Migrena czy napięciowy ból głowy?

Telemedycyna

Prawie jedna na dwie osoby w wieku od 18 do 65 lat twierdzi, że jest podatna na bóle głowy. Niemniej jednak niewiele osób wie, jak odróżnić migrenę od napięciowego bólu głowy. Przyjrzyjmy się bliżej bólom głowy, które komplikują codzienne życie.

Ból głowy to ból odczuwany w okolicy czaszki. Istnieje ponad sto różnych bólów głowy. Wyróżnia się jednak dwie kategorie:

Istnieje kilka kryteriów pozwalających określić, czy jest to zwykły ból głowy, zwany napięciowym bólem głowy, ponieważ obejmują one przewlekłe codzienne bóle głowy, czy też jest to migrena.

Kryteria te są następujące:

Znaki ostrzegawcze

Migrena to ból głowy, który pojawia się bez żadnych objawów ostrzegawczych, z wyjątkiem niektórych przypadków, gdy jest poprzedzony aurą. Aura jest zjawiskiem neurologicznym, które może objawiać się na różne sposoby. W ciągu 5 do 60 minut poprzedzających migrenę, osoba może doświadczyć następujących efektów:

Objawy migreny

 Wyzwalacze

Istnieje wiele czynników, które mogą wywołać migrenę, dlatego osoby cierpiące na nią muszą przeanalizować czas poprzedzający atak, aby ustalić, co go wywołuje.

Mogą to być:

Napięciowe bóle głowy są najczęściej występującymi bólami głowy i często mylone są z migreną.

Symptomy

Nazywane są one napięciowymi bólami głowy, ponieważ towarzyszy im uczucie napięcia w głowie. Napięciowy ból głowy może być rozpoznany przez :

Czynniki wyzwalające

Napięciowy ból głowy odpowiada "klasycznemu" bólowi głowy. Istnieje wiele czynników odpowiedzialnych za te bóle głowy. Do najczęstszych należą:

W większości przypadków bóle głowy są łagodne i ustępują w krótkim czasie.

Jak radzić sobie z bólem?

Na początku bólu głowy dobrym sposobem na złagodzenie bólu jest wyciszenie się i położenie się w ciemności. Jeśli ból głowy nie ustępuje, skuteczne może być zażycie środków przeciwbólowych. Bądź ostrożny, przyjmowanie leków przeciwbólowych przez więcej niż 10 do 15 dni w miesiącu powinno być omówione z lekarzem rodzinnym.

W przypadku migreny, leki powinny być konsultowane z lekarzem.

Najczęściej zadawane pytania
(FAQ)
Czy na migrenę pomogą tylko leki na receptę?

Oferta leków na migrenę ciągle się powiększa i rynek farmaceutyczny oferuje wiele leków, które pomogą przy epizodycznej migrenie. W przypadku powtarzających się migren, należy skonsultować się z lekarzem.

Czy tendencję do migreny można odziedziczyć?

Migrena jest prawdopodobnie uwarunkowana genetycznie, dlatego istnieje możliwość zachorowania, jeśli członkowie rodziny zmagali się z migreną.

Czy napięciowe bóle głowy bolą inaczej niż migrena?

Napięciowy ból głowy charakteryzuje się przede wszystkim tym, że zaczyna się od uczucia napięcia w karku i kieruje się ból w stronę głowy.