Torbiel w piersi, czym jest?

Telemedycyna

Torbiele to zagłębienia, w którym znajduje się płyn produkowany przez gruczoły. W zależności od ilości tego płynu, torbiele będą miał różną wielkość: od kilku milimetrów do kilku centymetrów. Mogą mieć okrągły lub owalny kształt i zwijać się pod palcem przy dotykaniu. Torbiele w piersi mogą występować w jednej lub obu piersiach. Jest to najczęstszy rodzaj nienowotworowego lub łagodnego guzka w piersi u kobiet w wieku od 35 do 50 lat. Torbiele piersi rzadko są nowotworowe i nie zwiększają ryzyka zachorowania na raka piersi.

 

Jakie są objawy torbieli piersi?

Torbiele w piersiach zazwyczaj nie są bardzo bolesne i są wykrywane tylko przypadkowo. Objawy mogą obejmować:

 

Bolesna torbiel w piersi: dlaczego?

W miarę zbliżania się menstruacji i podczas tego okresu, torbiele mają naturalną tendencję do powiększania się, twardnienia i stają się bardziej bolesne. W większości przypadków po zakończeniu okresu wszystko wraca do normy.  Czasami jednak duże torbiele nie cofają się wraz z okresem i pozostają napiete.

 

Twarda torbiel w piersi: dlaczego?

W czasie menstruacji torbiele są bardziej napięte, co jest normalne. Ale poza tym okresem, jeśli czujesz twardą kulkę pod palcami, skonsultuj się z ginekologiem w celu postawienia diagnozy.

 

Torbiele piersi po menopauzie: normalne czy nie?

Po menopauzie torbiele w piersiach występują bardzo rzadko, z wyjątkiem przypadków stosowania hormonalnej terapii zastępczej.

 

Jak leczyć torbiel w piersi?

Każde pojawienie się guzka w piersi, bolesnego lub nie, powinno skłonić Cię do skonsultowania się z lekarzem lub ginekologiem. Przeprowadzi on badanie kliniczne piersi i w razie potrzeby zaleci wykonanie USG piersi i/lub mammografii.

 

Przebicie torbieli

Torbiel w piersi często znika w sposób naturalny. Jeśli tak się nie stanie, lub jeśli jest ona duża, możliwe jest usunięcie płynu znajdującego się w jamie poprzez nakłucie igłą, pod kontrolą USG. Torbiele mają jednak tendencje do powrotów. W takim przypadku należy rozważyć wykonanie kolejnego wkłucia. Jeśli zdarza się to zbyt często lub jeśli istnieje ryzyko zachorowania na nowotwór, można rozważyć opcję chirurgiczną, aby trwale usunąć kłopotliwą torbiel.

 

Torbiele a rak piersi, kiedy należy się martwić?

Chociaż 90% guzków w piersiach jest łagodnych, ważne jest, aby szukać pomocy medycznej w przypadku każdego guzka lub zmiany wykrytej podczas samobadania piersi. Torbiel jest najczęściej łagodna.  Ale guzek w piersi, który nie znika przy następnej miesiączce, powinien skłonić do konsultacji lekarskiej. Jeśli guzek utrzymuje się przez dłuższy czas w tym samym miejscu lub jeśli pojawił się po menopauzie, zaleca się konsultację z lekarzem rodzinnym lub ginekologiem.

Należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem, jeśli guzek :

Aby wykryć raka piersi, myślimy o badaniu piersi. Co miesiąc, tuż po miesiączce, w pozycji stojącej, z ręką uniesioną po stronie piersi i płasko ułożoną przeciwległą dłonią, macamy pierś, czyli ściskamy ją, jednocześnie rolując ją dłonią (nie opuszkami palców) po żebrach. Nie zapominaj, że pierś sięga do pachy... Szukaj wszędzie, także za sutkiem. I nie zapominaj o corocznej wizycie u ginekologa.

Najczęściej zadawane pytania
(FAQ)
Czy torbiele w piersiach mogą pękać?

Tak, płynna część torbieli może w efekcie wypłynąć i doprowadzić do reakcji zapalnej. Wówczas należy zgłosić się do szpitala.

Czy torbiele w piersiach są usuwane chirurgicznie?

W przypadku złośliwych torbieli są one usuwane, metoda usunięcia zależy od wielkości torbieli. W sytuacji, gdy torbiel nie jest złośliwa i nie sprawia ona nieprzyjemności, lekarze nie podejmują się usunięcia jej. 

Czy torbiele mogą zniknąć samoistnie?

Tak, jeśli są to małe torbiele pęcherzykowe. 

Zobacz także

Ginekolog online – bez skierowania i bez ubezpieczenia Torbiele jajników i rąk