Jak szybko złagodzić oparzenia słoneczne? Jakich błędów należy unikać?

Telemedycyna

Oparzenie słoneczne to mniej lub bardziej poważne oparzenie skóry, które może powodować zaczerwienienie, swędzący ból, a czasami pęcherze. Jak można przyspieszyć proces zdrowienia? Jakich błędów należy unikać?

 

Co to jest oparzenie słoneczne? Jakie są objawy? Jak długo to trwa?

Oparzenie słoneczne to oparzenie skóry spowodowane działaniem promieni ultrafioletowych (promieni UVA i UVB) emitowanych przez słońce. Może powodować oparzenia o różnym stopniu ciężkości, które mogą pozostawić blizny:

 

Jak zapobiegać oparzeniom słonecznym?

Aby zapobiec poparzeniom słonecznym, konieczne jest stosowanie kremu przeciwsłonecznego (który powinien być stosowany regularnie, w zależności od stopnia nasłonecznienia i wrażliwości skóry). Inne porady mogą być przydatne:

 

Jakich błędów należy unikać po oparzeniu słonecznym?

Po oparzeniu słonecznym należy pozwolić skórze oddychać. Organizm stara się naprawić uszkodzenia poprzez zwiększenie przepływu krwi do leczonego obszaru. Skutkiem tego jest czerwona, gorąca i zaogniona skóra. Noszenie ciasnych ubrań może nasilić tę reakcję i spowodować dalsze blizny na skórze.

 

Oparzenia słoneczne nie tylko powodują ból, ale również wysuszają skórę. Aby przywrócić właściwe nawodnienie organizmu, rozważ picie wody, spożywanie bogatych w wodę owoców i warzyw (arbuz, ogórek, pomidor, melon, itp.), picie herbat ziołowych, mrożonej herbaty lub zrobienie sobie rosołu, w zależności od pogody. Każdy sposób jest dobry, aby pomóc ciału złagodzić objawy oparzenia.

 

Możesz mieć pokusę, aby zakryć zaczerwienienia ciężką warstwą podkładu, ale aby wyleczyć się z oparzenia słonecznego, najlepiej zostawić skórę w spokoju. Używanie kosmetyków za pomocą gąbek, pędzli lub palców może zwiększyć ryzyko infekcji i reakcji alergicznej. Zachowaj spokój, aby chronić swoje zdrowie.

 

Kiedy skóra zaczyna się łuszczyć, istnieje duże prawdopodobieństwo, że poczujesz nieodpartą chęć podrapania się i zerwania jej. Najlepiej jednak jej nie dotykać. To samo dotyczy pęcherzy, które mogą się tworzyć. Nawilżaj skórę bezzapachowym, bezalkoholowym kremem, aby pomóc jej szybciej się odnowić.

 

Twoja rutyna pielęgnacyjna nie może pozostać niezmieniona, gdy jesteś opalona. Unikaj peelingów i produktów złuszczających, a także kremów na bazie alkoholu, które mogą dodatkowo uszkodzić skórę.

 

Oparzenie słoneczne: kiedy należy zasięgnąć porady lekarza?

Jeśli obawiasz się o swój stan zdrowia skontaktuj się z lekarzem, który oceni stopień oparzenia i w razie potrzeby przepisze odpowiednią e-receptę.

 

Kiedy należy być nadzwyczaj czujnym?

 

 

Najczęściej zadawane pytania
(FAQ)
Jak uniknąć poparzeń słonecznych?

Podstawową zasadą są kremy z SPF, zaleca się korzystanie z kremów z minimum SPF50 do twarzy, która jest najczęściej i najwięcej podatna na ekspozycję na słońce. Okryte części ciała należy regularnie smarować kremami i co kilka godzin reaplikować krem. 

Czy oparzenia słoneczne musi obejrzeć lekarz?

W przypadku niewielkich poparzeń często wystarczy domowa pielęgnacja wspomagana maściami bez recepty. W sytuacji, gdy poparzenia są poważne i w ich skutek pacjent wymiotuje bądź ma wysoką gorączkę, należy skonsultować się z lekarzem. Podczas konsultacji online lekarz może wypisać e-Receptę na leki wspomagające proces gojenia.

Czy domowe sposoby są skuteczne na oparzenia słoneczne?

W przypadku lekkich oparzeń słonecznych, domowe sposoby mogą się sprawdzić. Warto wykonywać okłady chłodzące, należy się dobrze nawadniać i nie wystawiać oparzonej skory na ekspozycję słońca.

Zobacz także

5 rzeczy, które warto wiedzieć o przebarwieniach skóry