Zgaga - przyczyny, objawy, leczenie

Telemedycyna

Zgagą nazywamy nieprzyjemne pieczenie, początkowo odczuwane w okolicy klatki piersiowej, promieniujące w kierunku gardła. Przyczyną tej uporczywej dolegliwości jest refluks żołądkowo-przełykowy, czyli cofanie się soków żołądkowych do przełyku. Nieprzyjemne objawy trawienne mogą zniknąć dzięki małym zmianom w naszej codziennej diecie.

 

Objawy zgagi

 

Podczas trawienia zawartość kwasu w żołądku podnosi się do przełyku, dając nieprzyjemne uczucie pieczenia. Mogą pojawić się inne objawy, takie jak: erozja zębów, częste drapanie w gardle, powtarzające się zapalenie krtani, kaszel, ból w klatce piersiowej. Zgaga może występować samoistnie, np. gdy gwałtownie się schylimy lub zjemy obfity, ciężkostrawny posiłek.

 

Kiedy pojawia się zgaga?

 

Zgaga zazwyczaj występuje po posiłkach, kiedy kładziemy się spać lub w nocy. To powszechnie występująca dolegliwość, która pojawia się kilka razy w tygodniu u ponad 30% Polaków.

 

Ważna jest obserwacja:

 

 

Ważne: W przypadku przewlekłego bólu, bólu w klatce piersiowej ważne jest zasięgnięcie porady lekarskiej. Ciągła zgaga może sugerować poważniejszą patologię, np. wrzody

 

Co jeść, żeby uniknąć zgagi?

 

Zmieniając nawyki żywieniowe można zniwelować problemy ze zgagą. Warto zastosować się do kilku zasad:

 

 

Przydatne nawyki

 

Zbawienne może okazać się powolne żucie pokarmu, dlatego zalecane jest unikanie jedzenia posiłków w pośpiechu. Wieczorem warto zjeść lekki posiłek i unikać nadmiaru płynów.

 

Dobrze wpływają na układ pokarmowy posiłki gotowane na parze. By uniknąć zgagi warto ograniczyć smażenie i grillowanie jedzenia.

 

Zamiast jeść dużo i rzadko, jedzmy częściej, a mniej. Zastosowanie się do tych zasad pozytywnie wpłynie na procesy trawienne.

 

Domowe sposoby na zgagę

 

Produkty, które mogą zmniejszyć symptomy zgagi:
 

 

Jeśli zgaga dokucza często, to znak, że trzeba wybrać się do gastrologa. Być może jej przyczyną nie są złe nawyki żywieniowe, a choroba refluksowa.

 

Skorzystaj z opcji konsultacji online i bez wychodzenia z domu uzyskaj poradę lekarską wraz z e-Receptą.

Najczęściej zadawane pytania
(FAQ)
Czy zgagę można leczyć lekami na receptę?

W przypadku, gdy zgagę powoduje refluks, lekarz online może wystawić e-Receptę na leki, które zajmują się obniżeniem stężenia kwasu solnego w żołądku. 

Czy za zgagą stoi zawsze choroba?

Zgagę mogą również powodować złe nawyki żywieniowe, takie jak zbyt szybkie spożywanie posiłków. Dlatego warto zadbać o odpowiednie tempo spożywanych posiłków, a także o dietę bogatą w warzywa i owoce.

Jak długo trwa zgaga?

Zgaga sama w sobie nie jest nadzwyczajnym zjawiskiem i raz na jakiś czas może dotknąć każdego. Inaczej sprawa wygląda, gdy trwa ona dłużej niż 3 tygodnie – wtedy mówimy, że to zgaga przewlekła, która powinna być leczona pod okiem gastrologa.

Zobacz także

Ból gardła – przyczyny i leczenie Ból w klatce piersiowej - co może oznaczać? Nerwoból międzyżebrowy – informacje podstawowe