Torbiele to zagłębienia, w którym znajduje się płyn produkowany przez gruczoły. W zależności od ilości tego płynu, torbiele będą miał różną wielkość: od kilku milimetrów do kilku centymetrów. Mogą mieć okrągły lub owalny kształt i zwijać się pod palcem przy dotykaniu. Torbiele w piersi mogą występować w jednej lub obu piersiach. Jest to najczęstszy rodzaj nienowotworowego lub łagodnego guzka w piersi u kobiet w wieku od 35 do 50 lat. Torbiele piersi rzadko są nowotworowe i nie zwiększają ryzyka zachorowania na raka piersi.
Jakie są objawy torbieli piersi?
Torbiele w piersiach zazwyczaj nie są bardzo bolesne i są wykrywane tylko przypadkowo. Objawy mogą obejmować:
- Wyczuwalne zgrubienie, często ruchome i mniej lub bardziej napięte
- Wyczuwalne zgrubienie, które rośnie i twardnieje w miarę zbliżania się miesiączki i podczas jej trwania.
Bolesna torbiel w piersi: dlaczego?
W miarę zbliżania się menstruacji i podczas tego okresu, torbiele mają naturalną tendencję do powiększania się, twardnienia i stają się bardziej bolesne. W większości przypadków po zakończeniu okresu wszystko wraca do normy. Czasami jednak duże torbiele nie cofają się wraz z okresem i pozostają napiete.
Twarda torbiel w piersi: dlaczego?
W czasie menstruacji torbiele są bardziej napięte, co jest normalne. Ale poza tym okresem, jeśli czujesz twardą kulkę pod palcami, skonsultuj się z ginekologiem w celu postawienia diagnozy.
Torbiele piersi po menopauzie: normalne czy nie?
Po menopauzie torbiele w piersiach występują bardzo rzadko, z wyjątkiem przypadków stosowania hormonalnej terapii zastępczej.
Jak leczyć torbiel w piersi?
Każde pojawienie się guzka w piersi, bolesnego lub nie, powinno skłonić Cię do skonsultowania się z lekarzem lub ginekologiem. Przeprowadzi on badanie kliniczne piersi i w razie potrzeby zaleci wykonanie USG piersi i/lub mammografii.
Przebicie torbieli
Torbiel w piersi często znika w sposób naturalny. Jeśli tak się nie stanie, lub jeśli jest ona duża, możliwe jest usunięcie płynu znajdującego się w jamie poprzez nakłucie igłą, pod kontrolą USG. Torbiele mają jednak tendencje do powrotów. W takim przypadku należy rozważyć wykonanie kolejnego wkłucia. Jeśli zdarza się to zbyt często lub jeśli istnieje ryzyko zachorowania na nowotwór, można rozważyć opcję chirurgiczną, aby trwale usunąć kłopotliwą torbiel.
Torbiele a rak piersi, kiedy należy się martwić?
Chociaż 90% guzków w piersiach jest łagodnych, ważne jest, aby szukać pomocy medycznej w przypadku każdego guzka lub zmiany wykrytej podczas samobadania piersi. Torbiel jest najczęściej łagodna. Ale guzek w piersi, który nie znika przy następnej miesiączce, powinien skłonić do konsultacji lekarskiej. Jeśli guzek utrzymuje się przez dłuższy czas w tym samym miejscu lub jeśli pojawił się po menopauzie, zaleca się konsultację z lekarzem rodzinnym lub ginekologiem.
Należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem, jeśli guzek :
- jest nowy, rośnie;
- nie jest związana z cyklem miesiączkowym lub nie ustępuje przy następnym cyklu
- jest twardy, zdecydowany lub solidny;
- ma nieregularny kontur;
- wydaje się być mocno przytwierdzony do wewnętrznej strony piersi;
- wiąże się z wgłębieniem lub pomarszczeniem skóry w okolicy brodawki sutkowej
- towarzyszy mu zaczerwieniona, podrażniona skóra.
Aby wykryć raka piersi, myślimy o badaniu piersi. Co miesiąc, tuż po miesiączce, w pozycji stojącej, z ręką uniesioną po stronie piersi i płasko ułożoną przeciwległą dłonią, macamy pierś, czyli ściskamy ją, jednocześnie rolując ją dłonią (nie opuszkami palców) po żebrach. Nie zapominaj, że pierś sięga do pachy... Szukaj wszędzie, także za sutkiem. I nie zapominaj o corocznej wizycie u ginekologa.