Hipertermia – jak ją rozpoznać

Telemedycyna

Hipertermia to wzrost temperatury ciała spowodowany nagromadzeniem ciepła. Jest to zjawisko, które występuje szczególnie w przypadku udaru słonecznego lub fali upałów. Jest wzrostem temperatury powyżej normalnego zakresu, który zazwyczaj wynosi od 36,5 do 37,5°C. Często charakteryzuje się temperaturą ciała powyżej 40°C.

 

Hipertermia jest wynikiem nagromadzenia ciepła pochodzenia endogennego lub egzogennego, tj. ciepła powstałego wewnątrz organizmu lub z zewnątrz. W normalnych warunkach, produkcja ciepła (termogeneza) jest równoważona przez utratę ciepła (termoliza) w celu utrzymania równowagi termicznej. Równowaga ta jest regulowana przez ośrodek termoregulacji w mózgu.

 

Uwaga: Hipertermia musi być odróżniona od gorączki. Chociaż oba zjawiska charakteryzują się wzrostem temperatury ciała, nie mają tego samego pochodzenia.

 

Przyczyny hipertermii

 

Rozpoznanie hipertermii opiera się głównie na konsultacji lekarskiej. Obejmuje to odróżnienie hipertermii od epizodu wysokiej gorączki. W celu potwierdzenia i/lub zbadania przyczyny hipertermii mogą być wykonane dodatkowe badania. Mogą one obejmować badania krwi, moczu lub tkanki mięśniowej.

 

Osoby narażone na hipertermię

Hipertermia może dotknąć dużą liczbę osób, jeśli nie będzie się jej odpowiednio zapobiegać. Stwierdzono jednak, że niektóre populacje są narażone na większe ryzyko:

Hipertermia złośliwa może wystąpić u osób, które były poddawane znieczuleniu lub leczeniu środkami na e-receptę zwiotczającymi mięśnie.

 

Czynniki ryzyka hipertermii

Kilka czynników może zwiększyć ryzyko wystąpienia hipertermii są:

 

Objawy hipertermii

 

Hipertermia wymaga szybkiej pomocy medycznej, ponieważ może mieć poważne reperkusje dla organizmu. Pierwszym krokiem w leczeniu hipertermii jest schłodzenie organizmu. Można to zrobić zdejmując warstwy odzieży, zwilżając skórę, przykładając lód, używając wentylatora itp.

W przypadku hipertermii zwykle podejmuje się inne działania. Nawodnienie organizmu przeprowadza się w przypadku udaru słonecznego lub fali upałów. Leczenie farmakologiczne może być również brane pod uwagę w celu leczenia niektórych objawów hipertermii.

 

 Zapobieganie hipertermii

Hipertermii można zapobiegać poprzez ograniczenie czynników ryzyka, których można uniknąć. Na przykład, zaleca się:

Najczęściej zadawane pytania
(FAQ)
Czy hipertermia to stan zagrażający życiu?

Tak. Z powodu objawu, jakim jest temperatura ciała powyżej 40 stopni, jest to stan zagrażający zdrowiu i życiu pacjenta. 

Jak leczona jest hipertermia?

Hipertermia wymaga intensywnego leczenia szpitalnego, podczas którego pacjent poddawany jest ochłodzeniu organizmu. Proces ten wspomagany jest poprzez podawanie chłodnych płynów oraz procesem płukania żołądka, jamy otrzewnej i pęcherza. Dodatkowo pacjentowi podaje się elektrolity, które mają wspomóc organizm w powrotu do prawidłowego funkcjonowania.

Czy hipertermia to powszechne zjawisko?

Wbrew pozorom wysoka temperatura ciała spowodowana hipertermią nie jest tak powszechna jakby się wydawało. Często w pierwszej fazie potrafi być błędnie zdiagnozowana przez lekarza, dlatego wielu pacjentów podejmuje próbuje konsultacji u innych lekarzy, np. przy pomocy konsultacji online.