Nagromadzenie wody w tkankach organizmu, powodujące ich obrzęk. Płyn, który powoduje obrzęk, zwykle gromadzi się w dolnej części nogi lub w kostkach. Obrzęk może być również "wewnętrzny", rozwijający się w obrębie narządów, takich jak płuca.
Oprócz obrzęku skóry, obrzęk może również powodować
- przebarwienia skóry;
- wzrost temperatury w obszarze dotkniętym chorobą
- drętwienie;
- sztywność w niektórych kończynach;
- przyrost masy ciała.
Istnieją różne rodzaje gromadzenia się wody. Najczęstszą lokalizacją są stopy i kostki. Niemniej jednak znane są również inne formy: obrzęk mózgu, obrzęk płuc, obrzęk plamki żółtej (wpływający na oczy).
Przyczyny zatrzymania płynów
Obrzęki i opuchlizna są "normalnym" następstwem długotrwałego siedzenia lub stania w przypadku nóg i kostek. Istnieją jednak inne źródła i/lub warunki, które są bardziej zaangażowane w gromadzenie się płynu. Należą do nich
- ciąża;
- choroby nerek;
- zaburzenia sercowe (choroby serca);
- przewlekłe choroby płuc;
- niedoczynność tarczycy;
- niedożywienie;
- niektóre leki, takie jak kortykosteroidy, lub leki stosowane w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi;
- tabletki antykoncepcyjne na e-receptę;
- inne, mniej powszechne przyczyny zatrzymania płynów to zakrzepy krwi, żylaki, zabiegi chirurgiczne i poważne oparzenia.
Objawy zatrzymania płynów
Podstawowym objawem zatrzymania płynów jest widoczny obrzęk, zwykle w kończynach dolnych (nogi, kostki, itp.), ale może również dotyczyć innych części ciała. Obrzęk wewnętrzny może być podobny do wzdęcia (szczególnie w żołądku, gdy zatrzymanie wody dotyczy żołądka, jelit lub wątroby). Ze względu na gromadzenie się płynów w organizmie, przyrost masy ciała może być również związany z zatrzymywaniem wody.
Jak można stwierdzić, zatrzymanie wody w organizmie?
Czy odczuwasz sztywność w nogach lub masz spuchnięte palce? Aby dowiedzieć się, czy masz problem z zatrzymywaniem wody w organizmie, można przeprowadzić pierwszy test indywidualnie, zanim udasz się do lekarza rodzinnego.
Wystarczy naciskać kciukiem na dotknięty obszar. Jeśli skóra pozostaje pod wpływem tego ucisku i długo trwa powrót do pierwotnej pozycji, jest bardzo prawdopodobne, że masz zatrzymanie wody w organizmie.
W każdym przypadku, przy najmniejszych wątpliwościach, nie wahaj się zasięgnąć porady lekarza.
Jak zapobiegać i leczyć opuchliznę?
Zapobieganie retencji wody polega głównie na ograniczeniu długotrwałego statycznego siedzenia lub stania. Jeśli zauważysz obrzęk po zażyciu leków, powinieneś skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić mu te aspekty w celu ponownej oceny zaleceń dotyczących leczenia. W większości przypadków występuje obrzęk, który ustępuje szybko i samoistnie. Jeśli objawy zatrzymania wody utrzymują się przez dłuższy czas, zaleca się jak najszybszą konsultację z lekarzem.
Porady mogą być wtedy udzielane w kontekście czasu trwania objawów:
- utrata wagi, w przypadku nadwagi ;
- zwiększenie codziennej aktywności fizycznej (spacery, pływanie, jazda na rowerze itp.);
- zachęcać do poruszania nogami 3 do 4 razy dziennie w celu pobudzenia krążenia krwi;
- unikać długotrwałego przebywania w pozycjach statycznych.
Jeśli objawy utrzymują się poza tymi zaleceniami, istnieje możliwość leczenia farmakologicznego: diuretyki. W przypadku retencji wody można również zalecić modyfikacje diety, w szczególności zmniejszenie spożycia soli, obfitsze nawodnienie, zwiększenie spożycia białka, preferowanie pokarmów o właściwościach drenujących (grejpfrut, karczoch, seler, itp.).
Drenaż limfatyczny jest również rozwiązaniem w leczeniu retencji wody. Rozróżnia się drenaż pasywny i aktywny. W pierwszym przypadku odbywa się to poprzez masaż wykonywany przez fizjoterapeutę. W drugim przypadku drenaż jest wynikiem aktywności fizycznej.