Oparzenie słoneczne to mniej lub bardziej poważne oparzenie skóry, które może powodować zaczerwienienie, swędzący ból, a czasami pęcherze. Jak można przyspieszyć proces zdrowienia? Jakich błędów należy unikać?
Co to jest oparzenie słoneczne? Jakie są objawy? Jak długo to trwa?
Oparzenie słoneczne to oparzenie skóry spowodowane działaniem promieni ultrafioletowych (promieni UVA i UVB) emitowanych przez słońce. Może powodować oparzenia o różnym stopniu ciężkości, które mogą pozostawić blizny:
- oparzenia pierwszego stopnia. Oparzenie słoneczne objawia się zaczerwienieniem, bez pęcherzy, które pojawia się między 6. a 24. godziną po ekspozycji. Nerwowe swędzenie może być odczuwalne przez kilka dni. Oparzenie słoneczne zwykle goi się w ciągu tygodnia, bez pozostawienia pigmentacji (lub lekkiej przejściowej pigmentacji) lub blizny. Jeśli oparzenie jest bardziej intensywne, skóra będzie się łuszczyć przez jakiś czas.
- powierzchowne oparzenia drugiego stopnia. Objawem oparzenia słonecznego jest pojawienie się pęcherzy, które pojawiają się natychmiast lub w ciągu kilku godzin po ekspozycji. Pęcherze te są wypełnione przezroczystym płynem i otoczone obszarem czerwonej skóry, która staje się biała po naciśnięciu na nią palcem. Oparzenie goi się samoistnie w ciągu dwóch tygodni, może jednak pozostawiać ciemne plamy, których zniknięcie wymaga czasu.
- głębokie oparzenia drugiego stopnia. To oparzenie słoneczne jest bardziej dotkliwe i skutkuje powstaniem pęcherzy o bladym dnie, ponieważ naczynia krwionośne skóry zostały zniszczone. Ból jest niewielki, ponieważ zakończenia nerwowe zostały spalone. Gojenie trwa dłużej niż miesiąc, a blizny mogą pozostać.
Jak zapobiegać oparzeniom słonecznym?
Aby zapobiec poparzeniom słonecznym, konieczne jest stosowanie kremu przeciwsłonecznego (który powinien być stosowany regularnie, w zależności od stopnia nasłonecznienia i wrażliwości skóry). Inne porady mogą być przydatne:
- Unikaj ekspozycji na słońce między 12 a 16 godziną. Zwiększa to ryzyko oparzeń słonecznych, ale także udaru słonecznego lub cieplnego.
- Ogranicz czas ekspozycji, aby dać skórze czas na odbudowę.
- Regularnie nawilżaj skórę, aby uniknąć odwodnienia.
- W przypadku powierzchownego oparzenia słonecznego drugiego stopnia należy oczyścić oparzone miejsca mydłem i antyseptykiem do skóry. Nie należy przekłuwać pęcherzy i należy zwrócić się do pracownika służby zdrowia o poradę w sprawie stosowania odpowiednich opatrunków.
Jakich błędów należy unikać po oparzeniu słonecznym?
- Nie noś obcisłych ubrań po oparzeniu słonecznym
Po oparzeniu słonecznym należy pozwolić skórze oddychać. Organizm stara się naprawić uszkodzenia poprzez zwiększenie przepływu krwi do leczonego obszaru. Skutkiem tego jest czerwona, gorąca i zaogniona skóra. Noszenie ciasnych ubrań może nasilić tę reakcję i spowodować dalsze blizny na skórze.
- Nie zapominaj o nawilżaniu skóry po oparzeniu słonecznym
Oparzenia słoneczne nie tylko powodują ból, ale również wysuszają skórę. Aby przywrócić właściwe nawodnienie organizmu, rozważ picie wody, spożywanie bogatych w wodę owoców i warzyw (arbuz, ogórek, pomidor, melon, itp.), picie herbat ziołowych, mrożonej herbaty lub zrobienie sobie rosołu, w zależności od pogody. Każdy sposób jest dobry, aby pomóc ciału złagodzić objawy oparzenia.
- Nie stosuj makijażu po oparzeniu słonecznym
Możesz mieć pokusę, aby zakryć zaczerwienienia ciężką warstwą podkładu, ale aby wyleczyć się z oparzenia słonecznego, najlepiej zostawić skórę w spokoju. Używanie kosmetyków za pomocą gąbek, pędzli lub palców może zwiększyć ryzyko infekcji i reakcji alergicznej. Zachowaj spokój, aby chronić swoje zdrowie.
- Nie drapać i nie obierać skóry po oparzeniu słonecznym
Kiedy skóra zaczyna się łuszczyć, istnieje duże prawdopodobieństwo, że poczujesz nieodpartą chęć podrapania się i zerwania jej. Najlepiej jednak jej nie dotykać. To samo dotyczy pęcherzy, które mogą się tworzyć. Nawilżaj skórę bezzapachowym, bezalkoholowym kremem, aby pomóc jej szybciej się odnowić.
- Nie złuszczaj skóry ani nie używaj produktów na bazie alkoholu po oparzeniu słonecznym
Twoja rutyna pielęgnacyjna nie może pozostać niezmieniona, gdy jesteś opalona. Unikaj peelingów i produktów złuszczających, a także kremów na bazie alkoholu, które mogą dodatkowo uszkodzić skórę.
Oparzenie słoneczne: kiedy należy zasięgnąć porady lekarza?
- jeśli oparzenie pierwszego stopnia jest bardzo rozległe ;
- jeśli powierzchowne oparzenie drugiego stopnia jest bardzo rozległe i powoduje powstawanie dużych pęcherzy:
- jeśli oparzenie drugiego stopnia jest głębokie;
- jeśli wystąpią objawy zakażenia skóry (zwiększone zaczerwienienie, ból, obrzęk lub ropa);
- jeśli wystąpią bóle głowy, dezorientacja, osłabienie lub zawroty głowy, które mogą prowadzić do udaru słonecznego;
- jeśli pojawią się nietypowe plamy na skórze;
- jeśli cierpisz na ból oczu i nie tolerujesz światła.
Jeśli obawiasz się o swój stan zdrowia skontaktuj się z lekarzem, który oceni stopień oparzenia i w razie potrzeby przepisze odpowiednią e-receptę.
Kiedy należy być nadzwyczaj czujnym?
- Gdy masz trądzik, związany ze skokami hormonalnymi, dotyka głównie ludzi młodych: 80% nastolatków jest nim dotkniętych. Jednak problem ten dotyczy również wielu kobiet: 41% w wieku od 20 do 40 lat, 20% w wieku od 40 do 55 lat. W przypadku trądziku należy uważać na efekt odbicia. Słońce ma działanie przeciwzapalne, początkowo słońce wysusza pryszcze, które następnie stają się mniej widoczne. Ale jednocześnie pogrubia skórę. Krostki stają się głęboko zakorzenione i odradzają się miesiąc później, w jeszcze większej ilości, pod wpływem stymulacji hormonalnej.
- Toczeń: choroba, która pogarsza się w słońcu. Na początku, toczeń objawia się jako czerwone plamy, które łuszczą się i nie odchodzą. Dlaczego tak się dzieje? Układ odpornościowy działa nieprawidłowo i atakuje komórki skóry. Czasami, w drugim etapie, mogą być dotknięte inne narządy: nerki, stawy, serce, itp. Dotyczy to głównie kobiet. W dziewięciu przypadkach na dziesięć to kobiety są dotknięte tą chorobą, która zaczyna się między 15 a 45 rokiem życia. Ciąża i estrogeny (hormony żeńskie) są ważnymi czynnikami indukującymi toczeń. Innym wyzwalaczem dla tocznia jest słońce. Im bardziej wystawiasz się na słońce, tym groźniejszy staje się toczeń.
- Łuszczyca: słońce jest Twoim sprzymierzeńcem! Nieestetyczna, łuszczyca objawia się obecnością czerwonych plam pokrytych białymi łuskami, związanych z nagromadzeniem martwego naskórka, na kolanach, łokciach, przedramionach lub skórze głowy. Słońce ma działanie immunosupresyjne. Istnieją zabiegi mające na celu złagodzenie zaostrzeń, ale nadejście wiosny i lata również przynosi ulgę. Słońce poprawia lub nawet usuwa objawy.