Zapalenie wątroby – wszystko co musisz wiedzieć

Zapalenie wątroby jest stanem zapalnym wątroby, najczęściej spowodowanym zakażeniem wirusem, ale czasami przyczyną może być również alkoholizm, zatrucie lekami lub substancją chemiczną. Objawy są bardzo zróżnicowane u poszczególnych osób i zależą od przyczyny zapalenia.

 

Rola wątroby

Często porównywana do fabryki chemicznej wątroba jest jednym z największych narządów wewnętrznych. U dorosłych waży od 1 kg do 1,5 kg. Znajduje się on tuż pod klatką piersiową po prawej stronie ciała. Wątroba przetwarza i magazynuje (część) składników odżywczych z jelit. Substancje te mogą być następnie wykorzystane przez organizm, gdy ich potrzebuje. Wątroba pomaga również w utrzymaniu stabilnego poziomu cukru we krwi. Przez wątrobę przechodzą również substancje toksyczne, które zostały spożyte. Aby zapobiec ich szkodliwości, wątroba rozkłada je, a następnie oddaje do jelita za pośrednictwem żółci, lub zwraca je do krwiobiegu, gdzie są filtrowane przez nerki i eliminowane z moczem

Większość hepatitisów ustępuje samoistnie, nie pozostawiając żadnych następstw. Czasami choroba utrzymuje się przez kilka miesięcy. Jeśli trwa dłużej niż 6 miesięcy, uważa się ją za przewlekłą.

Zapalenie wątroby dzieli się na 2 główne kategorie:

 

 Typowe objawy ostrego zapalenia wątroby

 Do niebezpiecznych symptomów choroby należą:

 

Osoby narażone na zachorowanie

 

Czynniki ryzyka dla zapalenia wątroby

 

Jak się chronić przed chorobą

 Jeśli martwisz się swoim stanem zdrowia skontaktuj się z lekarzem, który przeprowadzi odpowiednie badania oraz w razie potrzeby przepisze e-receptę.