Ból w klatce piersiowej - co może oznaczać?

Telemedycyna

Czy czujesz ból w klatce piersiowej? Ból nie ustępuje nawet gdy odpoczywasz? Ten niepokojący objaw może wskazywać, że cierpisz na dusznicę bolesną.

 

Silny ból w klatce piersiowej

 

Serce jest pompą, która potrzebuje wystarczającej ilości tlenu i krwi do funkcjonowania. Jeśli tętnice wieńcowe, które dostarczają krew do serca, zatkają się złogami cholesterolu (płytką miażdżycową), serce jest słabo odżywione i z trudem się kurczy.

 

Skutkiem tego jest silny ból w klatce piersiowej. Czuje się napięcie, ucisk, skurcze za mostkiem. Ból promieniuje do barku, ramienia i lewej ręki, ale także do szczęki i szyi.

 

Ból pojawia się w trakcie minimalnego wysiłku

 

Ból może być objawem przejściowego niedokrwienia mięśnia serca, które może być spowodowane następującymi bodźcami:

 

 

Ból zazwyczaj trwa od kilku sekund do kilku minut i ustępuje po zatrzymaniu aktywności. Objawy te mogą ukrywać dławicę piersiową. Podczas wysiłku fizycznego serce wymaga dużo większego zaopatrzenia w utlenowaną krew. Dostarczany w większej ilości tlen pozwala na przyspieszenie czynności serca oraz zwiększenie siły skurczu podczas wysiłku.

 

Jeśli ilość dopływającej krwi jest niewystarczająca w stosunku do potrzeb, powstaje stan nazywany niedokrwieniem. Upośledzenie dopływu krwi powoduje nagromadzenie substancji chemicznych odpowiedzialnych za wyzwolenie sygnałów bólowych.

 

Ból może ustąpić samoistnie po przerwaniu działania czynnika, który go wywołuje (chodzi głównie o wysiłek fizyczny). Tylko dlatego, że dolegliwości znikają, nie oznacza, że należy ból ten bagatelizować. Jeśli podczas ćwiczeń odczuwasz ból w klatce piersiowej, koniecznie umów się na wizytę u lekarza ogólnego lub kardiologa.

 

Nieleczona dławica piersiowa (lub stabilna dławica piersiowa) może ostatecznie doprowadzić do niewydolności serca, a nawet do zawału. Z drugiej strony, jeśli dolegliwość jest prawidłowo leczona na co dzień, to całkiem możliwe jest życie z nią bez komplikacji.

 

Ból nie znika po wysiłku

 

Jeśli ból w klatce piersiowej nie zniknie po 15 minutach od zakończenia aktywności fizycznej i po zażyciu nitrogliceryny, należy natychmiast skontaktować się z pomocą medyczną. To może być zawał.

 

Ból w tym przypadku spowodowany jest  przedłużającym się niedokrwieniem mięśnia sercowego, co powoduje jego uszkodzenie. Ma charakter podobny do występującego w dławicy piersiowej, jednakże nie ustępuje po odpoczynku ani stosowaniu nitrogliceryny. Bólowi w klatce piersiowej może towarzyszyć pocenie się wilgotna, spocona i szara cera, zawroty głowy, wymioty, utrudnione oddychanie, a nawet głęboki niepokój. 

 

Objawy zawału serca

 

Najczęstsze objawy zawału serca to gniotący ból w środkowej części klatki piersiowej. Ból może trwać od pięciu minut do kilku godzin. Ruch, zmiana pozycji ani odpoczynek nie powodują ustania ani zmniejszenia bólu. Ból może być stały, może też ustępować i nawracać. Należy pamiętać, że im wcześniej rozpocznie się leczenie zawału, tym więcej mięśnia sercowego można uratować.

 

Badanie przyczyn bólu w klatce piersiowej
 

 

Warto zmienić styl życia

 

Zmiana stylu życia może zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej serca nawet o 80%. Największe znaczenie ma profilaktyka pierwotna, czyli działania mające na celu zahamowanie postępu miażdżycy, co wiąże się ze zmniejszeniem ryzyka sercowo-naczyniowego. Należy:

 

 

Nie należy bagatelizować problemów zdrowotnych takich jak ból w klatce piersiowej. Skonsultuj się jak najszybciej z lekarzem i opisz swoje dolegliwości. Możesz skorzystać z opcji wizyty online i bez wychodzenia z domu otrzymać e-Skierowanie i e-Receptę

Najczęściej zadawane pytania
(FAQ)
Czy z każdym bólem w klatce piersiowej należy się zgłosić do lekarza?

Ból w klatce piersiowej może być chwilowym dyskomfortem, który pojawił się np. po wysiłku. Jednakże, gdy ból utrzymuje się dłużej należy bezzwłocznie zgłosić się do lekarza w celu wykonania badania EKG, które wykluczy ewentualny zawał lub inną jednostkę chorobową.

Jak uniknąć chorób, które objawiają się bólem w klatce piersiowej?

Chcąc zadbać o swoje zdrowie, warto skorzystać z konsultacji lekarskiej podczas, której lekarz online wyjaśni jak zadbać o swoje zdrowie. Najczęściej należy zadbać o odpowiednią dietę, aktywność fizyczną i wykluczenie używek, które negatywnie wpływają na stan zdrowia.

Czy lekarz wystawi e-Receptę na ból w klatce piersiowej?

W sytuacji, gdy ból w klatce piersiowej spowodowany jest nerwobólem, lekarz może wystawić e-Receptę na leki uspokajające, leki przeciwbólowe lub leki przeciwzapalne.

Zobacz także

Wizyta u kardiologa – kilka faktów | Konsultacje online z kardiologiem Zgaga - przyczyny, objawy, leczenie Nerwoból międzyżebrowy – informacje podstawowe