Jak tylko zapada decyzja o chęci posiadania dziecka, pary chcą aby stało się to tak szybko, jak to możliwe. To jest normalne. Istnieją jednak zarówno pozytywne, jak i negatywne czynniki, na które mogą wpłynąć na płodność.
Kiedy jesteś kobietą
Kobiece problemy z płodnością są najczęściej spowodowane problemami z owulacją.
- Unikaj stresu
Stres obniża jakość unaczynienia endometrium, które jest niezbędne dla dobrej implantacji komórki jajowej.
- Ogranicz ilość kawy
Negatywny wpływ kawy na płodność pojawia się od 300 mg kofeiny dziennie, czyli od 4 do 5 filiżanek kawy.
- Nie bądź zbyt fit
Tłuszcz jest bogaty w hormony, a jajniki potrzebują do prawidłowego funkcjonowania określonego stosunku masy mięśniowej do masy tłuszczu.
- Chroń się przed infekcjami przenoszonymi drogą płciową
Rzeżączka i chlamydia to dwie infekcje przenoszone drogą płciową, które mogą powodować niepłodność, jeśli nie są leczone. Uczucie pieczenia i nieprawidłowa wydzielina to znak aby udać się do ginekologa.
- Pomyśl o witaminie B12
Niedobór witaminy B12 może wpływać na płodność u kobiet. Ważna jest codzienna dieta, jedz pokarmy zawierające duże tej witaminy jak podroby, małże, ostrygi.
Kiedy jesteś mężczyzną
Jądra produkują plemniki od okresu dojrzewania do końca życia. Jednak ich liczba, ruchliwość i kształt są wrażliwe na różnego rodzaju parametry, co ma wpływ na płodność.
- Przyjmuj antyoksydanty
Likopen jest antyoksydantem, który może zwiększyć liczbę prawidłowych plemników, poprawić ich ruchliwość i zmniejszyć liczbę nieprawidłowych. Występuje one w pomidorach, zarówno surowych jak i gotowanych. Beta-karoten w marchewce lub luteina w sałacie mają podobne działanie.
- Bierz witaminy
Dieta bogata w witaminy C i E, kwas foliowy i cynk może poprawić jakość DNA plemników u mężczyzn powyżej 44 roku życia.
- Uprawiaj sportu
Regularna, ale rozsądna aktywność fizyczna - spacery, pływanie, jazda na rowerze z umiarkowanym przebiegiem - optymalizuje męską płodność.
- Prawidłowe ustawienie laptopa
Zbyt często umieszczany na kolanach laptop jest źródłem "źle ulokowanego" ciepła.
- Unikaj żeli nawilżających
Żele stosowane w celu leczenia suchości pochwy partnerki mogą wpływać na ruchliwość plemników. Jest to spowodowane zmianą kwasowości spermy.
- Zrezygnuj z obcisłych ubrań
Zrezygnuj z obcisłych spodni i majtek. To nagrzewa jądra, co nie jest dobre dla produkcji spermy, która jest optymalna w temperaturze 35°C. Postaw na bawełniane bokserki lub slipy, które lepiej odprowadzają ciepło, i lekko luźne spodnie.
- Mniej jazdy na rowerze
Im więcej czasu sportowcy spędzają na rowerze, tym więcej nieprawidłowych plemników jest produkowanych. Jest to prawdopodobnie spowodowane uciskiem jąder na siodełko lub ciepłem wytwarzanym przez noszenie obcisłych ubrań. Rowerzyści powinni zmniejszyć tempo jazdy i wybrać wygodne siodełko, aby uniknąć tarcia.
Dla kobiet i mężczyzn
Oprócz wieku i ewentualnych chorób, płodność zależy od czynników związanych z trybem życia.
- Rzucanie palenia
Zmniejszona liczba plemników i komórek jajowych, zakłócenia cyklu miesiączkowego: palenie jest wrogiem płodności. Dobra wiadomość jest taka, że rzucenie palenia pozwala na odzyskanie normalnej płodności.
- Unikanie substancji zaburzających gospodarkę hormonalną
Substancje zaburzające gospodarkę hormonalną zmieniają funkcjonowanie hormonów. Wiele przedmiotów codziennego użytku (opakowania żywności, lakiery, lakierobejce itp.) zawiera ftalany, które są głównymi substancjami zaburzającymi gospodarkę hormonalną. Należy również unikać propyloparabenu i butyloparabenu, które znajdują się w kosmetykach, oraz bisfenolu A, który jest obecny w twardych tworzywach sztucznych, takich jak poliwęglan.
- Uważaj na środki przeciwbólowe
Paracetamol i aspiryna w dużych dawkach mogą obniżać poziom testosteronu, hormonu kluczowego dla produkcji spermy.
W okresie owulacji kobiety nie powinny stosować niesteroidowych leków przeciwzapalnych, takich jak ibuprofen, sporadyczne ich stosowanie nie ma żadnego wpływu.
- Zmniejsz ilość alkoholu
Istnieje bezpośredni związek pomiędzy spożyciem alkoholu a opóźnieniem poczęcia. Najlepiej byłoby ograniczyć alkohol do minimum, a nawet zakazać go podczas przygotowań do ciąży.
Jeśli mimo stosowania rad i wielokrotnych prób nie dochodzi do zapłodnienia warto skonsultować się z lekarzem.