Pokrzywka – podstawowe informacje

Telemedycyna

 

Pokrzywka to swędząca wysypka z uniesionymi czerwonymi plamami ("grudkami"), które wyglądają jak poparzenia pokrzywy (słowo pokrzywka pochodzi od łacińskiego słowa urtica, oznaczającego pokrzywę). Pokrzywka jest raczej objawem niż chorobą i ma wiele przyczyn. Dokonuje się rozróżnienia między:

 

Objawy ataku pokrzywki

Pokrzywka charakteryzuje się:

Zazwyczaj zmiany pokrzywkowe są przemijające (trwają od kilku minut do kilku godzin) i ustępują samoistnie bez bliznowacenia. Jednak inne zmiany mogą przejąć kontrolę i dlatego atak może utrzymywać się przez kilka dni.

 

W niektórych przypadkach towarzyszą temu inne objawy:

 

Osoby zagrożone

Każdy może dostać pokrzywki, ale istnieją pewne czynniki lub choroby, które mogą zwiększyć prawdopodobieństwo jej wystąpienia.

 

Czynniki ryzyka

Kilka czynników może wywoływać ataki lub pogarszać ich przebieg. Najczęstsze z nich to

 

Każdy może zostać dotknięty tym problemem. Szacuje się, że co najmniej 20% ludzi doświadcza ostrej pokrzywki co najmniej raz w życiu, przy czym kobiety są częściej dotknięte tym problemem niż mężczyźni. Z drugiej strony, pokrzywka przewlekła jest rzadsza. Dotyka ona 1-5% populacji.

 

W wielu przypadkach osoby z przewlekłą pokrzywką cierpią na nią przez wiele lat. Stwierdzono, że 65% przypadków pokrzywki przewlekłej utrzymuje się przez ponad 12 miesięcy, a 40% przez co najmniej 10 lat.

 

Przyczyny choroby

Mechanizmy odpowiedzialne za powstawanie pokrzywki są złożone i nie do końca poznane. Chociaż ostre ataki pokrzywki są często spowodowane alergią, większość przewlekłej pokrzywki nie jest pochodzenia alergicznego.

 

Niektóre komórki zwane mastocytami, które odgrywają rolę w układzie odpornościowym, są zaangażowane w przewlekłą pokrzywkę. Uważa się, że u osób cierpiących na pokrzywkę mastocyty są bardziej wrażliwe i mogą wywoływać niewłaściwe reakcje zapalne poprzez aktywację i uwalnianie histaminy.

 

Ostra pokrzywka

Chociaż mechanizmy nie są dobrze poznane, wiadomo, że czynniki środowiskowe mogą nasilać lub wyzwalać pokrzywkę. W prawie 75% przypadków, ostry atak pokrzywki jest wywołany przez określone czynniki:

 

Przewlekła pokrzywka

Przewlekła pokrzywka może być również wywołana przez jeden z powyższych czynników, ale w około 70% przypadków nie stwierdza się czynnika sprawczego. Jest to tak zwana pokrzywka idiopatyczna. Jeśli obawiasz się o swój stan zdrowia skonsultuj się z lekarzem.

 

Przebieg i możliwe powikłania

Pokrzywka jest łagodnym schorzeniem, ale może mieć znaczący wpływ na jakość życia, zwłaszcza gdy jest przewlekła.

 

Jednak niektóre formy pokrzywki są bardziej niepokojące niż inne. Pokrzywka może być powierzchowna lub głęboka. W tym ostatnim przypadku występują bolesne obrzęki skóry lub błon śluzowych, które pojawiają się głównie na twarzy (obrzęk naczynioruchowy), dłoniach i stopach.

 

Jeśli ten obrzęk dotknie krtani (obrzęk naczynioruchowy), rokowanie może zagrażać życiu, ponieważ oddychanie staje się trudne lub niemożliwe. Na szczęście ten przypadek jest rzadki.

Najczęściej zadawane pytania
(FAQ)
Czy pokrzywka może być niebezpieczna?

Pokrzywka o ostrym przebiegu może sprawić wiele nieprzyjemności, w przypadku gdy pojawiają się rozległe zmiany oraz widoczny obrzęk, należy udać się do lekarza w celu konsultacji i wprowadzenia odpowiedniego leczenia. 

Czy pokrzywka może sama zniknąć?

Owszem, ponieważ najczęściej pokrzywka utrzymuje się nie dłużej niż 24 godziny.

Czy pokrzywka pojawia się jedynie jako wynik kontaktu z alergenem?

Nie zawsze, ponieważ pokrzywka może być wynikiem stresu, czy ukąszenia przez owad. 

Zobacz także

5 rzeczy, które warto wiedzieć o przebarwieniach skóry