji, w których należy skonsultować się z lekarzem:

Najczęściej zadawane pytania
(FAQ)
Czy na ból gardła pomogą leki bez recepty?

Wszystko zależy od przyczyny bólu gardła. W delikatniejszych infekcjach leki bez recepty dostępne w aptece będą wystarczające. Poważniejsze schorzenia mogą wymagać leczenia np. antybiotykiem na receptę. 

Czy bolące gardło może przestać boleć samoistnie?

W niektórych przypadkach tak, ponieważ ból gardła jest typem choroby samoograniczającej się. Nieleczony ból gardła może utrzymywać się do 7 dni, jeśli trwa dłużej należy zgłosić się do lekarza.

Czy bólem gardła można się zarazić?

Bakterie i wirusy powodujące ból gardła mogą przechodzić na drugą osobę np. przy pomocy drogi kropelkowej bądź w przypadku korzystania z tego samego kubka. 

Zobacz także

Co to jest przeziębienie Zgaga - przyczyny, objawy, leczenie Powracający ból ręki - przyczyny Hiperwentylacja - Jak wygląda jej atak? 5 powodów zatkanego nosa