5 powodów zatkanego nosa

Telemedycyna

Zatkany nos jest wynikiem zakaźnego schorzenia układu oddechowego, takiego jak przeziębienie. Utrzymuje się przez 2 do 3 dni. Dzieci są najbardziej dotknięte chorobą ze względu na ich niedojrzały układ odpornościowy.

Czasami nazywany zatorem lub blokadą nosa, zatkany nos jest stanem zapalnym błony śluzowej nosa. Przewody odprowadzające stają się zwężone i śluz nie może prawidłowo wypływać. Zatkany nos daje uczucie, że nie można już normalnie oddychać przez nos. Zatkany nos rzadko występuje w odosobnieniu i często towarzyszą mu inne dolegliwości, takie jak bóle głowy czy kichanie.

 

Dlaczego nos jest zatkany? Dlaczego to się dzieje? Dlaczego krwawi?

W normalnych warunkach powietrze swobodnie przepływa przez nos. Kiedy jednak błona śluzowa nosa zostaje zaatakowana przez czynnik drażniący (dym, kurz), wirus (przeziębienie) lub alergen (na przykład pyłek), reaguje;

Nos zatyka się, ponieważ błona śluzowa pęcznieje z powodu rozszerzenia naczyń.

To rozszerzenie naczyń krwionośnych wyjaśnia również, dlaczego nos cieknie: płyn, który wypływa z nosa, zawiera białe krwinki i przeciwciała zwalczające agresywne cząsteczki.

 

Dlaczego krwawienie z nosa może wystąpić podczas przeziębienia lub gdy nos jest podrażniony? Dzieje się tak dlatego, że rozszerzone naczynia są bardzo powierzchowne i jeśli błona śluzowa jest bardzo podrażniona, może pęknąć i wypłynąć krew. Ponieważ twarz i głowa są obszarem obficie nawadnianym przez naczynia krwionośne, krwotok z nosa zawsze może wyglądać imponująco, nawet jeśli zazwyczaj (i poza innymi rzadkimi przyczynami) jest ograniczony.

 

Jeśli nie jesteś przeziębiony, to dlaczego masz zatkany nos?

Wszystko, co podrażnia błonę śluzową nosa, może spowodować jej obrzęk, a tym samym zablokować nos: alergie, ale także czynniki drażniące, takie jak kurz i zanieczyszczenia środowiska, a nawet... produkty, które wkładamy do nosa.

 

Jeśli spędzasz cały swój czas próbując odetkać nozdrza z chusteczką w jednej ręce i sprayem przeciw odkrztuszaniu w drugiej, możesz cierpieć z powodu zapalenia zatok, infekcji, dewiacji, polipów lub poważnej choroby.

 

Jakie są konsekwencje zatkanego nosa?

Zatkany nos może prowadzić do problemów z oddychaniem, co oznacza, że musisz oddychać przez usta, ponieważ powietrze nie przepływa prawidłowo z nosa do płuc. Chrapanie i bezdech senny mogą przyczynić się do zwiększenia tego dyskomfortu, wpływając na jakość snu.

Inne konsekwencje mogą obejmować uczucie ciężkości w głowie, dyskomfort lub problemy z koncentracją.

 

  1. Podrażnienia

Alergia na pyłki roślin, nadmierne stosowanie sprayu do nosa lub suche powietrze mogą powodować podrażnienia i stany zapalne błony śluzowej nosa. W rezultacie spędzasz całe dnie na wydmuchiwaniu nosa. Skonsultuj się z lekarzem, aby zdiagnozować alergię i określić leczenie, unikaj stosowania sprayów przez więcej niż trzy dni z rzędu i wybierz roztwory soli fizjologicznej, aby ponownie nawilżyć wnętrze nozdrzy.

 

  1. Zakażenia

Jedną z najczęstszych przyczyn podrażnienia nosa jest infekcja wirusowa. Czasami jednak zapomina się, że przyczyna może być związana z bakteriami lub grzybami. Niektóre osoby mylą objawy zapalenia zatok (ból głowy, ból i ucisk twarzy, utrata węchu) z alergią lub przeziębieniem. Zgłoś się do lekarza rodzinnego, jeśli objawy nie ustępują po dziesięciu dniach, jeśli ból nagle się nasila lub jeśli masz gorączkę.

 

  1. Problem z przegrodą nosową

Jeśli do tej pory dobrze Ci się oddychało, a nagle jedna strona została zablokowana, możesz mieć skrzywioną przegrodę nosową z powodu urazu lub wady wrodzonej. Jeśli problem ten uniemożliwia prawidłowe oddychanie, konieczna będzie operacja, aby go skorygować.

 

  1. Polipy

Polipy nie są niebezpieczne. Są to nienowotworowe narośla, które wnikają do nozdrzy lub zatok i blokują oddychanie. Pojawiają się one, gdy alergia lub stan zapalny nie są leczone. Lekarz może przepisać odpowiednie leki lub skierować na zabieg chirurgiczny.

 

  1. Rak

Jest bardzo rzadki, ale niektóre nowotwory mogą objawiać się w taki sam sposób jak alergia lub infekcja zatok. Jeśli zauważysz uciążliwe objawy utrzymujące się przez kilka tygodni lub nagłą zmianę, która Cię zaniepokoi, nie wahaj się porozmawiać z lekarzem.

Najczęściej zadawane pytania
(FAQ)
Jak długo może być zatkany nos z powodu kataru?

Katar średnio trwa 7 dni, więc uczucie zatkanego nosa utrzymywać się właśnie około tygodnia. Jeśli mimo przyjmowania leków, zatkany nos nadal dokucza, należy ponownie skonsultować się z lekarzem online, aby otrzymać nowe leki bądź ponownie poddać się procesowi diagnozy.

Czy zatkany nos można samodzielnie udrożnić?

Tak, w przypadku zatkanego nosa, lekarz online może zalecić płukanie nosa odpowiednimi specyfikami w celu udrożnienia nosa.

Czy inhalacja jest skuteczna na zatkany nos?

Proces inhalacji jest sprawdzonym sposobem na zatkany nos. Dzięki inhalacjom pacjent może pozbyć się zalegającej wydzieliny z nosa.

Zobacz także

Co to jest przeziębienie Powracający ból ręki - przyczyny Zapalenie zatok czy przeziębienie, jak je odróżnić? Jak dobrze spać mimo zatkanego nosa? - wskazówki Hiperwentylacja - Jak wygląda jej atak? Ból gardła – przyczyny i leczenie