Hiperwentylacja - Jak wygląda jej atak?

Telemedycyna

Ze względu na popularne objawy, które występują podczas ataku hiperwentylacji często jest mylony z atakiem astmy. Jak go rozpoznać? Jak reagować?

Hiperwentylacja to z fizjologicznego punktu widzenia to zbyt intensywna wymiana gazowa podczas oddychania. W spoczynku, zdrowy dorosły człowiek wykonuje 10 do 14 cykli oddechowych (wdech i wydech) na minutę, przy średniej objętości mobilizowanego powietrza wynoszącej 500 ml na jeden oddech. Mechanika ta pozwala na ładowanie krwi tlenem przy wdechu i wydalanie niezbędnej ilości dwutlenku węgla przy wydechu.

Gazy oddechowe we krwi są więc w równowadze. Podczas ostrego ataku hiperwentylacji niektóre osoby mogą osiągnąć 25 cykli oddechowych na minutę w spoczynku, z objętością powietrza wdychanego i wydychanego większą niż jeden litr.  Po tym następuje nagły i masywny spadek poziomu CO2 we krwi, który wywoła skurcz naczyń tętniczych oraz nadpobudliwość neuronów i mięśni.


Czy hiperwentylacja to poważna sprawa?


Ataki hiperwentylacji, choć intensywne, nie są niebezpieczne i nie uszkadzają narządów. Ryzyko polega jednak na tym, że gdy się one powtarzają, stają się chroniczne. Szacuje się, że 6-10% osób dorosłych cierpi na zespół przewlekłej hiperwentylacji.
 

Jakie są objawy hiperwentylacji?

Objawy są mniej lub bardziej nasilone. Pojawiają się nagle i mogą być wielorakie:

Objawy ze strony układu oddechowego:

Objawy neurologiczne:

Objawy mięśniowe :

Objawy trawienne :

Objawy sercowo-naczyniowe :

 

Hiperwentylacja czy atak astmy: jak odróżnić?

Atakowi astmy zwykle towarzyszy świszczący oddech i kaszel, które nie występują w ataku hiperwentylacji. Co więcej, jej objawy są tylko oddechowe. Napady nocne są częste w astmie, ale bardzo rzadkie w hiperwentylacji.

 

Jak należy reagować w przypadku napadu hiperwentylacji?

 

Hiperwentylacja może być objawem nerwicy. Jeśli obawiasz się o swój stan zdrowia skonsultuj się z lekarzem rodzinnym bądź psychologiem.

 

Najczęściej zadawane pytania
(FAQ)
Czy hiperwentylacja jest niebezpieczna?

Nadmiar wydychanego tlenu, może doprowadzić do uczucia niepokoju, które jeszcze bardziej będzie przyspieszało oddech i większe wydalanie tlenu. Hiperwentylacja długotrwała może spowodować rozwój zasadowicy oddechowej, która poważnie zakłóca równowagę kwasowo-zasadową.

Jak sobie radzić z atakiem hiperwentylacji?

Najważniejsze co trzeba zrobić to uspokoić oddech, warto skorzystać z pomocy torby papierowej. W przypadku braku efektów, należy udać się do jednostki medycznej, w której mogą wykonać zastrzyk z wodorowęglanem wapnia – należy pamiętać, że jest to jedynie doraźny sposób i należy znaleźć przyczynę ataków hiperwentylacji w przypadku jej powtarzania się.

Co jest przyczyną ataków hiperwentylacji?

Atak hiperwentylacji najczęściej jest skutkiem nerwicy, ataku paniki lub choroby płuc. W przypadku powtarzających się ataków, warto skorzystać z konsultacji online na platformie haloDoctor, aby omówić ataki i zacząć szukać ich przyczyn. 

Zobacz także

Nieświeży oddech: wszystko o halitozie Powracający ból ręki - przyczyny Ból gardła – przyczyny i leczenie 5 powodów zatkanego nosa