Zapalenie wątroby – wszystko co musisz wiedzieć

Telemedycyna

Zapalenie wątroby jest stanem zapalnym wątroby, najczęściej spowodowanym zakażeniem wirusem, ale czasami przyczyną może być również alkoholizm, zatrucie lekami lub substancją chemiczną. Objawy są bardzo zróżnicowane u poszczególnych osób i zależą od przyczyny zapalenia.

 

Rola wątroby

Często porównywana do fabryki chemicznej wątroba jest jednym z największych narządów wewnętrznych. U dorosłych waży od 1 kg do 1,5 kg. Znajduje się on tuż pod klatką piersiową po prawej stronie ciała. Wątroba przetwarza i magazynuje (część) składników odżywczych z jelit. Substancje te mogą być następnie wykorzystane przez organizm, gdy ich potrzebuje. Wątroba pomaga również w utrzymaniu stabilnego poziomu cukru we krwi. Przez wątrobę przechodzą również substancje toksyczne, które zostały spożyte. Aby zapobiec ich szkodliwości, wątroba rozkłada je, a następnie oddaje do jelita za pośrednictwem żółci, lub zwraca je do krwiobiegu, gdzie są filtrowane przez nerki i eliminowane z moczem

Większość hepatitisów ustępuje samoistnie, nie pozostawiając żadnych następstw. Czasami choroba utrzymuje się przez kilka miesięcy. Jeśli trwa dłużej niż 6 miesięcy, uważa się ją za przewlekłą.

Zapalenie wątroby dzieli się na 2 główne kategorie:

 

 Typowe objawy ostrego zapalenia wątroby

 Do niebezpiecznych symptomów choroby należą:

 

Osoby narażone na zachorowanie

 

Czynniki ryzyka dla zapalenia wątroby

 

Jak się chronić przed chorobą

 Jeśli martwisz się swoim stanem zdrowia skontaktuj się z lekarzem, który przeprowadzi odpowiednie badania oraz w razie potrzeby przepisze e-receptę.

Najczęściej zadawane pytania
(FAQ)
Jak się leczy zapalenie wątroby?

W zależności od przyczyny, która spowodowała zapalenie wątroby, lekarz może zastosować różne metody leczenia.

Ile czasu może trwać zapalenie wątroby?

W zależności od jednostki chorobowej, która wywołała zapalenie wątroby, leczenie może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy.

Czy lekarz online wystawi receptę na chorą wątrobę?

Podczas konsultacji, lekarz online na podstawie wywiadu lekarskiego, historii chorób oraz ewentualnych wyników badań, może dopasować odpowiednie leki dla pacjenta i wystawić mu e-Receptę.

Zobacz także

Spuchnięta wątroba - 7 przyczyn Choroby wątroby -przyczyny, objawy, leczenie Hepatocyty- niezbędne komórki wątroby Siedem form raka jest powiązanych nawet z umiarkowanym spożyciem alkoholu.