Ból dolnej części pleców – rodzaje i przyczyny

Telemedycyna

Ból dolnej części pleców jest terminem medycznym określającym ból w dolnej części pleców, w okolicy kręgów lędźwiowych. Jest to najczęstsza forma bólu pleców i zazwyczaj nie jest poważna. Ponad 80% ludzi w pewnym momencie będzie cierpiało z powodu bólu w dolnej części pleców, a częstość występowania bólu w dolnej części pleców wzrasta.

 

Rodzaje bólu dolnego odcinka kręgosłupa: ostry lub przewlekły

Ból dolnego odcinka kręgosłupa jest najczęstszą formą bólu kręgosłupa i pleców. Dzieje się tak dlatego, że kręgi lędźwiowe są poddawane ciągłym obciążeniom i utrzymują dużą część ciężaru ciała, co sprawia, że jest to delikatny obszar.

 

Ostry ból, który może trwać do około 4 tygodni (czasami nazywany również bólem pleców). Ostry ból dolnego odcinka kręgosłupa, choć trwa krótko, może powodować duży dyskomfort, wymagać zwolnienia z pracy na jakiś czas i znacznie przeszkadzać w codziennych czynnościach. Ponad 90% przypadków ostrego bólu pleców ustępuje lub ulega znacznej poprawie samoistnie w ciągu 4 tygodni lub krócej.

 

Stały ból, który trwa dłużej niż 3 miesiące. Przyczyny przewlekłego bólu w dolnej części pleców są czasami trudne do ustalenia. Cierpiący często muszą rozważyć dokonanie znaczących zmian w stylu życia. Około 5% do 8% przypadków bólu dolnego odcinka kręgosłupa przechodzi w stan przewlekły.

 

Ból pleców jest złożonym problemem, który nie zawsze może być złagodzony przez samą medycynę konwencjonalną. W wielu przypadkach, zwłaszcza gdy ból ma charakter przewlekły, konieczne jest kompleksowe podejście uwzględniające zarówno czynniki psychologiczne i emocjonalne, jak i fizyczne. W ten sposób można zmniejszyć ból lub przynajmniej nauczyć się z nim lepiej żyć.

 

Przyczyny :

 

Najczęstsze przyczyny bólu

 

Niezależnie od przyczyny bólu pleców, często dochodzi do skurczu mięśni w okolicy miejsca bólu. Jest to odruch ochronny. Ten skurcz może sam w sobie prowadzić do bólu. Może to prowadzić do błędnego koła i przyczynić się do powstania przewlekłego bólu.

Jeśli ból w dolnej części pleców pojawia się nagle i objawia się nagłym i intensywnym skurczem mięśni, jest to zazwyczaj oznaką urazu mięśni, skręcenia więzadeł, pęknięcia lub przemieszczenia dysku. Ten rodzaj bólu pojawia się zazwyczaj po "fałszywym ruchu" lub po przeniesieniu dużego ciężaru.

 

Symptomy bólu

W rzeczywistości ból w dolnej części pleców nie jest chorobą, lecz objawem. Ze względu na złożoną anatomię odcinka lędźwiowego kręgosłupa i wiele przyczyn bólu dolnej części pleców, objawy towarzyszące bólowi pleców mogą się znacznie różnić u poszczególnych osób.

 

 

Kiedy należy skonsultować się z lekarzem?

W niektórych przypadkach ból dolnej części pleców jest spowodowany poważną chorobą, taką jak nowotwór, infekcja lub złamanie kręgosłupa. Dlatego konieczne jest, aby skonsultować się z lekarzem, gdy ból dolnej części pleców :

 

Jeśli nie ma żadnego z powyższych objawów ostrzegawczych, ale ból jest nadal obecny kilka dni po jego wystąpieniu, pomimo samoleczenia, ważne jest również, aby skonsultować się z lekarzem, który przedstawi różne formy leczenia oraz w razie potrzeby przepisze odpowiednie leki na e-receptę.

Najczęściej zadawane pytania
(FAQ)
Czy na ból pleców, lekarz online wystawi e-Receptę?

W przypadku, gdy ćwiczenia nie przynoszą ulgi, a leki przeciwbólowe bez recepty nie pomagają, to lekarz online może wystawić e-Receptę na leki przeciwbólowe. 

Czy fizjoterapeuta przyjmie mnie w formie konsultacji online?

Tak. Na platformie haloDoctor fizjoterapeuta poprowadzi konsultację, zaproponuje ćwiczenia rozluźniające mięśnie pleców na podstawie rozmowy z pacjentem.

Czy ból pleców to znak, że może pojawić się rwa kulszowa?

Ból pleców może być symptomem wielu chorób, również może być oznaką zbliżającej się rwy kulszowej.

Zobacz także

Home office - jak radzić sobie z bólem pleców?