Co oznaczają - białe plamki na paznokciach

Telemedycyna

Na paznokciach mogą pojawić się białe plamki: jest to leukonychia. Plamy te na ogół nie są poważne, ale należy skonsultować się z lekarzem, jeśli się rozprzestrzeniają.

 

Widoczna część paznokcia składa się z białawego obszaru, lunuli, która jest bardzo mała, oraz znacznie większego, różowego obszaru, który zajmuje około 90% paznokcia. Pod tą częścią, w głębi skóry, znajduje się macierz, która otacza podstawę paznokcia. Macierz ta stale syntetyzuje keratynę, która nakłada się na kilka warstw i umożliwia stopniowy wzrost paznokcia.

 

Kiedy dochodzi do mikrourazu macierzy paznokcia, powoduje to anomalię w produkcji keratynocytów, które stają się białe. Te białe plamki nazywane są leukonychia punctata. Może ona przybierać różne formy: paznokieć może być całkowicie lub częściowo biały, może być smugowaty lub z małymi plamkami lub punktami. Pomimo naukowej nazwy, nie ma powodów do obaw, często jest to choroba łagodna.

 

Przyczyny: brak wapnia, nadmiar lakieru?

Nie, brak wapnia nie jest w żaden sposób przyczyną białych plam na paznokciach. To błędne przekonanie powoduje, że niektóre osoby z białymi plamami niepotrzebnie spożywają więcej produktów mlecznych i produktów zawierających wapń. Białe plamki na paznokciach są spowodowane mikrourazami macierzy paznokcia. Są one spowodowane nadmiernym wykonywaniem manicure, w tym powtarzającymi się ruchami odsuwania skórek lub małych skórek, czy też obgryzaniem skóry znajdującej się naprzeciwko macierzy paznokcia.

 

Objawy: grzybica, alergia, egzema, łuszczyca?

Leukonychia jest reprezentowana głównie przez leukonychię punkcikową, która objawia się jako białe plamy o średnicy od 1 do 3 mm. Te białe plamki są zazwyczaj małą, kosmetyczną anomalią, która nie jest poważna. Rzadko, te białe plamy wskazują na inne zmiany w paznokciu, specyficzne dla chorób zapalnych.

 

Należy skonsultować się z lekarzem, gdy biała plama (plamy) obejmuje więcej niż połowę paznokcia lub gdy się rozprzestrzenia. Może to być wtedy grzyb, zwłaszcza w paznokciach dużych palców u stóp. Może to być również alergia na lakier do paznokci lub zmywacz do paznokci, egzema lub łuszczyca. W rzadszych przypadkach leukonychia jest związana z chorobami organicznymi, takimi jak marskość wątroby, niewydolność nerek lub niektóre nowotwory, z chorobami skóry lub z niektórymi niedoborami. Schorzenia te zaburzają pracę żył w opuszkach palców, przez co paznokcie stają się bielsze. Inne przyczyny powstawania białych plamek. Chociaż w większości przypadków białe plamy na paznokciach są spowodowane uszkodzeniami.

 

W tym przypadku widoczne są białe linie wzdłuż całego paznokcia, nie pojawiają się one na powierzchni paznokcia, ale w jego wnętrzu. Jeśli zauważysz u siebie takie ślady, koniecznie jak najszybciej udaj się do dermatologa.

 

Nie wpadaj w panikę, jeśli jesteś zdrowa i zauważyłaś białe plamki na końcówkach paznokci. Zmiana koloru nie będzie pierwszym objawem, który się pojawi, jeśli cierpisz na poważną chorobę. Możesz coś zrobić tylko wtedy, gdy masz infekcję grzybiczą. Grzybica różni się od leukonychii tym, że powoduje, że paznokieć staje się matowy i żółtawy, a w końcu grubieje i złuszcza się. W takim przypadku należy skonsultować się z lekarzem w celu znalezienia odpowiedniego leczenia przeciwgrzybiczego.

 

Leczenie

Zazwyczaj wystarczy odciąć tę część paznokcia, która urosła na tyle, aby usunąć białą plamę. Odrastanie paznokcia odbywa się w długim okresie kilku miesięcy. Istotne jest, aby leczyć przyczynę medyczną (grzybica, egzema, łuszczyca...), gdy zostanie ona znaleziona.

 

Ważne jest również, aby nawilżać dłonie i paznokcie po umyciu rąk, krótko przycinać paznokcie i nosić rękawiczki podczas wykonywania prac domowych.

Najczęściej zadawane pytania
(FAQ)
Białe plamy wyglądają nieestetycznie. Czy można coś z nimi zrobić?

Białe plamy są wynikiem niedoborów bądź nieodpowiedniego manicure. Dlatego należy pod okiem lekarza zweryfikować i następnie zadbać o uzupełnienie niedoborów. W przypadku, gdy to wina nieprawidłowych zabiegów manicure, należy ich zaprzestać, bądź zmienić specjalistkę wykonującą zabieg.

Czy białe plamy na paznokciach powinny niepokoić?

Na pewno zmiany są niepokojące, gdy zwiększają swój obszar. W momencie, gdy plamka zajmuje więcej niż pół paznokcia, warto skonsultować to z lekarzem.

Czy wyleczenie białych plam jest trudne?

Trudne niekoniecznie, ale jest bardzo rozłożone w czasie, ponieważ wiąże się to z procesem odrastania płytki paznokcia.

Zobacz także

5 rzeczy, które warto wiedzieć o przebarwieniach skóry