Lęk jest normalną reakcją organizmu na niebezpieczeństwo, automatyczną reakcją typu „walcz lub uciekaj”, która jest wyzwalana, gdy czujesz się zagrożony. W umiarkowanych ilościach niepokój niekoniecznie jest czymś złym. Może pomagać zachować czujność i koncentrację, ale gdy niepokój jest ciągły lub przytłaczający — zmartwienia i obawy zakłócają relacje i codzienne życie — prawdopodobnie mogą być one już zaburzeniami lękowymi.
Czym charakteryzują się zaburzenia lękowe?
Zaburzenia lękowe są raczej grupą powiązanych stanów niż pojedynczym zaburzeniem, objawy mogą się różnić w zależności od osoby. Jedna osoba może cierpieć na intensywne ataki lęku, które pojawiają się bez ostrzeżenia, podczas gdy inna wpada w panikę na myśl o spotkaniu na imprezie. Ktoś inny może zmagać się z obezwładniającym lękiem przed prowadzeniem samochodu lub niekontrolowanymi, natrętnymi myślami. Inna osoba, może żyć w ciągłym napięciu, martwiąc się o wszystko.
Czym jest lęk wysokofunkcyjny?
Nie jest to diagnoza kliniczna, ale czasami jest używana do opisania osoby, która radzi sobie z wymaganiami codziennego życia pomimo lęku. Zewnętrznie mogą wydawać się nie do zdenerwowania. Jednak pod ich spokojną postawą kryją się niespokojne i negatywne myśli.
Jeśli cierpisz na lęk wysokofunkcyjny, możesz wydawać się proaktywny, towarzyski, zorganizowany i zorientowany na osiągnięcia. Możesz nawet sprawiać wrażenie perfekcjonisty, wzorowego ucznia lub pracownika. Jednak lęk może nadal mieć konsekwencje zdrowotne, w tym drażliwość, bezsenność i napięcie mięśni.
Czy mam zaburzenia lękowe?
Jeśli identyfikujesz się z poniższymi siedmioma oznakami oraz możesz twierdząco odpowiedzieć na te pytania, możesz cierpieć na zaburzenia lękowe:
- Czy jesteś stale spięty, zmartwiony lub podenerwowany?
- Czy twój niepokój przeszkadza ci w pracy, szkole lub obowiązkach rodzinnych?
- Czy dręczą Cię lęki, o których wiesz, że są irracjonalne, ale nie możesz się ich pozbyć?
- Czy wierzysz, że coś złego się stanie, jeśli pewne rzeczy nie zostaną wykonane w określony sposób?
- Czy unikasz codziennych sytuacji lub czynności, ponieważ wywołują one u ciebie niepokój?
- Czy doświadczasz nagłych, niespodziewanych ataków paniki?
- Czy czujesz, że niebezpieczeństwo i katastrofa są za każdym rogiem?
Oznaki i objawy zaburzeń lękowych
Oprócz podstawowego objawu nadmiernego i irracjonalnego strachu i zmartwienia inne typowe objawy emocjonalne obejmują:
- Uczucie lęku lub strachu,
- Wypatrywanie oznak niebezpieczeństwa,
- Problemy z koncentracją,
- Uczucie napięcia i nerwowości,
- Drażliwość,
- Uczucie pustki w głowie.
Ale lęk to coś więcej niż tylko uczucie. Jako produkt reakcji organizmu na walkę lub ucieczkę, obejmuje on również szeroki zakres objawów fizycznych, w tym:
- Kołatanie serca,
- Pocenie się,
- Bóle głowy,
- Częste oddawanie moczu lub biegunka,
- Duszność,
- Napięcie lub drżenie mięśni,
- Bezsenność.
Czy otrzymam należytą pomoc specjalisty za pośrednictwem internetu?
Jak najbardziej tak. W ciągu ostatnich kilku lat telemedycyna zyskała na popularności oraz dodatkowo posiada bardzo duże grono zadowolonych pacjentów. Jest ona idealna w przypadku przeprowadzenia wizyt z psychologiem lub odbycia z nim terapii. Sprawdź e-Wizyty na platformach telemedycznych takich jak haloDoctor.pl i uzyskaj pomoc specjalistów bez wychodzenia z domu.
Po połączeniu się na konsultację online możesz porozmawiać o swoich problemach, objawach, uporczywych myślach i opracować z lekarzem lub specjalistą plan leczenia. Sprawdź e-Wizyty i uzyskaj pomoc, na jaką zasługujesz.
Jednak pomimo różnych form, wszystkie zaburzenia lękowe wywołują intensywny strach lub zmartwienie nieproporcjonalne do danej sytuacji. Zaburzenia lękowe należą do najczęstszych zaburzeń zdrowia psychicznego i są wysoce uleczalne. Gdy zrozumiesz swoje zaburzenia lękowe, możesz podjąć pewne kroki, aby zmniejszyć objawy i odzyskać kontrolę nad swoim życiem. Sprawdź e-Wizyty i uspokój swoje natarczywe myśli oraz lęk z pomocą psychologów.