Neuralgia międzyżebrowa to ból w klatce piersiowej w okolicy nerwów międzyżebrowych. Spowodowany uciskiem jednego z 24 nerwów znajdujących się pomiędzy żebrami a mięśniami międzyżebrowymi w klatce piersiowej.
Przyczyny bólu
Neuralgia międzyżebrowa może być spowodowana przez różne schorzenia, takie jak:
- infekcje,
- stany zapalne,
- urazy klatki piersiowej lub żeber,
- wyrodnienie nerwów międzyżebrowych,
- choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa, która powoduje zapalenie nerwu
- rozdęcie brzucha,
- ciąża, która powoduje powiększenie klatki piersiowej,
- zakażenie, takie jak półpasiec,
- guz w klatce piersiowej lub w jamie brzusznej, który uciska na nerwy międzyżebrowe,
- uszkodzenia skóry, mięśni i więzadeł przy kręgach.
W ostrym bólu występuje stan zapalny ze zwiększoną produkcją cytokin (cząsteczek zapalnych) uwalnianych z uszkodzonej tkanki.
Objawy neuralgii międzyżebrowej
Głównym objawem neuralgii międzyżebrowej jest ból w okolicy klatki piersiowej. Ból związany z neuralgią międzyżebrową może być obustronny. Ból jest w i wokół obszaru klatki piersiowej po każdej stronie i może promieniować od tyłu do przodu klatki piersiowej. Czasami ból jest odczuwany równomiernie wzdłuż żeber. W innych przypadkach ból pojawia się przy oddychaniu, śmiechu lub kichaniu. Ból nasila się przy wysiłku.
Ból w żebrach, szczególnie po lewej stronie, który może być mylony z bólem serca lub dławicą piersiową. Uwaga: wszystkie neuralgie międzyżebrowe powinny być traktowane jako bóle serca. Może towarzyszyć mu:
- drętwienie i/lub mrowienie
- ból brzucha
- utrata apetytu
- gorączka
- uporczywy kaszel z domieszką śluzu
- palpitacje serca
- trudności w oddychaniu.
Istnieją pewne czynniki ryzyka, takie jak
- Zakażenie wirusem ospy wietrznej i półpaśca. Wirus ten może ulec reaktywacji po 60 roku życia.
- Uczestnictwo w sportach szybkościowych lub kontaktowych, takich jak narciarstwo, snowboarding i piłka nożna.
- Uraz w wyniku wypadku drogowego, w wyniku którego doszło do uszkodzenia żeber i nerwów międzyżebrowych.
Kto jest najbardziej dotknięty?
Osoby uprawiające brutalne sporty lub cierpiące na zwyrodnienie stawów kręgosłupa, częstsze u osób po 50. roku życia, są bardziej narażone na wystąpienie neuralgii międzyżebrowej.
Zapobieganie
Zapobieganie polega na ograniczaniu czynników ryzyka, na przykład poprzez szczepienia przeciwko ospie wietrznej i półpaścowi oraz bezpieczniejszą jazdę samochodem w celu uniknięcia wypadku. Urządzenia ochronne mogą pomóc w zapobieganiu neuralgii międzyżebrowej. Obejmuje to noszenie kasku lub stosowanie wyściółki podczas uprawiania sportów kontaktowych. Rozgrzewka jest również zalecana przed uprawianiem sportu.
Z kim, kiedy się konsultować?
W przypadku wystąpienia neuralgii międzyżebrowej należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem rodzinnym w celu wykluczenia nagłego pochodzenia kardiologicznego lub płucnego. Gdy rozpoznanie neuralgii międzyżebrowej zostanie rozpoznane, leczenie i obserwacja mogą być prowadzone przez lekarza pierwszego kontaktu.
Jeśli ból jest bardziej nagły i typowy dla problemów z sercem lub płucami, wówczas należy bez wahania skontaktować się z pogotowiem ratunkowym.
Diagnostyka neuralgii międzyżebrowej: jakie badania należy wykonać?
W przypadku neuralgii międzyżebrowej w pierwszej kolejności należy skonsultować się z lekarzem i przeprowadzić badania w celu wykluczenia poważnego pochodzenia sercowego lub płucnego. W związku z tym konieczne jest, wykonanie:
- elektrokardiogramu
- zdjęcia rentgenowskiego płuc
- zdjęcia rentgenowskiego rusztu kostnego.
Jak długo trwa ból międzyżebrowy?
Czas trwania neuralgii międzyżebrowej zależy przede wszystkim od jej przyczyny i nasilenia. Może on trwać od kilku sekund do kilku godzin lub dni.
Po zdiagnozowaniu przyczyny, leczenie trwa od 2 do 3 tygodni. Ból po półpaścu, czyli ból związany z obecnością goli międzyżebrowych, może utrzymywać się przez kilka miesięcy, a nawet lat.
Czy jest to zaraźliwe?
Neuralgia międzyżebrowa nie jest zaraźliwa, z wyjątkiem neuralgii wirusowej, takiej jak półpasiec.