Metabolizm - oblicz swoje podstawowe tempo przemiany materii

Telemedycyna

Basal metabolic rate, czyli wskaźnik podstawowej przemiany materii, to termin często używany przez sportowców lub osoby, które chcą pilnować swojej sylwetki. Obliczanie podstawowej przemiany materii jest przydatne, aby dowiedzieć się, ile energii potrzebuje codziennie organizm, aby przetrwać. Dlaczego podstawowa przemiana materii jest tak ważna dla utraty wagi? Jak można to obliczyć?

 

 Co to jest podstawowa przemiana materii?

Aby wiedzieć, ile kalorii należy spożyć lub ile trzeba wydać każdego dnia, należy znać podstawową przemianę materii. Jeśli osoba przekracza swoje zapotrzebowanie na kalorie, przybiera na wadze. Z drugiej strony, jeśli osoba nie spełnia minimalnej liczby kalorii dziennie, funkcje życiowe mogą być zagrożone.

 

Kalorie są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Są one potrzebne dla organów, oddychania, równowagi temperatury ciała itp. Podstawowa przemiana materii to ilość kalorii potrzebnych do funkcjonowania organizmu w stanie spoczynku. Podstawowa przemiana materii pozwala człowiekowi przeżyć.

 

Kobieta i mężczyzna nie mają takiego samego metabolizmu. Wpływ na to ma kilka czynników, takich jak:

Metabolizm może być wolny lub szybki. Na szczęście istnieją wzory pozwalające obliczyć podstawową przemianę materii. Kiedy znamy swoje potrzeby energetyczne i wydatki, może łatwiej kontrolować swoją wagę i zachować zdrowie fizyczne. Dzięki temu mogą zrzucić zbędne kilogramy, obliczając swój metabolizm.

 

 Jak obliczyć swoją podstawową przemianę materii?

Istnieje kilka sposobów na obliczenie podstawowej przemiany materii. Są to dane szacunkowe. W równaniu bierze udział wiele danych, takich jak temperatura, aktywność tarczycy czy tranzyt, i bardzo trudno jest je dokładnie obliczyć. Metody obliczania podstawowej przemiany materii opierają się na 4 podstawowych czynnikach: wieku, płci, masie ciała i wzroście.

 

Metoda oksfordzka

Jest to niezawodna technika obliczania metabolizmu. Równanie to brzmi: 14,2 x waga (w kg) + 593. Daje to minimalną liczbę kalorii potrzebną do utrzymania funkcji życiowych w stanie spoczynku. Jeśli waga wynosi 80 kg, to tak właśnie należy to zrobić: (14,2 x 80) + 593 = 1 729. Osoba ta potrzebuje więc 1729 kcal w ciągu dnia.

 

Obliczenia Harrisa i Benedicta

Metoda Harrisa i Benedicta, dane różnią się w zależności od płci osoby.

dla kobiety : (9,740 x P) + (172,9 x T) - (4,737 x A) + 667,051

dla mężczyzny : (13,707 x P) + (492,3 x T) - (6,673 x A) + 77,607

 

Waga w kg to P, wzrost w metrach to T, a wiek odnosi się do A w latach. Na przykład, 29-letnia kobieta, która ma 1,61 m wzrostu i waży 60 kg: podstawowa przemiana materii = (9,740 x 60) + (172,9 x 1,61) - (4,737 x 29) + 667,051. Kobieta w tym przykładzie ma podstawową przemianę materii na poziomie 1392 kalorii.

 

Podstawowa przemiana materii jest bardziej punktem odniesienia niż nauką ścisłą. Niemniej jednak jej znajomość pomaga w kontrolowaniu wagi, walki z otyłością i utrzymaniu dobrego stanu zdrowia. Innym ważnym punktem do zapamiętania jest to, że jest to liczba kalorii potrzebnych w stanie spoczynku. W przypadku wysiłku fizycznego lub bardziej ekstremalnych warunków klimatycznych, organizm potrzebuje więcej lub mniej energii.

 

 Jak możesz poprawić swoją podstawową przemianę materii?

Niekoniecznie należy jeść mniej niż wynosi podstawowa przemiana materii, może to być nawet niebezpieczne dla organizmu i ogólnego stanu zdrowia. To, co jest zdrowsze, to

 

Sport pobudza przemianę materii. Nie trzeba być od razu wielkim sportowcem, lepiej zacząć stopniowo, od codziennego spaceru lub regularnego chodzenia po schodach. Zaleca się uprawianie sportu przez 1-2 godziny tygodniowo, wybierając aktywność dostosowaną do kondycji fizycznej i sprawiającą przyjemność.

 

Rygorystyczna dieta nie ma sensu dla organizmu. To jest całkowicie poza kontrolą i będzie przechowywać tłuszcz szybciej. Dlatego dietetycy polecają stosować dietę urozmaiconą i sezonową, niż wybierać dietę restrykcyjną. Utrata wagi poprzez stymulację podstawowej przemiany materii jest zatem całkowicie wykonalna, poprzez stopniową zmianę pewnych nawyków.

 

Skonsultuj swój stan zdrowia z lekarzem podczas konsultacji online.

Najczęściej zadawane pytania
(FAQ)
Czy obliczenia BMI, PPM są zgodne z rzeczywistością?

Wyniki obliczeń należy brac pod uwagę, ale nie opierać się całkowicie na nich, trzeba brać na to poprawkę i bacznie obserwować swoje wyniki podczas pracy nad wagą. Lekarz online zaleca korzystania z klasycznej miary, którą systematycznie tydzień po tygodniu mierzymy swoje obwody i na tej podstawie wprowadzamy zmiany do obliczeń.

Czy do procesu odchudzania konieczna jest aktywność fizyczna?

Prawda jest taka, że aby schudnąć należy być na deficycie kalorycznym. Nie zmienia to jednak faktu, że aktywność fizyczną warto wprowadzić do swojej codzienności, aby wysmuklić ciało, usprawnić je oraz uodpornić na potencjalne choroby.

Czy można przyspieszyć pracę metabolizmu?

Tak. Aby to zrobić należy być aktywnym fizycznie, wprowadzić do diety błonnik oraz dbać o odpowiednie nawodnienie w ciągu dnia.

Zobacz także

Aktywność fizyczna – Jak wpływa na nasze zdrowie? Choroba Haglunda-Severa – wszystko co musisz wiedzieć Zapalenie kaletki maziowej - rozpoznawanie i leczenie Aktywność fizyczna – ochrona przed nowotworami i depresją