Zimne kończyny, czyli dłonie i stopy, to powszechne zjawisko. W większości przypadków jest to zjawisko łagodne i może wystąpić nawet wtedy, gdy powietrze w otoczeniu nie jest zimne.
Zimne dłonie i stopy są głównie spowodowane zmniejszeniem przepływu krwi do tych obszarów. Mniejszy przepływ krwi oznacza mniej ciepła.
Istnieją jednak przyczyny, które mogą być bardziej poważne. Jeśli zimne kończyny utrzymują się, a palce stóp i dłoni zmieniają kolor, może to być sygnał ostrzegawczy może to oznaczać uszkodzenie nerwów lub tkanek. Dlatego konieczna jest konsultacja z lekarzem, który będzie w stanie postawić dokładną diagnozę i jak najlepiej leczyć uszkodzenia.
Niektóre objawy, które mogą być związane z uczuciem zimna w kończynach obejmują:
zmianę koloru skóry na kończynach na niebieski lub biały,
drętwienie, mrowienie
obecność owrzodzeń lub pęcherzy
stwardnienie skóry.
Nie ma wątpliwości, że zima zbliża się wielkimi krokami, przynosząc niektórym anginę, choroby układu pokarmowego, grypę czy przeziębienia. Dla innych, jest to również powrót białych, zdrętwiałych, bolesnych rąk: są to objawy zjawiska Raynauda, które jest bardzo powszechne. Na szczęście, w większości przypadków, nie jest to nic poważnego: jest to zwykła nadmierna reakcja na zimno. Jednak w niektórych przypadkach jest to spowodowane wystąpieniem innego schorzenia, które wymaga leczenia.
Białe i bezwładne kończyny
Białe palce są głównym przejaw tego zjawiska, rzadziej spowodowane przez czynniki emocjonalne. Temu zabarwieniu może towarzyszyć ból, drętwienie lub mrowienie: te odczucia różnią się znacznie w zależności od osoby, niektórzy ludzie zgłaszają na przykład, że ich palce czują się tak, jakby były znieczulone.
I choć ręce są najczęściej wymienianą częścią ciała, w rzeczywistości mogą być dotknięte inne miejsca: nos, uszy, czy nawet sutki.
Zaburzenia mikrokrążenia
Jest to w rzeczywistości zaburzenie mikrokrążenia. Składa się on z trzech rodzajów naczyń, bardzo drobnych: naczyń włosowatych, tętniczek i żyłek (rozszerzeń tętnic i żył). Małe mięśnie okrężne, zwieracze, mogą zwężać te naczynia: nazywa się to zwężeniem naczyń, które służy między innymi do ochrony przed niskimi temperaturami.
Kiedy jest zimno, organizm priorytetowo traktuje ochronę ważnych organów wewnętrznych, takich jak serce. W tym celu naczynia krwionośne w kończynach kurczą się: przepływ krwi do narządów wewnętrznych zwiększa się, aby utrzymać ich ciepło. Mechanizm ten jest nasilony w zjawisku Raynauda: krew przestaje dopływać do kończyn, stąd białe zabarwienie. Kiedy krążenie zaczyna się ponownie, palce stają się niebieskie, a następnie czerwone.
Pierwotne czy wtórne?
W 90% przypadków jest to postać pierwotna, która dotyczy głównie kobiet. Przyczyna choroby nie jest znana, nie jest ona związana z żadną inną patologią. Jest to zwiększona wrażliwość na zimno. Ataki często zaczynają się w okresie dojrzewania, czasami aż do 35 lub 40 roku życia, i nie ma żadnych powikłań lub nasilenia przez lata.
Kiedy należy się skonsultować?
Dlatego ważne jest, aby zasięgnąć porady, gdy podejrzewa się postać wtórną, a do rozróżnienia tych dwóch przypadków można wykorzystać kilka oznak. Przede wszystkim wiek:
- po 40 roku życia objawy są bardziej podejrzane.
- Ponadto, jeśli ataki występują nawet w lecie, należy zgłosić się do lekarza: oznacza to, że nie jest to tylko nadmierna reakcja na zimno.
- To samo dotyczy zmian na skórze.
- I odwrotnie, jeśli objawy zaczynają się w młodszym wieku i występują u innych członków rodziny, jest mniej powodów do obaw, ponieważ postać pierwotna może być dziedziczna.
Lekarz rodzinny skieruje nas do lekarza naczyniowego, który przeprowadzi dwa rodzaje badań w celu określenia postaci zjawiska. Ponieważ twardzina jest chorobą autoimmunologiczną, przeciwciała są poszukiwane w badaniu krwi. Wykonujemy również kapilaroskopię, która polega na obserwacji naczyń włosowatych pod mikroskopem.
Wreszcie, przyjmowanie niektórych leków może sprzyjać wystąpieniu lub nasileniu objawów Raynauda u osób predysponowanych: dotyczy to zwłaszcza beta-blokerów i dużej części leków przeciwmigrenowych. Dlatego ważne jest, aby wspomnieć lekarzowi o wszystkich stosowanych obecnie terapiach. Przyczyna może być również zawodowa: tak jest na przykład w przypadku częstego używania młotów pneumatycznych lub powtarzających się urazów dłoni przez murarzy lub glazurników. Może to zablokować tętnicę w górnej części dłoni i w ten sposób upośledzić krążenie w palcach.
Rozgrzewka
W przypadku posiadania wyżej wymienionych problemów warto nosić dwie pary rękawiczek lub rękawice ogrzewane. Kryzys rzadko trwa dłużej niż pół godziny, i jest znacznie zmniejszona, gdy ręce są ogrzewane. Większość osób przyzwyczaja się do tego i próbuje niwelować skutki, gdy jest zimno.