Nieświeży oddech: wszystko o halitozie

Halitoza, czyli nieświeży oddech, to sytuacja, w której oddech ma nieprzyjemny zapach. Najczęściej to bakterie na języku lub zębach wytwarzają ten zapach. Chociaż halitoza jest niewielkim problemem zdrowotnym, może być źródłem stresu i utrudnień społecznych.

 

 Przyczyny nieświeżego oddechu

Większość przypadków nieświeżego oddechu pochodzi z samej jamy ustnej i może być spowodowana przez:

 

Halitoza może być czasem objawem poważniejszego problemu zdrowotnego, takiego jak:

 

Nieświadomość

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że ma nieświeży oddech, ponieważ komórki odpowiedzialne za zmysł węchu stają się niewrażliwe na stały dopływ nieprzyjemnych zapachów.

 

 Leczenie nieświeżego oddechu

Przyczyną halitozy jest rozwój bakterii w płytce nazębnej na zębach:

 

Wizyta u stomatologa jest czasami konieczna, aby wyleczyć stan, który jest przyczyną bakterii powodujących infekcję. W przypadku przewlekłej suchości w jamie ustnej Dentysta lub lekarz może przepisać preparat sztucznej śliny lub doustny lek, który stymuluje przepływ śliny.

 

Należy pamiętać, że wiele produktów dostępnych na rynku, które obiecują świeży oddech, takich jak cukierki, guma do żucia czy płyn do płukania ust, tylko tymczasowo pomaga kontrolować oddech. Po prostu kamuflują nieprzyjemne zapachy, nie lecząc źródła problemu. Wiele z tych produktów zawiera cukier i alkohol, które mogą pogorszyć niektóre choroby jamy ustnej.