Aktywność fizyczna – ochrona przed nowotworami i depresją

Telemedycyna

Istnieje coraz więcej dowodów na korzyści płynące z aktywności fizycznej w zapobieganiu nowotworom. I te korzyści nie są związane tylko z wagą. Jeśli mieszkasz w środowisku miejskim lub uprzemysłowionym, istnieje duże prawdopodobieństwo, że poziom aktywności, jaki otrzymujesz, nie jest wystarczający. Dobra wiadomość jest taka, że jeśli będziemy ćwiczyć, odniesiemy korzyści, niezależnie od tego, jaką aktywność uprawiamy: sport (jazda na łyżwach, pływanie), prace domowe (zamiatanie, odśnieżanie), rekreacja (ogrodnictwo, prace domowe) itp.

 

Obecnie wiadomo, że regularna aktywność fizyczna:

 

Wyjaśnienia dotyczące korzyści płynących z aktywności fizycznej

Aktywność fizyczna pomaga zapobiegać nowotworom na kilka sposobów.

 

Od dawna wiadomo, że ćwiczenia fizyczne są dobre dla zdrowia fizycznego. Dziesiątki lat badań wykazały, że regularne ćwiczenia zmniejszają ryzyko zachorowania na wiele chorób - choroby układu krążenia, otyłość, cukrzycę, nowotwory - i wydłużają życie. Ale korzyści dla zdrowia psychicznego płynące z ćwiczeń są mniej znane. Ćwiczymy, aby "pozostać w formie" i często polegamy na jeździe na rowerze, bieganiu lub jodze, aby oderwać się od stresu. Ale czy uważamy ćwiczenia fizyczne za efektywną metodę leczenia chorób psychicznych, równie skuteczną jak leki czy sesje z psychologiem lub psychiatrą?

Badania potwierdzają znaczenie aktywności fizycznej w leczeniu nawet ciężkiej depresji.  Ten dobry nawyk nie tylko zmniejsza objawy kliniczne, ale także przywraca neuroplastyczność, sprzyjając w ten sposób powrotowi do zdrowia.

Pozostawanie aktywnym tak często, jak to możliwe, jest jednym z głównych zaleceń lekarzy. Liczne badania wykazały, że:

Tak więc aktywność fizyczna

 

Praktyczne porady, jak rozpocząć aktywność fizyczną i utrzymać ją przez dłuższy czas:

Najczęściej zadawane pytania
(FAQ)
Czy ważne jest jaką aktywność uprawiamy?

Aktywność fizyczną wybieramy według własnych preferencji i warto znaleźć taką, którą będzie uprawiało się z chęcią. Dzięki temu przyniesie to korzystne skutki w przyszłości.

Czy każdy może wykonywać każdą aktywność fizyczną?

Nie. Niektóre osoby ze względu na chorobę, aktualną formę, czy uwarunkowania fizyczne nie mogą uprawiać danych dyscyplin. Dlatego należy zwrócić uwagę na odpowiedni dobór aktywności do możliwości fizycznych i zdrowotnych. 

Jak aktywność wpływa na depresję?

W trakcie leczenia depresji ważne jest, aby pacjent znalazł przyjemność z nowych doświadczeń, bądź wrócił do tych, które wcześniej sprawiały mu satysfakcję i radość.

Zobacz także

Aktywność fizyczna – Jak wpływa na nasze zdrowie? Stres zwiększa ryzyko zachorowania na raka Depresja – objawy i leczenie Choroba Haglunda-Severa – wszystko co musisz wiedzieć Nowotwór - Chłoniak płaszcza Rak co ma wspólnego z otyłością i kształtem ciała Jakie badania przesiewowe powinniśmy wykonywać regularnie? Torbiele jajników i rąk