Dna moczanowa, jak się objawia?

Telemedycyna

Co to jest atak podagry (dny moczanowej)?


Podagra jest szczególną formą zapalenia stawów, która powoduje nawracające ataki silnego bólu w jednym lub kilku stawach. Ataki podagry trwają zwykle kilka dni, po czym objawy ustępują na kilka tygodni. Choroba może dotyczyć wszystkich stawów, ale najczęściej rozpoczyna się w stawie u podstawy dużego palca u nogi. Staw staje się wtedy purpurowoczerwony i obrzęknięty.

Nieprawidłowo wysoki poziom kwasu moczowego we krwi, stan zwany hiperurykemią, jest przyczyną podagry. Kwas moczowy jest jednym z produktów odpadowych, które metabolizm organizmu wytwarza w normalnych warunkach. W przypadku nadmiaru kwas moczowy stopniowo odkłada się w organizmie w postaci kryształów, szczególnie w stawach. Złogi te wywołują reakcje zapalne. Dna moczanowa dotyka około 2% osób dorosłych, głównie mężczyzn. Pierwszy atak występuje zwykle między 30 a 45 rokiem życia u mężczyzn i po menopauzie u kobiet.
 

Objawy choroby
 

 

 Przyczyny

Głównymi czynnikami ryzyka są częste objadanie się i nadużywanie alkoholu (zwłaszcza piwa, whisky, ginu, wódki lub rumu). Oto kilka czynników, które przyczyniają się do zwiększonej produkcji kwasu moczowego lub zmniejszonego jego wydalania.

 

Osoby zagrożone

Mężczyźni, prawdopodobnie dlatego, że ich poziom kwasu moczowego we krwi jest naturalnie wyższy niż u kobiet w okresie dojrzewania. Jednak w okresie menopauzy poziom kwasu moczowego u kobiet jest podobny do poziomu u mężczyzn, a różnica między płciami zmniejsza się. Przed menopauzą hormony estrogeny aktywują usuwanie kwasu moczowego przez nerki.

Osoby z którymkolwiek z następujących schorzeń: choroby nerek, wysokie ciśnienie krwi, zespół metaboliczny, cukrzyca, otyłość, wysoki poziom cholesterolu, zwężenie tętnic.

Osoby, które przyjmują niektóre leki na e-receptę np. moczopędne, aspirynę, przyjmowane regularnie w małych dawkach.

Osoby, u których w rodzinie występowała dna moczanowa. Wrodzony problem metaboliczny może prowadzić do nadmiernej produkcji kwasu moczowego w organizmie.

 

Od nadmiaru dobrego do podagry...

Oto, co dzieje się w organizmie osoby z podagrą. Kwas moczowy jest rodzajem produktu odpadowego, który organizm musi wyeliminować. Jest to produkt końcowy rozkładu puryn. Około dwie trzecie puryn, które muszą być eliminowane każdego dnia, pochodzi z martwych komórek ciała, a jedna trzecia z pożywienia. Czerwone mięso, dziczyzna i owoce morza, na przykład, są bardzo bogate w puryny.

Jeśli nie jest leczona, pierwszy atak ustępuje samoistnie w ciągu 1 do 2 tygodni. W ciągu pierwszych 24 do 36 godzin ból jest intensywny. Najmniejszy nacisk na staw jest nie do zniesienia. Jeśli atak jest szybko leczony, trwa od 1 do 2 dni. Często nowy atak występuje od 6 miesięcy do 2 lat później.

 

 Możliwe powikłania

Obecnie występuje rzadko, ale jeśli dna nie jest prawidłowo leczona, częstotliwość ataków i liczba dotkniętych nimi stawów z czasem wzrasta. Zapalenie stawów może następnie przejść w stan przewlekły w kilku stawach (kolana, kostki, nadgarstki, łokcie itp.). Złogi kryształów mogą tworzyć się pod skórą: nazywa się je tophi (lub tophus, w liczbie pojedynczej). Pojawiają się na zewnętrznej krawędzi ucha, na łokciach, na palcach, na palcach u stóp i w okolicach ścięgna Achillesa. Mogą one uszkodzić ścięgna. Jeśli leczenie jest zaniedbywane, nadmiar kwasu moczowego może również odkładać się w nerkach, blokując ich drobne kanaliki i powodując kamienie nerkowe lub niewydolność nerek.

 

Jak poradzić sobie w momencie silnego bólu?

 

 Diagnoza

W zależności od przypadku, lekarz zastosuje jeden z następujących rodzajów testów.

Badanie krwi: aby zmierzyć poziom kwasu moczowego we krwi.

Najczęściej zadawane pytania
(FAQ)
Czy dna moczanowa leczona jest lekami na receptę?

W trakcie procesu leczenia, lekarz może przepisać pacjentowi niesteroidowe leki przeciwzapalne. W sytuacji, gdy pacjent przewlekle walczy z chorobą, lekarz może wprowadzić leki, które działają na zmniejszenie stężenia kwasu moczowego w osoczu.

Czy dna moczanowa jest całkowicie uleczalna?

Niestety jest to choroba nieuleczalna i zastosowane zostaje leczenie objawowe. Ma ono na celu łagodzenie objawów i zminimalizowanie kolejnych ataków. Podczas konsultacji na platformie haloDoctor, lekarz online zaleci wprowadzenie odpowiedniej diety oraz aktywności fizycznej.

Czy dna moczanowa jest dziedziczna?

Uwarunkowania genetyczne mają wpływ na chorobę i predyspozycja genetyczna może wpływać na rozwinięcie się choroby w przyszłości.